Kapitalistisen kilpailuyhteiskunnan ja terrorismin välille voidaan vetää suora syy-seuraussuhde.
Kaikki eivät ole hyviä häviäjiä. Ja kaikki eivät tyydy surkeaan kohtaloonsa, että joku toinen saisi 100 kertaa enemmän rahaa (yleensä se raha ei tule mitenkään ansaitusti, vaan muiden työllä ja keksintöjen varastamisella).
Puuttumatta terrorismin oikeutukseen (mm. WTC-iskut) niin kysyn voidaanko terrorismia voittaa puuttumatta sen syihin?
Käsittääkseni yhteiskunta missä ei ole valtavasti syrjäytyneitä ja köyhiä, ei toivonsa menettäneitä ihmisiä, ei rotusortoa, ei kiusaamista niin ei ole juuri terrorismia kuten Suomesta nähdään. Käsittääkseni myös henkinen terrori on yksi terrorin syy.
Terrorismi kumpuaa epätasa-arvosta , sorrosta ja köyhyydestä.
Petri Gerdt oli kiusattu ja syrjäytynyt nuorukainen.
Palestiinalaisterrorismi on rauhoittunut kuumista päivistä 70-luvulla, kun palestiinalaisilla o itsehallinto. Mutta rauhansopimus puuttuu edelleen, mikä pitää yllä terrorismia. Samoin kostonkierre pitää sitä yllä.
Irakissa ollaan kostonkierteessä. Irakista kumpuaa terrorismia ympäri maailmaa. Ei olisi mikään ihme, jos esim. Ateenan olympialaisissa ensi syksynä tapettaisiin amerikkalaisurheilijoita, kuten palestiinalaisterroristit tappoivat israelilaisia Munchenissa v. 1972.
Kaikki eivät ole hyviä häviäjiä. Ja kaikki eivät tyydy surkeaan kohtaloonsa, että joku toinen saisi 100 kertaa enemmän rahaa (yleensä se raha ei tule mitenkään ansaitusti, vaan muiden työllä ja keksintöjen varastamisella).
Puuttumatta terrorismin oikeutukseen (mm. WTC-iskut) niin kysyn voidaanko terrorismia voittaa puuttumatta sen syihin?
Käsittääkseni yhteiskunta missä ei ole valtavasti syrjäytyneitä ja köyhiä, ei toivonsa menettäneitä ihmisiä, ei rotusortoa, ei kiusaamista niin ei ole juuri terrorismia kuten Suomesta nähdään. Käsittääkseni myös henkinen terrori on yksi terrorin syy.
Terrorismi kumpuaa epätasa-arvosta , sorrosta ja köyhyydestä.
Petri Gerdt oli kiusattu ja syrjäytynyt nuorukainen.
Palestiinalaisterrorismi on rauhoittunut kuumista päivistä 70-luvulla, kun palestiinalaisilla o itsehallinto. Mutta rauhansopimus puuttuu edelleen, mikä pitää yllä terrorismia. Samoin kostonkierre pitää sitä yllä.
Irakissa ollaan kostonkierteessä. Irakista kumpuaa terrorismia ympäri maailmaa. Ei olisi mikään ihme, jos esim. Ateenan olympialaisissa ensi syksynä tapettaisiin amerikkalaisurheilijoita, kuten palestiinalaisterroristit tappoivat israelilaisia Munchenissa v. 1972.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Köyhiä on maailmassa aina ollut. Nykyäänkin on köyhyyttä valtavasti enemmän muilla alueilla, kuin arabien keskuudessa. Arabit ei varmaan ole edes kaikkein köyhimpiä.
Al-Qaida terroristit värvätään kaikki muslimien joukosta. Nykyään terroristeja tulee myös nuorien eurooppalaisten käännynnäismuslimien joukoista. Tällaista kerrotaan myös Ranskasta.
Terrorismin ensisijainen syy on varmasti värväys. Al-Qaida tarjoaa pakettiratkaisuna kaiken valmiiksi. Tarvitsee vai hyväksyä tarjous. Se voi houkutella eräitä työttömiä, joilla on muslimitausta. Terroristit ovat äärimuslimeja. Koraanissa on hyvin selvät tappamisen ja taistelemisen käskyt. Sotaan käsketään uskottomia ja pakanoita vastaan ja niitä vastaan, jotka sotivat islamia vastaan.
Paratiisiin pääsy on varmaa sille, joka kuolee jihadissa.
Sanotaan Ranskassa, Saksassa ja Enlannisssa olevan valmiita n.100000 al-Qaida terroristia.
He elävät huomaamatta tavallisen kansan joukossa. Erityisen köyhät terroristit olisikin helppo poimia muista erilleen. Tutkittaisiin vain kaikkein köyhimpiä ihmisiä.
