Apua veroilmoituksen täyttöön?

Möhöjuuri

Ensimmäistä kertaa elämässäni yritän täyttää taiteilijan veroilmoitusta ja nyt olisivat hyvät neuvot tarpeen, sillä en ymmärrä asiasta mitään. Olen (kuvataide)opiskelija ja muutaman tuhannen euron teosmyynnin lisäksi olen saanut tuloa ainoastaan opintorahasta (2500 e). Koska minusta tulee joskus "ihan oikea" taiteilija, olen katsonut parhaaksi ilmoittaa vähäiset myyntituloni viime vuodesta alkaen.

Teen ilmoitusta kaavakkeella nro 15 "taiteilijan ja freelancerin tulot". Siihen pitää täyttää tulojen lisäksi tietoja erilaisista kuluista. Onko minulle mitään iloa ilmoittaa kulujani noin vähäisillä tuloilla? Käsittääkseni en ole tienannut niin paljon, että joutuisin maksamaan mitään veroa. Vai miten on? Verotoimiston täti kuitenkin kysyessäni sanoi, että kaikki kulutkin kannattaa ilmoittaa.

Olen ollut kaukaa tyhmä ja säilyttänyt kuitteja hyvin huonosti. Ilmeisesti asia on niin päivänselvä, että lomakkeessa ei ole ohjeita, mutta laitanko kuiteista kopiot liitteeksi? Pitääkö jossain perustella, miksi olen maininnut juuri kyseiset kulut? Työskentelin kotona (vuokra-asunto, jossa yksi huone työhuoneena) - laitanko siitä jotain kuluihin? Entäs työmatkat? Vaikka kuitteja olisi, enhän voisi mitenkään todistaa että matkat ovat olleet juuri työmatkoja.

Myynneistä on paremmin tositteet tallella, mutta ei läheskään kaikista (yksityishenkilöille myydyistä teoksista en ole yleensä kirjoitellut kuitteja). Pitääkö niistä laittaa kopiot liitteeksi mukaan? Entä mitä teen niiden tulojen kanssa, joista olen saanut käteismaksun? Onko minulle tulevaisuudessa kuvataiteilijana jotain hyötyä siitä, että ilmoitan kaiken mahdollisen myynnin viime vuodelta, vai onko parempi vain pysytellä hiljaa näistä käteismyynneistä? Koko hommaa hankaloittaa entisestään se, että lopetin tilini loppuvuodesta ja en ottanut mitään tilitapahtumia talteen.

Toivottavasti kukaan ei vedä hernettä nenään, vaikka kysymykset ovat epäilemättä suunnattoman typeriä ja taiteilijat sitä paitsi yhteiskunnan pahimpia loisia.

8

1390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arttari

      Luettelo myydyistä teoksista ja hinta, vähennyksenä myyntihinnasta materiaalikulut ja taulusta saatu tulo.
      Työmatkat voi esittää niinkuin niitä on.
      Työhuonekuluja voi kysellä, miten niitä voi esittää.
      Kuitit on hyvä pitää tallessa. Tuloista olisi tehdä joku merkintä vihkoon tms.

    • Viroverkailija

      ...hetkellä lain mukaan sinulla on oikeus tienata 150€ kuussa ilmoittamatta siitä kenellekään. Joten noin pienen myynnin ilmoittaminen on aivan turhaa ajanhukkaa.

    • Kuitteja säilytetään kuusi vuotta. Niitä ei laiteta veroilmoituksen liitteeksi vaan kopio muistiinpanokirjasta (alkutuottajan yksinkertainen kirjanpito) jossa olet eritellyt tulot ja menot suoriteperusteisesti. Se tarkoittaa tapahtuman kirjaamista tuloksi tai menoksi päivämäärän mukaan.

      Tositteet tulee yksilöidä eli voit merkitä ne esim. juoksevalla numeroinnilla.

      Vuoden kaikki tiedot ovat muistiinpanokirjassa. Tämä on helpointa tehdä taulukkolaskentaohjelmalla. Jaottele tieto sarakkeisiin, esim. tositteen numero (yksilöinti) päivämäärä, ostopaikka, ostettu/myyty tuote, hinta, jne.

