Haiseva hengitys kuriin!

londonlove

Eli olen kärsinyt haisevasta hengityksestä tosi monta vuotta. Ja olen melkeinpä varma mistä se johtuu. Liiallisesti sokeria, vehnäjauhoja ja muita 'epäterveellisiä ruokia'.
Löysin myös täältä: http://plaza.fi/ellit/liikunta-ja-terveys/terveys/pahanhajuinen-hengitys-kuriin vielä ison varmistuksen asiasta, koska kieleni päälle kertyy valkoista katetta, joka saa hengen haisemaan. Sitä saa kielenpuhdistimella osan poissa, mutta takaa sitä ei saa millään pois, paitsi tietenkin sillä ruokavalion muutoksella. Luulisin.
Tässä pätkä kyseisestä linkistä:
”Runsas hiilihydraattipitoisen ruoan, kuten sokerin, viljan – etenkin valkoisen vehnäjauhon – ja hedelmien syöminen voi aiheuttaa suolistokäymistä ja pahanhajuista hengitystä henkilöillä, joilla suoliston bakteerikanta on häiriintynyt esim. antibioottien tai roskaruoan syömisen seurauksena. Suoliston sekava tilanne heijastuu silloin usein suuhun kielen pinnalla olevana, pahanhajuisena katteena”, Ruuti luettelee.

Eli ongelmani on nyt se, että miten kuuluisi alkaa nyt tästä edespäin syömään jotta saan tämän todella inhottavan asian korjaantumaan?
Olen kuullut, että luonnonjugurtti auttaisi, mutta taas toisaalta sehän on maitotuote, joka saa hengen haisemaan..? Ja kerää lisää valkoista katetta kieleen. Eli kannattaako sitä mennä syömään?
Kokemuksia kaivataan ja neuvoja otetaan enemmän ku mielellään vastaan!

7

546

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jennac.

      lähtee hajut suusta. Se on eräänlainen bakteeri joka tulee/pesiytyy joidenkin ihmisten suussa ikää ja sukupuolta katsomatta. On muistaakseni olemassa nykyisin jokin antibioottikuurimainen homma jolla pöpön saa häädettyä suusta. Apteekissa myydään myös suuvettä (SB12??) jolla hajun saa pois pitkäksi aikaa,tosin väliaikaisesti. Ja antibioottikuuriahan varten tarvii mennä sitten tietty lääkärille.=)

      • on suunhajuNimi..

        Persijan pureskelu - saattaa lisätä pissaamistarvetta..
        Suun kuivuminen nukutko suu auki; pidä nenä auki niistämällä ja hengitä nenän kautta.


    • hoitsu37

      Ei pahanhajoista hengitystä antibioottikuurilla hoideta. Kukaan ei edes suostu tämän vuoksi kuuria kirjoittamaan. Nyt syöt vain normaalisti, etkä ajattele että mitä voi syödä ja mitä ei. Onko ikenet ja hampaat kunnossa? Haju voi tulla myös nielurisoista, jos ovat kookkaat, myös paasto ja juomattomus lisäävät hengityksen hajua....
      Puhdistat vain suuta, xylitol pastillit tai purukumi, suuvedet....

      • kielen siistiminen

        Osta sellainen Pepsodent hammasharja, jossa on myös kielenkaapija. Sillä kun putsaat kielen joka päivä, niin uskon hajuongelman katoavan tai ainakin helpottavan.


      • kielen siistiminen
        kielen siistiminen kirjoitti:

        Osta sellainen Pepsodent hammasharja, jossa on myös kielenkaapija. Sillä kun putsaat kielen joka päivä, niin uskon hajuongelman katoavan tai ainakin helpottavan.

        Lisäystä edelliseen: oletkin näköjään jo kokeillut kielen puhdistajaa, mutta ilmeisesti huonolla menestyksellä. Siitä se haju kuitenkin lähtee, jos kerran kieli on ihan silminnähden valkoisen katteen peitossa.


      • yx
        kielen siistiminen kirjoitti:

        Lisäystä edelliseen: oletkin näköjään jo kokeillut kielen puhdistajaa, mutta ilmeisesti huonolla menestyksellä. Siitä se haju kuitenkin lähtee, jos kerran kieli on ihan silminnähden valkoisen katteen peitossa.

        Pokaystäväni kittasi maitoa tolkuttomasti ja haisi kuin haaska. Maidonjuonnin lopetettuaan vasta lakkasi haisemasta. Eivät siinä hammastahnat auttaneet.


    • =bakteerit

      Eli suurin syy pahanhajuiseen hengitykseen on suun bakteerit:
      -Harjaa hampaasi kahdesti päivässä, mieluiten sähköhammasharjalla
      -Puhdista myös hammasvälisi, koska pelkkä harjaus ei riitä. Suurin osa ruuantähteistä muhii hammasväleissä.
      -Puhdista myös kielesi, koska kieleen tarttuu paljon bakteereita

      Lopuksi voit purskutella suuvedellä, joka raikastaa hengityksen. Koska hampaasi on viimeksi tarkastettu? jos on reikiä/ientulehdusta/hammaskiveä niin henki voi tuoksahtaa. Jos nämä eivät tehoa niin käy vilauttamassa nielurisoja yleislääkärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      959
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      938
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      42
      873
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      665
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      664
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      615
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      577
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      558
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      162
      507
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      491
    Aihe