Terrorismin syy on viha. Terroristi on murhaaja, ja kaikki ihmiset eivät ole valmiita ryhtymään murhaajaksi. Murhalle pitää olla joku oikeutus ja se löytyy islaminuskosta. Se antaa oikeuden tappaa jihadissa ja lupaa tappajalle paratiisia.
"Terrorismin syy on viha"
Mistä se viha tulee?
Länsimaat itse houkuttelivat miljoonia ihmisiä kehitysmaista, mm. muslimimaista, töihin sodan jälkeisinä nopean talouskasvun aikoina.
Eurooppalaisille itselleen eivät kelvanneet tehdas - tai hanttihommat.
eurooppalaiset saavat syyttää vaan itseään.
muslimit eivät tulleet Eurooppaan levittämään uskoaan vaan töihin!
Tiedonantajan "realismia" jota "tiltu" moonman levittää!!!
Rasistien mielestä ulkomaalaisten pitäisi nyt palata kotimaihinsa, kun heitä ei enää tarvita.
Varmasti he tuntevat itsensä hyväksikäytetyiksi.
he ovat kuitenkin maksaneet veronsa Eurooppaan eli olleet siltäkin osalta nostamassa hyvinvointiamme.
samaa pätee ruotsinsuomalaisiinkin.
Sinä olet poliittisen vihan sokaisema. Ethän tajua mitään todellisesta elämästä ja oikeista ihmisistä.
Olet tosi tyhmä, jos luulet siirtolaisista tulleen terroristeja. Minä olen elänyt siirtolaisena ja tiedän mitä se on. Terrorismin syyt ovat uskonnollisessa kiihkossa. He ovat vihan sokaisemia raivopäitä hulluja. Uskonto voi tehdä ihmisistä sellaisia, mutta ei köyhyys, eikä siirtolaisuus.
Väkivallan, uskonnollisen väkivallan syyt ja synty löytyy vuosisatoja kestäneessä länsimaisessa imperialismissä.
Muistelkaapa historian kirjoja ja kerratkaa, mitä Irakissa, Iranissa, Pakistanissa, Afganistanissa, Indonesiassa, Philippiineilla, Etelä ja väli Amerkassa, taikka vaikkapa entisessä Belgian Kongossa on tapahtunut.
Maailman historia on pullollaan länsimaiden taloudellisten intressien aiheuttamia tekoja.
Kiinan 100 vuotta kestänyt hajoaminen alkoi oopium sodista 1800 -luvun alussa.
Käytännössä tämä imperialistinen politiikka ei ole loppunut 2. maailmansodan jälkeen vaikka jotkut niin luulevat.
Imerialsimin kohteeksi joutuneiden maiden kohtaloina on ollut suurinpiirtein seuraavaa.
A) Maiden yhteiskuntarakenne on tuhoutunut ja maat ovat joutuneet eriasteiseen yhteiskunnalliseen sekasortoon ja ovat edelleen riiston kohteita. (Kongo, afrikan maat, väliamerikan maat)
B) Maat ovat puolustautuneet kokoamalla rivinsä Kommunismin lipun alle.
Länsimaat vastustavat näitä, koska niiden työvoima ja luonnonvarat on varattu niiden omaan käyttöön.
C) Maat ovat yhdistäneet vastarintansa uskonnon avulla. Valtioiden yhteiskuntarakenteelle on tyypillistä, että ne ovat syntyneet vastustamaan olemassa olleita oloja ja suhtautuvat ideologisesti tiettyihin yhteiskunnallisiin tekijöihin.
Länsimaat vastustavat näitä maita, koska niiden omaisuus ja luonnonvarat eivät ole vapaasti hyödynnettävissä.
D) Maat ovat sopeutuneet ja ymmärtävät, että Polittinen mahti kulkee käsi kädessä taloudellisen mahdin kanssa.
Siitä meillä on esimerkkinä Kiina.
Mitä Kiinassa tapahtuu ei voisi tapahtua jos se ei olisi kommunistisen puolueen vetonuorassa. Tämän maan aikomuksena on synnyttää maailman suurin talousmahti, jota jopa USA kumartaa.
Silloin ehkä nykyinen meininki loppuu, sillä on ilmeistä, että Länsimainen agressiopilitiikka ei tule loppumaan ennen kuin joku tekee siitä lopun.
Näinkö sinuakin sirolaopistossa "opetettiin", on oppi mennyt perille!!
Kerro yksikin kommunisti valtio mikä olisi keskinmääräisen Länsivaltion tasolla!!
Tietysti tulee Chile, Cuuba, Vietnam, P.Korea ja Afrikan diktatuurit ovat moonmannin mielestä "mallivaltioita"!!
Johtuuko pakolaisuus kapitalistista maista???