      Koska vaikutat pitkäjännitteiseltä ihmiseltä lisää sarakkeet myös alv-verokannoittain eli 8, 17 ja 22%. Vaikka et ole tällä hetkellä alv-verovelvollinen niin ryhtyessäsi sellaiseksi saat vähentää takautuvasti taiteelliseen toimintaasi liittyvien ostosten arvonlisäveron. Kun olet alusta lähtien pitänyt kirjaa alv:sta ja säilyttänyt tositteet, on ns. ”alkuvarastovähennys” helppo tehdä. Suomeksi sanottuna saat valtiolta ilmaista rahaa vain sen takia, että olet viitsinyt säilyttää kuitit.

      Kuitit kannattaa kopioida, tai mieluiten skannata tietokoneelle.

      Takaisin muistiinpanokirjaan. Erittele lomakkeen 15 mukaisesti muistiinpanokirjan tulot ja menot. Lomakkeessahan kysytään tuloja sekä kuluja esim. työhuoneesta, materiaaleista, jne. Excelissä (taulukkolaskentaohjelma) tämä on helppo tehdä. Koosta tulosteet muistiinpanokirjasta, tuloista ja eri menoista yhteen ja laita veroilmoituksen liitteeksi. Eli liität veroilmoitukseen vain yhteenvedot menoista ja tuloista, et kuitteja.

      Työmatkat todistetaan verottajalle loogisuudella.
      Matkustat kotoa työhuoneelle ja takaisin. Työhuoneesta on vuokrasopimus ja ilmoitat menoina vuokrat. Klassinen työmatka.
      Järjestät näyttelyn jossakin ja matkustat useasti näyttelypaikan ja kodin sekä työhuoneen väliä. Selvä työmatka.
      Menet näyttelyyn toiseen kaupunkiin, säilytät kuitit matkoista ja pääsymaksuista. Ostat lisäksi katalogin joka on myös vähennyskelpoinen menoerä. Tämä on opintomatka joka ylläpitää ammattitaitoa.
      Käyt maalaamassa Lapissa ja piirtämässä bailaajia Ibizalla. Nämä ovat työskentelymatkoja joiden työnäytteet todistavat sinun olleen kohteissa töissä. Lisäksi myyt näitä teoksia ja ilmoitat myynnit verottajalle.

      Kirjoita muistiin selvitykset ainakin opinto- ja työskentelymatkoista. Liitä veroilmoitukseen.

      Vaikka taiteellisen toimintasi tulot ovat tällä hetkellä pienet voivat ne ja useimmiten ovatkin valmistuttuasi pienemmät. On hyvä muistuttaa verottajaa mahdollisimman aikaisin siitä tosiasiasta, että olet taiteilija joten verottaja myös kohtelee sinua sellaisena. Harvoin käy niin, että verottaja pitää sinua yhtenä vuotena taiteilijana, mutta ei seuraavana.

      Sitten joskus kun kohtalosi on sama kuin useimpien muiden taiteilijoiden, niin voit vähentää verotettavaa palkkatuloasi sillä osuudella taiteellisen toiminnan menoista jotka ylittävät taiteellisen toimintasi tulot.

      • Möhöjuuri

        Kiitos vastauksista.

        Vielä jäin miettimään tätä viime vuoden veroilmoitusta. Joudunko maksamaan jotain jälkiveroa myynneistäni, vaikka ne ovat noin vähäiset? Verotetaanko myyntitulojani samalla tavalla kuin palkkatuloja? Jos olisin pitänyt kuitit tallessa, voisinko saada niistä vähennyksiä mahdolliseen jälkiveroon? Kun kuitteja ei nyt kuitenkaan ole, onko mitään tehtävissä? Tiedän esimerkiksi, että matkustin pitämään näyttelyä sinne ja silloin, mutta joutuisin jälkikäteen arvioimaan matkakulut.

        Miksi kuiteista täytyy pitää kopio tallessa, jos niitä ei lähetetä verottajalle kuitenkaan? Eikö riitä, että niistä on tiedot ylhäällä?


