Ensin tahtoisin tietää, onko kukaan saanut ahdistusta mirtatsapiinista. Minusta tuntui, että kun vähensin aste asteelta ko. lääkkeen käyttöä niin ahdistusoireet vähenivät /katosivat kokonaan. Ahdistus myös lisääntyi käytön alkamisen myötä, mutta tietenkin väheni jossain vaiheessa, mutta varsinkin kuukautisten aikana lisääntyi huomattavasti. Minulla oli myös selkärankaoireita, tuntui, että selkärangan verenkierto olisi jotenkin estynyt, mutta kun olen lopettanut lääkkeen käytön niin selkärankaa ei enää pakota eikä se mene nukkuessa niin pahasti pois sijoiltaan eli nikamalukkoja ei ole juurikaan enää ollut kun ennen niitä sai paukutella päivittäin auki.
Sitten LOPETUS:
Voiko tämä jo kolmatta päivää tuntuva ruokahaluttomuus ja kuvotus johtua tuosta mirtatsapiinin käytön lopetuksesta. Heräsin yöllä kamalaan pahoinvointiin. Muita oireita ei ollut kuin oksetti ja mahassa velloi. Olen aikaisemminkin yrittänyt lopettaa lääkkeen käytön, mutta sain jo seuraavana iltana kamalan pahoinvointikohtauksen, joten tällä kertaa olen vähentänyt puolesta toista tabusta (15mg eli 22,5 mg) ensin yhteen tabuun (15mg) ja siitä vielä pikkuhiljaa puolikkaaseen (7,5mg). Ja nyt syötyäni sitä viikon kaksi olen jättänyt lääkkeen kokonaan pois, ensimmäiset kaksi päivää menivät ihan ok, mutta nyt tuntuu, että ei tämä voi enää krapulaakaan olla, kun kuvotus jatkuu jo kolmatta päivää..Myös uni on katkonaisempaa ja illalla uni ei tule niin aikaisin kuin tavallisesti..Kun ei edes väsytä?!?..Tuolla lääkkeellä sammuin kun saunalyhty, annoksen koosta riippumatta, jos olin pimeässä. Mutta halusin lopettaa sen käytön, koska tuntuu, että pystyn kuitenkin nukkumaan suht. hyvin ilmankin lääkettä ja lihoin parissa kuukaudessa 10 kiloa..että näistäkin olisi kiva päästä joskus eroon..
Sitten LOPETUS:
Voiko tämä jo kolmatta päivää tuntuva ruokahaluttomuus ja kuvotus johtua tuosta mirtatsapiinin käytön lopetuksesta. Heräsin yöllä kamalaan pahoinvointiin. Muita oireita ei ollut kuin oksetti ja mahassa velloi. Olen aikaisemminkin yrittänyt lopettaa lääkkeen käytön, mutta sain jo seuraavana iltana kamalan pahoinvointikohtauksen, joten tällä kertaa olen vähentänyt puolesta toista tabusta (15mg eli 22,5 mg) ensin yhteen tabuun (15mg) ja siitä vielä pikkuhiljaa puolikkaaseen (7,5mg). Ja nyt syötyäni sitä viikon kaksi olen jättänyt lääkkeen kokonaan pois, ensimmäiset kaksi päivää menivät ihan ok, mutta nyt tuntuu, että ei tämä voi enää krapulaakaan olla, kun kuvotus jatkuu jo kolmatta päivää..Myös uni on katkonaisempaa ja illalla uni ei tule niin aikaisin kuin tavallisesti..Kun ei edes väsytä?!?..Tuolla lääkkeellä sammuin kun saunalyhty, annoksen koosta riippumatta, jos olin pimeässä. Mutta halusin lopettaa sen käytön, koska tuntuu, että pystyn kuitenkin nukkumaan suht. hyvin ilmankin lääkettä ja lihoin parissa kuukaudessa 10 kiloa..että näistäkin olisi kiva päästä joskus eroon..
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.