Hangö Skvaller sivustolla http://hangoskvaller.blogspot.com/ on 4.5.2010 päivätty ilouutinen:
Bildningsnämnden föreslår för stadsstyrelsen att Hangö stad för åren 2011-2014 skall anmäla följande projekt till finansieringsplanen för idrottsanläggningar:
ishall 3.000.000 € år 2012
simhall 4.200.000 € år 2013
Hip hurraa! Toivottavasti menee eteenpäin. Molemmat hallit olivat kyselyssä hankolaisille ylivoimaisesti tärkeimpinä pidetyt invstoinnit. Tätä me hankolaiset haluamme!
Bildningsnämnden föreslår för stadsstyrelsen att Hangö stad för åren 2011-2014 skall anmäla följande projekt till finansieringsplanen för idrottsanläggningar:
ishall 3.000.000 € år 2012
simhall 4.200.000 € år 2013
Hip hurraa! Toivottavasti menee eteenpäin. Molemmat hallit olivat kyselyssä hankolaisille ylivoimaisesti tärkeimpinä pidetyt invstoinnit. Tätä me hankolaiset haluamme!
Vastaukset 21
Vanhimmat
se lämmitetty ruoho mun koiralle kanssa listalle
ja lämmitettyy ruohoo????
sen tassut palelee
Karjaan lämmitetyn ruohon viime talven kahden kuukauden kulut olivat 35.000,- euroa. Ylitti kaikki odotukset. Kuinka monta kertaa HIKken kävi siell harjoittelemassa?
koirasi ruhoo vai polttaako ruohoo hä.
jo 70 luvun alussa, älä unta näe.
Kaupunginhallitus veti esityksen yli ja saamme? vain tekojään. Uimahalli ja jäähalli olikin vain unta.
Näin hankolaisten tarpeille annetaan piut paut.
Ja muuttotappio jatkuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Onko Hangossa SIVISTYSlautakunta. Ihan kiva ja en unta nää, jos lasken äkkiseltään mitä esim. uimahalli tulisi maksamaan sen rinnalla mitä tuo saamarin satama on tehnyt. Ihmisten hyvinvoinnista on tässä kysymys...
se oli demarien slogan 70-luvun alussa.....eka uimahalli oli mun tietääkseni suunnitteilla sairaalankalliolle vuonna 1969...
mun mielestä tekojää on jo kova juttu kunhan siitä tulis vaan tarpeeks iso
Taitaa jäädä grogijää-asteelle, kuution muotoisiksi, kun aletaan laajentamaan Länsi-Satamaa merelle päin. Rahat menee siihen kohtaan merenpohjaa. Ja muuttotappio jatkuu.
Ryssien parkkipaikasta tekojäärata, ja muutto tappio kasvaa.
velkaisin kunta joten ei ole rahaa, pakolaiskeskus tuottaa kunnalle eikä ne pakolaiset sinne jää vaan muuttavat Helsinkiin.
Me tarvitaan jäähalli täällä Hangossa vaikka Karjaalle sellainen rakennetaankin.
Huom! Jalkapallokenttiäkin on joka kaupungissa!
Hurraa, sivistyslautakunta sulkee koulut turhina Hangossa ja rakentaa tekojäähallin, lämmitettävän tekonurmen ja järjestää puolella miljoonalla lähiliikuntakentän tyhjän Keskuskoulun pihalle!!!
Kun kaupungissa on nuo suomalaisen paikkakunnan perusharrastusmahdollisuudet kunnossa, niin alkaa väkeä muuttaa tännekin. Tulee lisää lapsia ja kouluja voidaan pitää auki ja ehkäpä avata uudelleen.
Vanhan vallan meiningillä väki vähenee ja kohta pitää lukiotkin sulkea ja kuljettaa jäljellä olevat harvat oppilaat Karjaalle ja Tammisaareen.
Niinpä niin, aina keksimässä lisää satuja...
Vuonna 2010 väkimäärän kehitys jatkoi entistä polkuaan ja laski.
Net näkee, jotka katselee.
Ei Hanko yhdessä vuodessa 6.000 asukkaaseen kutistu!
Olet oikeassa. Kutistumisvauhti on 100-200 henkilöä/vuosi. Esimerkiksi Tammisaari vetää. Sinne maksetaan verot ja sieltä käydään täällä töissä.
Kyllä Raasepori vetää. Olen ns.aito Hankolainen, mutta haluaisin muuttaa Tammisaareen. Uimahalli, kunnon suksiladut, eräreitit, pienet erikoiskaupat, ravintolat, suuri sisä- ja ulkosaaristo ja ennenkaikkea intellektuellit ihmiset vetävät. Vielä eivät kuitenkaan muut perheenjäsenet ole valmiita ajatukseen :(