      • Möhöjuuri kirjoitti:

        Kiitos vastauksista.

        Vielä jäin miettimään tätä viime vuoden veroilmoitusta. Joudunko maksamaan jotain jälkiveroa myynneistäni, vaikka ne ovat noin vähäiset? Verotetaanko myyntitulojani samalla tavalla kuin palkkatuloja? Jos olisin pitänyt kuitit tallessa, voisinko saada niistä vähennyksiä mahdolliseen jälkiveroon? Kun kuitteja ei nyt kuitenkaan ole, onko mitään tehtävissä? Tiedän esimerkiksi, että matkustin pitämään näyttelyä sinne ja silloin, mutta joutuisin jälkikäteen arvioimaan matkakulut.

        Miksi kuiteista täytyy pitää kopio tallessa, jos niitä ei lähetetä verottajalle kuitenkaan? Eikö riitä, että niistä on tiedot ylhäällä?

        Kuitteja ei tarvitse liittää veroilmoitukseen koska verottaja olettaa että verovelvollinen on rehellinen ja ilmoittanut tulonsa sekä menonsa oikein. Toinen syy on, että vain harva veroilmoitus tarkistetaan. Jos ja kun tarkistus osuu omalle kohdalle pyytää veroviranomainen toimittamaan kirjanpitoa vastaavat tositteet. Siksi kuitit täytyy säilyttää.

        Kirjanpidon täytyy perustua tositteisiin. Jos sinulla on meno, josta ei ole tositetta, niin sitä ei voi laittaa kirjanpitoon. Alkuperäiset tositteet säilytetään, mutta koska kuittien muste on katoavaista, niin kuiteista otetaan kopiot. Vertaamalla myyjän ja ostajan kirjanpitoa keskenään, voi verottaja varmistua tositteen ja kirjanpidon oikeellisuudesta.

        Sinua verotetaan todennäköisesti tuloverolain (TVL) nojalla. Myyntitulot lisätään palkkatuloihin ja muihin tuloihin. Näistä tuloista vähennetään tulonhankkimismenot ja muita vähennyksiä. Näin saadaan lasketuksi verotettava ansio.
        Verotettava määrä on eri valtion ja kunnan osalta koska valtio ja kunta hyväksyvät osin samoja, mutta osin eri vähennyksiä.
        Kun lasketaan kunnan ja valtion perimät verot yhteen saadaan maksettava vero.

        Palkkatuloista suoritetaan ennakonpidätys, jonka suuruus määritetään verokortissa. Mikäli vuoden aikana kertynyt ennakko on pienempi kuin maksettava vero joutuu maksamaan jälkiveroa. Jos ennakkoa on peritty enemmän kuin olisi pitänyt, saa palautusta.

        Taideteosten myyntituloja ei ole voitu verottaa ennakkoon, joten niistä pitää maksaa veroa jälkikäteen. Siksi kannattaakin ilmoittaa verottajalle kaikki tuloon liittyvät vähennykset.
        Pitääkin miettiä ja laskea etukäteen kannattaako hankkia verotettavaa tuloa vaiko hankkia vähennyskelpoisia menoja tuloja enemmän.

        Joka tapauksessa kannattaa tutustua ja syynätä tarkkaan läpi veroilmoituksen mukana tullut ohjekirjanen. Veroilmoituksen teko ei ole lainkaan niin vaikeaa kun tietää sekä oikeudet että velvollisuudet. Tärkeää on pystyä laskemaan ohjekirjasen avulla oma verotuksensa ja päästä samaan lopputulokseen kuin verottaja. Tällöin tietää mikä perustuu mihin ja miten oikeaan lopputulokseen päästään. Näin pystyy etukäteen tarkkaan laskemaan mitä kannattaa verovuoden aikana tehdä ja miten.


      • Möhöjuuri
        mussini kirjoitti:

        Kuitteja ei tarvitse liittää veroilmoitukseen koska verottaja olettaa että verovelvollinen on rehellinen ja ilmoittanut tulonsa sekä menonsa oikein. Toinen syy on, että vain harva veroilmoitus tarkistetaan. Jos ja kun tarkistus osuu omalle kohdalle pyytää veroviranomainen toimittamaan kirjanpitoa vastaavat tositteet. Siksi kuitit täytyy säilyttää.

