Miksi ei ollut kummeja Jeesuksen aikaan lapsille?
miksi ei ollut kummeja...
antikummitus
5169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kehitteli tuon kummi-opin vasta 200-luvulla jKr.
Silloin kummien tehtävänä oli vastata lapsen puolesta:
"Luovutkos perkeleestä?" Kummit vastasivat: "Luovun"
Että sellaista teatteria!!!
Jeesuksen aikaan ollut vielä kirkkoakaan eikä ihmisiä kastettu kristityiksi. Kirkko syntyi vasta Jeesuksen taivaaseen astumisen jälkeen ensimmäisenä helluntaina ja vasta tämän jälkeen ihmisiä alettiin kastaa kristityiksi.
Kummit liittyivät alunperin aikuiskasteeseen. Kristittyjen vainojen aikaan ei ketä hyvänsä voitu ottaa seurakunnan jäseniksi. Siksi otettiin käyttöön kummijärjestelmä. Kummi, jonka piti olla samaa sukupuolta kuin kastettava, takasi kristityksi kääntyvän kääntymyksen aitouden. Näin eivät ns "valheveljet" päässeet kirkon jäseniksi.
Lapsikasteiden yleistyessä kummijärjestrelmä muuttui niin, että kummi teki kastelupaukset kummilapsensa puolesta, ts lupasi luopua Saatanasta ja uskoa Kristukseen. Kummin velvollisuus oli yhdessä lapsen vanhempien kanssa antaa lapselle kristillinen kasvatus.
Silloin kun kristityjä vainottiin ja kun kristityt tappoivat Jeesuksen seuraajia (kristillisiä) ei tosiaankaan lapsikastetta esiintynyt. Ja perhekunnittain kasteissa ei tarvittu kummeja kun lapsia ei kastettu.
Jos kristityt eivät olis tappaneet Jeesuksen seuraajia (kristillisiä) niin meillä olis tarkempia tietoja Jeesuksen antamista opeista. Kristilliset seurasivat ja kokoontuivat kuuntelemaan Jeesusta ja siten keräsivät mustiin nk. Pyhän Raamatun ja sen tiedon omistavina joutuivat kristittyjen murhaamiksi ettei tiedot jääneet meidän käytettäviksi. Osa tärkeää tietoa on tallessa mutta suuri osa raamatusta on väärennettyä ja väärin ymmärrettyä mutta ennen kaikkea väärin tulkittua ja sen vuoksi on tuhansia kristinuskon lahkoja. Jos kristillisiä ei ole tapettu niin meillä todennäköisesti olis vain yksi Jumalallinen Tietous eikä tuhansia totuutta etsiviä rikollisia lahkoja.
Ihan puppua kirjoittelee joku.
Joh 3:22...Jeesus...ja kastoi ihmisiä", "Myös Johannes kastoi edelleen...Myöhemmin tämä tosin vaihdetaan, ettäJeesus tosin ei itse kastanut ketään vain (ilmeisesti?) hänen opetuslapsensa.
no missä kohtaa tuota raamatun kohtaa näet lapsikaste ja kummi sanat???
VT
5Moos 12:32. Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois."
UT
Joh. Ilm. 22:18, 19 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.