yhteen lehteen. Ehkä niitä voisi lähettää useampaankin.
"Tehkääpä juttu siitä, miten tuo suomi24-keskustelupalsta toimii. Tärkeintä tuntuu olevan mainostajat ja se, että palstoilla on paljon kirjoittajia. Joiden kirjoitukset enimmäkseen ovat spämmejä ja muiden kirjoittajien solvaamista.
Esimerkiksi ateismipalsta on kaaoksen vallassa. Mitään edes sääntöjenvastaisia kirjoituksia ei poisteta. Siellä huoritellaan ja vittuillaan minkä ehditään. Alkaa todella kypsyttämään moinen touhu ja sieltä on kadonnutkin paljon kirjoittajia, jotka kirjoittavat asiallisesti.
Jos ja kun mediassa keskustellaan siitä, miten huonosti kirjoittajat nettikeskustelussa käyttäytyvät, niin voisitteko te kiinnittää huomiota siihen, kenen on syy. Minä en kannata etukäteismoderointia, mutta joku valvonta noissa pitäisi olla.
Esimerkiksi ateismipalstalla käy ylläpidosta joku ehkä pari kertaa viikossa poistamassa jotain juttuja ja se onkin sitten siinä. Minusta vastuu on Suomi24:n. Moraali sillä tuntuu olevan hakusessa ja pahasti. Pääasia näyttää olevan se, että mainosrahat kilahtavat kirstuun."
"Tehkääpä juttu siitä, miten tuo suomi24-keskustelupalsta toimii. Tärkeintä tuntuu olevan mainostajat ja se, että palstoilla on paljon kirjoittajia. Joiden kirjoitukset enimmäkseen ovat spämmejä ja muiden kirjoittajien solvaamista.
Esimerkiksi ateismipalsta on kaaoksen vallassa. Mitään edes sääntöjenvastaisia kirjoituksia ei poisteta. Siellä huoritellaan ja vittuillaan minkä ehditään. Alkaa todella kypsyttämään moinen touhu ja sieltä on kadonnutkin paljon kirjoittajia, jotka kirjoittavat asiallisesti.
Jos ja kun mediassa keskustellaan siitä, miten huonosti kirjoittajat nettikeskustelussa käyttäytyvät, niin voisitteko te kiinnittää huomiota siihen, kenen on syy. Minä en kannata etukäteismoderointia, mutta joku valvonta noissa pitäisi olla.
Esimerkiksi ateismipalstalla käy ylläpidosta joku ehkä pari kertaa viikossa poistamassa jotain juttuja ja se onkin sitten siinä. Minusta vastuu on Suomi24:n. Moraali sillä tuntuu olevan hakusessa ja pahasti. Pääasia näyttää olevan se, että mainosrahat kilahtavat kirstuun."
Vastaukset 23
Vanhimmat
Toivottavasti ehdotuksesi ottaa tuulta siipien alle. Olen ehkä HIEMAN kypsä tuohon lapseen, joka on kaiketi saanut alunperin bannit jostain roskafoorumilta, kuten kuvalaudalta. Pakollinen rekisteröinti täällä(kin) ratkaisisi jo monta ongelmaa.
Sefu tänne pitäisi saada. Mutta on sekin hullua, että vaikka keskustelupalstalla on säännöt, niin ei nuo ylläpidossa itse niistä piittaa pätkääkään.
En minä pakollista rekkautumistakaan kannata ja kuten joku taannoin huomautti, niin voihan niitä nikkejä ottaa käyttöön vaikka kuinka paljon.
Ihmettelen sitä, ettei tuolle/noille paskiaiselle saada bannia. Miksi ei?
Niin, tuo palstamme pizzanaamainen ylpeys, Multinikki, joka häiriytyneen esiteinin maanisuudella jaksaa solvata ja suoltaa paskaa on hiukan kuin jonkun perheen rääkyvä lapsi esimerkiksi ravintolassa tai lentokoneessa. Kiellot eivät auta, välinpitämättömyys vain nostattaa lisää huutoa eikä rääkyjän vanhemmistakaan ole juuri apua heidän keskittyessään enemmän viinan kittaamiseen kuin jälkikasvuunsa, mikä tietysti osaltaan selittää Multinikinkin moniongelmia. Kun on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia etenkin perimän sekaan lipsahdettua vähän kusta ja liuottimia...
