Olen nyt seurannut vierestä siskoni yritystä tulla raskaaksi e-pillereiden lopettamisen jälkeen.. eipä ole tietenkään onnistunut kun kuukautisia ei kuulu lainkaan n. kolmeen kuukauteen.. kauhutarinoita jopa vuoden mittaisesta kuukautisten alkamisesta olen kuullut...!
Onko muillakin kestänyt (jopa vuoden!!), että kuukautiset alkaneet.. alan pikkuhiljaa itsekin suunnitella perheenlisäyksen hankkimista, ja mietin lopettaisiko pillerit ns. turhankin aikaisin, jotta kuukautiset varmasti alkaisivat ajallaan ja raskaus mahdollistuisi...?
taitavat sotkea nuo pillerit koko naisen elimistön!
Onko muillakin kestänyt (jopa vuoden!!), että kuukautiset alkaneet.. alan pikkuhiljaa itsekin suunnitella perheenlisäyksen hankkimista, ja mietin lopettaisiko pillerit ns. turhankin aikaisin, jotta kuukautiset varmasti alkaisivat ajallaan ja raskaus mahdollistuisi...?
taitavat sotkea nuo pillerit koko naisen elimistön!
Vastaukset 3
Vanhimmat
raskautuvat heti ensim. pillerittömästä kierrosta, eli ovuloivat. Joillakin taas saattaa kestää useampi kuukausi ja ennen kuukautisten tuloa.
Lopetat milloin lopetat, ota sitten huomioon että juuri sinä voit olla se joka raskautuu heti.
En nyt oikein ymmärrä mitä "kauhutarinoita" tarkoitat..
Mulla kesti 4kk ennenkuin ekat menkat tuli. Lopettamisesta on nyt kulunut 9kk ja kolmet menkat on ollu! Menen ens viikolla gynekologille kysymään että onko sille mitään tehtävissä että kuukautiset tulee2-3kk välein. rasittavaa kun täytyy tehdä raskaustestejä koko ajan kaiken varalta sillä raskaus ei todellakaan vielä ole toivottu.
Kauhutarinoita siitä, kun ollaan suunniteltu lasta alettavaksi hankkia tiettynä ajankohtana (eli pillerit jätetään pois), ovulointia ei tapahdu lainkaan, jolloin tietenkään raskauskaan ei ole mahdollinen.. Minä ainakin masentuisin, mikäli kuukautisia ei kuuluisi ja joutuisin alkaa syömään keltarauhashormooneja, estrogeeniä, ym. kuukautiskierron käynnistäjiä.. lapsi tulee jos niin on tarkoitettu, mutta nykypäivänä on niin paljon lapsettomuutta :( itsekin olen syönyt e-pillereitä jo hyvinkin nuoresta asti (15), joten pelkään niiden sotkeneen elimistöni ja vaikeuttavan raskaaksi tuloa!