Minä en ole moonman, älä ole noin harhainen.
Eihän moonman ole realistikaa, eihän tirlittan??
HAHAHAHAHAHHAAA pää PROterroristi!!
Tuovatko ne siirtolaiset kaiken tämän historiansa mukanaan isäntämaihin? Luulisi, että se pysyy siellä kotimaassa. Ne valtiot eivät kuitenkaan uhkaa terrorismillä. Terroristit tuskin tietävät mitään historiasta. Perusopetus noissa maissa lienee enimmäkseen Koraanin lukemista. Sieltä ne yhteiskuntatieto saadaan. Tuo historiajuttu on sinun alaasi, mutta siirtolaiset ja terroristit ovat aivan toisenlaisia ihmisiä.
Muistan erään kertoneen arabeista tehdastyössä. Ne olivat aina hyvin vihaisia. Olen itse tehnyt työtä etelä-Amerikkalaisten kanssa. Joku oli Boliviasta, toinen Perusta, joku oli Portugalista. Ystävystyin etelä-Amerikkalaisten kanssa. He ovat todella kivoja ihmisiä.
Väkivaltaahan "tiltu moonman" haluaa Länsimaita vastaan kun ne "riistää" kaikkia moonmannin "hegenheimolaisia"!!!
Tämä luuseri on sitä mieltä ettei "muissa" kuin Länsimaissa ole vikaa, kyllä on sirolaopisto tehnyt tehtäväsä!!
Tottakait joka maassa jotakin on pielessäkin, niin myös USA:ssa ja heidän politiikassaan.
Mutta tottakait USA:ssa on aivan mukavia ihmisiäkin ja vaikka mitä mukavaa, kukapa sitä kieltäisi.
MUTTA: USA:lla ei ole mitään oikeutuksia riisua aseista kaikkia itselleen vihamielisiä alueita ja sen jälkeen hyökätä ja valloittaa niitä.
Näinhän USA teki Irakille.
Tällainen toiminta on USA-terrorismia.
Sinähän olet tunnetusi saddamin perseen nuolija, on varmasti ottanut kovasti luonnolle kun saddami kaadettiin, ainakin kun lukee tämän luuserin "juttuja"!!
tunnetusti fasistinen siionisti hinttari, joka imee bushin ja sharonin pro-nahatonta päivät pitkät.
koominen natsirane, puristaako päätä?
missä kuu-ukko on?
BUAHAHAHAHAHAA!!!
"sinä taas olet"
Tämäkin viesti osoittaa miten koominen voi kommariluuseri olla!!
Kuinkahan suuri osa terrorismista edes on "oikeaa"? Eli kuinka monen iskun takaa EI jostain vaiheesta (esim. rahoittaja, kouluttaja) löydy kohdemaan tai sen potentiaalisen/liittolaisen tiedustelupalvelu? Terrorismin sanotaan olevan pienten tapa panna vastaan...mutta kuka muu siitä hyötyy kun isot?
Sinun olettamuksesi on, ettei vallanpitäjillä ole moraalia, eikä tunteita alamaisiaan kohtaan. Kuitenkin monet ihmiset tuntee vallanpitäjät aivan läheisesti ja tuntevat heidän luonteensa ja toimintatapansa. G.Bushin ja muidenkin sielunelämä on tutkittu hyvin tarkkaan. Valitsijoiden pitää tuntea omat miehensä.
Se on "olettamus" vain jos et tunne historiaa. Demokratia tai diktatuuri, aivan samalla tavalla kansaa vedetään kuin pässiä narussa. Joku sanoi, että valta korruptoi, ja absoluuttinen valta korruptoi absoluuttisesti. Minusta vallanpitäjät taas ovat usein korruptoituneita jo sinne päästessään.
Toisinaan käy mielessä ajatus että ehkäpä Bush on oikeasti kristitty joka luulee taistelevansa pahaa vastaan. Mutta ei tarvitse kuin muistaa, miten hän luuli että on hyväksyttävää tehdä haastattelussa pilkkaa naisesta, jonka kuolemantuomion hän itse allekirjoitti. http://www.ccadp.org/serialpresident.htm
Ja jos se nyt ei muuten ole sinulle selvää, niin etsipä tietoa Bohemian Grovesta ja Skull & Bonesista, molemmat okkultistisia salaseuroja joiden jäseniin kuuluvat molemmat Bushit.
Salassa ei ole juuri mitään jos vain jaksaa etsiä.
Mitä se "tiltu" moonman provosoi Jenkkien "kuoleman" tuomioista, sinun kannattamien arabirottien mielestä jokainen Länsimainen on ANSAINNUT? kuoleman tuomion!!!
Aito PROterroristi Länsimaassa!!
"Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!"