        Kirjanpidon täytyy perustua tositteisiin. Jos sinulla on meno, josta ei ole tositetta, niin sitä ei voi laittaa kirjanpitoon. Alkuperäiset tositteet säilytetään, mutta koska kuittien muste on katoavaista, niin kuiteista otetaan kopiot. Vertaamalla myyjän ja ostajan kirjanpitoa keskenään, voi verottaja varmistua tositteen ja kirjanpidon oikeellisuudesta.

        Sinua verotetaan todennäköisesti tuloverolain (TVL) nojalla. Myyntitulot lisätään palkkatuloihin ja muihin tuloihin. Näistä tuloista vähennetään tulonhankkimismenot ja muita vähennyksiä. Näin saadaan lasketuksi verotettava ansio.
        Verotettava määrä on eri valtion ja kunnan osalta koska valtio ja kunta hyväksyvät osin samoja, mutta osin eri vähennyksiä.
        Kun lasketaan kunnan ja valtion perimät verot yhteen saadaan maksettava vero.

        Palkkatuloista suoritetaan ennakonpidätys, jonka suuruus määritetään verokortissa. Mikäli vuoden aikana kertynyt ennakko on pienempi kuin maksettava vero joutuu maksamaan jälkiveroa. Jos ennakkoa on peritty enemmän kuin olisi pitänyt, saa palautusta.

        Taideteosten myyntituloja ei ole voitu verottaa ennakkoon, joten niistä pitää maksaa veroa jälkikäteen. Siksi kannattaakin ilmoittaa verottajalle kaikki tuloon liittyvät vähennykset.
        Pitääkin miettiä ja laskea etukäteen kannattaako hankkia verotettavaa tuloa vaiko hankkia vähennyskelpoisia menoja tuloja enemmän.

        Joka tapauksessa kannattaa tutustua ja syynätä tarkkaan läpi veroilmoituksen mukana tullut ohjekirjanen. Veroilmoituksen teko ei ole lainkaan niin vaikeaa kun tietää sekä oikeudet että velvollisuudet. Tärkeää on pystyä laskemaan ohjekirjasen avulla oma verotuksensa ja päästä samaan lopputulokseen kuin verottaja. Tällöin tietää mikä perustuu mihin ja miten oikeaan lopputulokseen päästään. Näin pystyy etukäteen tarkkaan laskemaan mitä kannattaa verovuoden aikana tehdä ja miten.

        Näin arvelinkin kuittikäytännön olevan, mutta parasta aina varmistaa. Mites vielä ne työmatkat? Omalla autolla kun olen liikkunut, ei niistä voisikaan olla mitään tositetta. Bensaa ostetaan, kun tankki tyhjenee. Onko näissä kaikissa vähennyksissä jokin omavastuuraja?

        Lueskelin työhuonevähennyksestä, mutta en saanut selvää että mitä laitan kuluiksi:

        "1) niille, joille työnantaja ei ole järjestänyt työhuonetta ja jotka käyttävät työhuonetta pääansiotulonsa hankkimiseksi, kuten esimerkiksi freelancer-toimittajille; 700 euroa/vuosi" tai "3) sekä niille, jotka käyttävät asuntoa satunnaisten sivutulojen hankkimiseksi, 175 euroa/vuosi."

        Ei kai minun vähäisillä tuloillani voi mennä kumpikaan läpi? Onkohan pääansiotuloni opintoraha ja taidejutut sivutuloa?


      • Möhöjuuri kirjoitti:

        Näin arvelinkin kuittikäytännön olevan, mutta parasta aina varmistaa. Mites vielä ne työmatkat? Omalla autolla kun olen liikkunut, ei niistä voisikaan olla mitään tositetta. Bensaa ostetaan, kun tankki tyhjenee. Onko näissä kaikissa vähennyksissä jokin omavastuuraja?