>> Pakollinen rekisteröinti täällä(kin) ratkaisisi jo monta ongelmaa.
suomi24:n moraalittomuudesta. Ei se välitä muusta kuin mainostuloista. Siksi juuri toivoinkin, että joku lehti tekisi tuosta jutun. Kyllä palvelun ylläpitäjälläkin joku vastuu pitää olla.
Oletko huomannut kuinka paljon täältä on häipynyt hyviä kirjoittajia? Nuo vittuilijat riehuvat täällä palstaa tukkimassa. Mistään ne ei mitään tiedä ja pikku papu päässä pyörien ne ei osaa muuta tehdäkään kuin laittaa noita TODELLA typeri juttujaan.
Jep, kesän tosiaan näkee siinä, kun idiooteille jää aikaa purkaa vihaansa pikselimaailmassa kun eivät joudu taas hetkeen ottamaan henkisesti lättyyn muualla. Tuota Suomi24:n tuottavuuspuolta en tajunnut ajatella, kun kuvittelin taas kerran olevani keskustelufoorumilla enkä kuluttajaorjana mainoskanavalla. Olen samaa mieltä kanssasi kaikesta. Rekisteröintipakko ei palvele tätä paikkaa, sikäli kun tavoitteena on kuunnella rahan ääntä ja mennä sieltä, missä aitaa ei ole lainkaan.
Trollaaminen on taitolaji. Harmi vaan että täällä trolli ei noiden haukotusta aiheuttavien ala-arvoisten copy-paste spammien ja omien läpinäkyvien viestiensä vastaamiselta kehity yhtään. Täällä kun lukee näitä "tutkimukset osoittavat asian x" tai "ateistit ovat x" tasoisia provoja tai kaksoismerkityksillisiä viattomia kysymyksiä niin tulee olo että kirjoittaja on vasta juuri löytänyt internetin. Nuo eivät aiheuta mitään keskustelun osapuolten otsasuonten pullistelua, mikä pitäisi olla trollauksen jaloin päämäärä, vaan vain viestien seulomista paskan keskeltä. No, ei ole ainakaan internet-vitsejä ja -jargonia käyttänyt siitä pointsit.
PS. Kunnon trolli trollaa kaikkia. Eikä määrä korvaa laatua, koska ihmiset alkavat automaattisesti suodattaa ilmiselvät paskaviestit. Oman agendan ajaminen näkyy nolosti läpi ja romuttaa koko pyhän trollauksen aatteen.
Lisäksi on huomattava Multinikin mielisairaus. Hän on maaninen, eikä häntä sido mitkään esteet paskan suoltamisen määrässä. Ateismipalstalla vietettyyn tuntimääriä vertailtaessa Kössönöm on amatööri hullun vimmassa riehuvaan pikku mulkunlutkuttajaamme verrattuna. ; )
Tarvitsisimme yhtälailla maanisen sheriffin, joka ei nuku, ei syö, ei käy töissä tahi koulussa eikä kuvittelisikaan tekevänsä mitään muuta kuin valvoa Ateismipalstaa! : D
Sairashan tuo on. Hänellä on riippuvuus tähän palstaan. Näkee varmasti jo uniakin tästä palstasta. Minä en edes avaa hänen aloituksiaan, kyllä ne on jo oppinut tunnistamaan.
Tässä ehkä viimeisin hänen "hauska" töräytyksensä (voi olla että on vielä myöhemminkin töräytellyt mutta en jaksa etsiä) :D
"MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAA
MULTINIKKINÄ LUOKSES 15.5.2010 23:31
MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSMULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAASES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSMULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAASES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS MULTINIKKINÄ LUOKSES POMPIN TAAS"
Ja tässä juuri heränneen pizzanaaman erittäin tärkeä kysymys.
"Kysymys Kössölle
Vastaa jo! 16.5.2010 07:59
Oletko tämän palstan pahin multinikki?"