Perustivatko juutalaiset pankkiirit myös nämä seurat joilla on kunnia kutsua Busheja jäsenikseen?;)
vaikutat hieman jälkeenjääneeltä.
löytyy,
http://www.uta.fi/lehdet/aviisi/0901/0901salaseurat.html
http://www.taivaansusi.net/historia/nwo.html
http://www.helsinki.fi/agora/vara/yleista/markkinavoimista.html
pikkulasten linkkejä.
Jos maailmaa pyörittäviä markkinavoimia haet katsopa uusia talouksia ynnä Aasian vähän venhempia tiikereitä. Kiina ja Japani ovat ne taloudet jotka esimerkiksi rahoittavat USA:n budjettivajeen. Intia on nousussa -miljardin ihmisen kansatalous-ja Etelä- Amerikassa Brasilia on heräämässä. Onko pakko jäädä keskiaikaisten salaliittojen tasolle globaalissa mailmassa jonka taloudelliset tekijät ovat tyystin toiset kuin vaikkapa vain toisen maailmansodan jälkeen? Sitä edeltäneestä ajasta nyt puhumattakaan. Parin kymmenen vuoden kuluttua Aasian taloudet ovat suurimmat, ne ovat silloin jo ohittaneet sekä USA:n että EU:n. Ketkä ovat Kiinan ja Intian 300 miestä tai 20 perhettä? Talous ei etene salaliittojen määräyksin vaan innnovaatoiden, väestönkasvun, koulutuksen , yhteiskunnallisten uudistusten, yritteliäisyyden ym tekijöiden summana .
...nauru pidentää ikää ja parin tällaisen jälkeen minä pääsen Berlusconin kaveriksi kuolemattomien kerhoon!!:D
...but the joke's on you. Skull & Bonesin ja Bohemian Groven olemassaolo nyt ei ole ollut mikään salaisuus aikoihin, eli nähdäkseni hakkaat päätä seinään.
Se miten paljon vaikutusvaltaa salaseuroilla on onkin sitten toinen asia.
Japanin kuvioihin en ole tutustunut, mutta Kiinassahan on erittäin vanha ja vahva salaseurojen perinne. Kyllä sieltäkin omat sukunsa löytyy. Anyways, tekstisi on varsin dogmaattista. Dogmaattinen 'ajattelija' ei tule koskaan ymmärtämään mistä maailmassa on kyse. Mitään ei pidä tyrmätä suoralta kädeltä.
Lähes kaikista lähihistorian todella merkittävistä tapahtumista (Ranskan vallankumous, Hitlerin nousu, Venäjän vallankumous etc. ad infinitum) löytyy salaseurojen sormenjäljet jos vain jaksaa kaivaa tarpeeksi syvältä.
mikälie pääkallo jne, sehän on jo vanha juttu
http://www.cbsnews.com/stories/2003/10/02/60minutes/main576332.shtml
Bilderbergeillä löytyy vaikutusvaltaa ihan tosissaan, demokratiasta tietenkään ei voida puhua samaan aikan, kun Biderbergien pippaloissa rahamiehet maiden johtajille ohjeita antaa.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa/arkisto.shtml?2001/05/61991
http://gamma.nic.fi/~otammile/kort-arv.htm
Milloinkahan Sudanin kristityt alkavat harjoittamaan terrorismia?
Kyllä kai he sinunkin mielestä ovat sorrettuja?
jo, öljy-yhtiöiden mukaan, se häiritsee jopa tuotantoa, tässä raha ratkaisee, ei uskonto?
että terrorismia voidaan voittaa ottamatta huomioon tätä sosiaalista puolta. Uskon, että yhteiskuntien epäoikeudenmukaisuus on terroristien pahin liikkeellepaneva voima. Ja kun vettä myllyyn lisäävät ne, jotka sekasorrosta eniten hyötyvät sota senkun kiihtyy.
Tästä yhteiskunnallisesta epäoikeudenmukaisuudesta on hyvänä esimerkkinä talonpoikaiskapinat Kiinassa joskus aikoinaan: voidaanhan ajatella, että he olivat yhdenlaisia terroristeja. Pahojen yhteiskunnallisten tappioiden jälkeen tilanne saatiin rauhoitettua ja Kiinan hallitus pitää tänäkin päivänä kasvun ja kehityksen ensimmäisenä edellytyksenä yhteiskuntarauhaa, joka kumpuaa edes kohtalaisesta sosiaalisesta tasa-arvosta. Montaa mieltä voidaan olla siitä, miten Kiina tässä onnistuu. Tätä taustaa vasten on kuitenkin helppo ymmärtää, miksi Kiina ei sellaisenaan yritä istuttaa länsimaista demokratiaa maahan, jossa murto-osa väestöstä omaa edellytykset toimia tälläisessa systeemissä.