        Lueskelin työhuonevähennyksestä, mutta en saanut selvää että mitä laitan kuluiksi:

        "1) niille, joille työnantaja ei ole järjestänyt työhuonetta ja jotka käyttävät työhuonetta pääansiotulonsa hankkimiseksi, kuten esimerkiksi freelancer-toimittajille; 700 euroa/vuosi" tai "3) sekä niille, jotka käyttävät asuntoa satunnaisten sivutulojen hankkimiseksi, 175 euroa/vuosi."

        Ei kai minun vähäisillä tuloillani voi mennä kumpikaan läpi? Onkohan pääansiotuloni opintoraha ja taidejutut sivutuloa?

        Oman auton käytöstä pidetään ajopäiväkirjaa johon merkitään päivämäärä, ajon alkamis- ja loppumisajankohta. Kilometrimäärä ajon alkaessa ja lopussa josta lasketaan ajoon käytetyt kilometrit. Lisäksi ajon tarkoitus sekä alkamis- ja päättymispaikka.
        Polttoaineesta ei voi tehdä alv-vähennystä (paitsi vuokra-auton).

        Vuoden lopussa kilometrit lasketaan yhteen ja kerrotaan verottajan ilmoittamalla vähennyksellä joka tänä vuonna on 0,24 euroa/km. Jos olet ajanut 1000km on vähennys 1000 x 0,24 = 240 euroa.
        Verottajan ohjeista selviää kuinka vähennys kohdistetaan veroilmoituksessa. Samaten oletko kenties oikeutettu vähennykseen.

        Koska olet käyttänyt kotisi yhtä huonetta (pelkästään) työhuoneena niin laske työhuoneen suhteellinen osuus kodin kuluista pinta-alan tai kuutiotilavuuden perusteella. Ilmoita kulut lomakkeen 15 kohdassa 4.1.

        Pääansiotulot ovat tuloja jotka perustuvat ansioon ja ovat muita ansiotuloja suuremmat. Muut ansiotulot ovat sivuansiotuloja.

        Otahan verottajan veroilmoituksen täyttöohje ja lue (opiskele) siitä mihin olet oikeutettu ja mihin velvoitettu.


      • Möhöjuuri
        mussini kirjoitti:

        Oman auton käytöstä pidetään ajopäiväkirjaa johon merkitään päivämäärä, ajon alkamis- ja loppumisajankohta. Kilometrimäärä ajon alkaessa ja lopussa josta lasketaan ajoon käytetyt kilometrit. Lisäksi ajon tarkoitus sekä alkamis- ja päättymispaikka.
        Polttoaineesta ei voi tehdä alv-vähennystä (paitsi vuokra-auton).

        Vuoden lopussa kilometrit lasketaan yhteen ja kerrotaan verottajan ilmoittamalla vähennyksellä joka tänä vuonna on 0,24 euroa/km. Jos olet ajanut 1000km on vähennys 1000 x 0,24 = 240 euroa.
        Verottajan ohjeista selviää kuinka vähennys kohdistetaan veroilmoituksessa. Samaten oletko kenties oikeutettu vähennykseen.

        Koska olet käyttänyt kotisi yhtä huonetta (pelkästään) työhuoneena niin laske työhuoneen suhteellinen osuus kodin kuluista pinta-alan tai kuutiotilavuuden perusteella. Ilmoita kulut lomakkeen 15 kohdassa 4.1.

        Pääansiotulot ovat tuloja jotka perustuvat ansioon ja ovat muita ansiotuloja suuremmat. Muut ansiotulot ovat sivuansiotuloja.

        Otahan verottajan veroilmoituksen täyttöohje ja lue (opiskele) siitä mihin olet oikeutettu ja mihin velvoitettu.

        On sitä täyttöohjetta tullut luettua, mutta koko homma tuntuu helvetin sekavalta. Vaikuttaisi kuitenkin siltä, että kuluja ei korvata, jos ne jäävät alle 620 euron. Minulla jäävät, kun kuitteja ei ole tallessa. Päätin tehdä asian itselleni helpoksi ja ilmoittaa ainoastaan taideliikkeen välittämistä töistä saadut tulot. Sainpa silti hyviä neuvoja tulevaan kirjanpitoon, kiitos niistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe