Hyvällä treenillä ja ruokavaliolla voi terve mies saada tiukkaa lihasta kerättyä muutaman kilon vuodessa. Jos treeni lopetetaan, ruokavalio suhteutetaan pienempään energiantarpeeseen, ja muuta liikuntaa ei harrasteta, niin kuinka nopeasti nuo muutama lihaskilo katoaa? Toki yksilöllisiä eroja on, mutta varmasti on joku "trendi".
Lihasten katoamisvauhti
Lihaskato
3297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lienee muutamassakin oikeassa tutkimuksessa todettu että jos tekee kaiken oikein niin on mahdollista saada n. kolme kiloa lihasta vuodessa. Muu painonlisäys on rasvaa tai nestettä.
Käytännössä nin suureen lihasmassanlisäykseen ei pääse, vaatii niin tarkkaa seurantaa ja treenaamisen , ravinnon ja levon seurantaa ettei muut kuin ammattiurheilijat pysty satsaamaan sellaiseen.
Ja käytäntö on osoittanut (tutkimustuloksia ei ole tiedossani) että samassa ajassa jossa lihasmassa on saatu aikaan se treenaamattomana saadaan myös katoamaan.
Kaikkea positiivista vaikutusta ei kuitenkaan menetä niinkään helposti, lihaksistoon jaa muisti jolla n.s. vanhat tulokset saadaan 'palautettua' (liki entiselleen) huomattavasti alkuperäistä vähemmin ponnisteluin.
Kyllä vuoden työn saa katoamaan parissa kuukaudessa syömällä päin vittua ja olemalla treenaamatta, mutta kun aloittaa treenin uudestaan oikealla ruokavaliolla ne lihat ja voimatasot palaavat omalle tasolleen hyvinkin nopeasti. Lihasmuisti ei ole mitään pakkis-legendaa
Se just tässä treenaamisessa onkin oikeestaan ihan perseestä. Kun tietyn tason saavuttaa, on kehittyminen eteenpäin hankalaa. Ei oikeen jaksa huhkia yhden toiston eteen 1-2 vuotta ja näkyvää lihasmassaa ei juuri enää tule, ehkä kilo 2-4 vuoteen.
Sit tiedän, että ihan sama, vaikka 3 kuukautta rälläis, eikä kävis salilla ollenkaan ni silti ku pari kuukautta vähän panostat, oot ihan samassa kunnossa kuin ennen taukoa.
Tai oikeestaan se ei ole perseestä. Se on kivaa, että voi nauttia elämästä. Lihas on, lihas off. Saa tenuttaa ja naida oikeen kunnolla. Sit taas vähän reeniä, ni kunto on entinen... ja taas mennään. Jotkut jaksaa tahkoo vuoden ympäri hulluna, eikä ole kuitenkaan sen paremmassa kunnossa ku mä parin kuukauden treenin jälkeen. Hih. Se on hauskaa.