Tulee raskas päivä taas kun pitää kauniina kesäpäivänä päivystää ateismipalstaa? Minä lähen nyt ulos moi. Pidä hauskaa. :)
Haha. Tuota samaa minäkin mietin aiemmin tänään, kun käväisin täällä ennenkuin lähdin hoitamaan puutarhaa. :)
Multinikki tarvitsisi ainakin kolme ylennystä kelvatakseen idiootiksi. : )
S24 ylläpito nukkuu. Sivusto jota minä ylläpidän ja jota en tässä mainosta ettei toi kannaksen väärältä puolelta paskannettu finninaama sinne eksy multinikki juttujaan heittämään, olisi jo ensimmäisestä viestistä heitetty vähintään kuukauden banniin, etenkin kun mulla saattuu olemaan siellä bannausvaltuudet.
ettei noita tyyppejä saada täältä pois? Ihan sairasta sakkia. Niitä varmaan ottaa päähän se, etteivät ne tiedä mistään mikään, eikä mikään muu iske tajuntaan kuin uskishörhöilyt.
toimiva (joskin ehkä hitaasti toimiva) lääke tämänkaltaisen trollin poistamiseksi tällaiselta, ei-rekisteröitymispakkoa, ei valvontaa-palstalta on trollin jättäminen tyystin vaille minkäänlaista huomiota. Huomionkipeys on vaikea ja yleensä tiedostamaton oire, jota pitää lievittää jotenkin ja jos se ei täällä onnistu, trolli vaihtaa ennen pitkää maisemaa. Saattaa sitkeimpien bakteerien kohdalla ottaa aikaa, mutta muu ei toimi.
Palsta tarvitsisi, kuten moni muukin Suolen suosittu palsta, vähintään 3 sheriffiä. Yhdellä homma ei toimi, johan tuo on nähty. Mutta Eniroa ja Alleria (Suomi24:n omistajat, hurreja molemmat) asia ei kiinnosta pätkääkään niin kauan, kun täällä on käyttäjiä lukemassa mainoksiaan.
ja lisäksi keskustelupalstasheriffeille tulisi saada bannausoikeudet. Nythän sellaisia ei ole, ainoa, mitä keskustelujen sheriffi voi tehdä on poistaa viestejä ja kuka helvetti sitä jaksaa kovin kauaa. Rekisteröitymispakko yhdistettynä banaaninsyöttämiseen ja useampaan sheriffiin karsisi pahimmat itsensäkanssajuttelijat pois. Rekisteritymispakko kyllä toisaalta karkottaisi paljon asiallistakin väkeä, mutta muuten bannaus ei onnistu ainakaan Suolen nykytekniikalla.
Tai paremminkin, missä vaiheessa? Synnytyksessä kenties.
Täällä pitäisi olla oma seriffi ja niitä seriffejä pitäisi olla enemmän kuin yksi per palsta, yksin tämä moderointi voi olla liian suuri homma. s24 ylläpito on taas hidas ja poistelee vähän miten sattuu noita viestejä.
ei ole oikea sana häirikköviestien poistoista puhuttaessa. Se on suorastaan olematonta.
suomi24 on yleinen sylkykuppi, jonka mielenerveysongelmaiset tarvitsevat ei tällä foorumilla tapahdu muutosta. Jos haluat yksilöidyn palstan nimenomaan ateisteille perusta sellainen ja ylläpidä sitä.
tuossa vain kyselin. Kaikenlaista korkeaotsaista sääntöä on präntättynä, mutta ei se vaan itse viitsi välittää siitä, että keskustelupalsta pysyisi sääntöjen puitteissa. Ja että palstalla ylipäätään voisi keskustella.
Täältä on multinikin paska hävinnyt ketjun välistä, mutta vastaukset hänen trolleihinsa ovat jääneet jäkjelle.
Muuten niistä mainosrahoista, ei hyödy S24:n mainostajat minusta mitenkään, kun Adblockin ansiosta en edes näe niitä mainosbannereita. Eikä muutenkaan ole tapana tehdä ostospäätöksiä nettisivujen mainosten perusteella.
mutta kyllä nuo idiootit uutta pukkaa.
Ei hyödy mainostajat minunkaan rahoistani, kun en juuri koskaan osta mitään, paitsi todella tarpeeseen. Eikä niitä ostopäätöksiä heilauta suuntaan tai toiseen minkäänlaiset mainonnat.