Haluaisin selvyyttä mikä kaikki

ja mihin perustuvasti voisi määritellä syrjinnäksi. Onko esi, huomattu tai koettu tällä forumilla syrjintää toisia kristittyjä kohtaan?

Syrjintä, silloin kun se on toisia kohtaan rakkaudettomuutta / syrjivää, on rikollisuutta, rangaistuksen ja tuomion alaista.
498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

rakkaudettomuus syrjintää Suomen laissa.

Äänestä
  • voi olla, kun kuitenkin on vääryyttä, joka on aina tuomittvaa. Ja kyllä ihan syrjinäksi verrataavaa ja luokituvaa. Samalla tavalla aiheutaa kohteille jopa syyttömille, aiheettomasti kärsimystä.

    Kyllähän muistakin vääryyksistä tuomitaan, jopa paljon pienemmistäkin vääryyksistä.

    Äänestä

Menisiköhän asiat paremmin, että alettaisiin puhua evankeliumia Kristuksesta.

Eiköhän siinä ole se kristillisyys.

Se sana kaikessa on tuomari kaikkia kohtaan.

Laupeuteen kyllä kuuluu tuoda sanan totuutta ja sitten porukka tekee siitä valintaa.

Hänen sanansa on kokonansa totuus. Hänen sanansa on täydellisyys, täydellisyydessä on mitta, ei meissä.
Mitä me vähennämme totuudesta, eli täydellisyydestä, on vajaamittaista ja meitä.

Siksi mainen matka tuo omat marttyyrit, mutta eiköhän se ole ennalta sanottu, että jos Sanaa kunnioitetaan ja totuutena sydämessä pidetään, niin tullaan pilkatuksi Hänen nimensä tähden.

Se on kivi kengässä muotojumalisuudessa ja maailmassa.

Kumpikin huutaa kohti Jumalaa, väärin sanottu ja väärin vaadittu, huomaamatta, että se paras olisi elää ja toimia, kuten Hän toimi.

Että se tälläkertaa.

Äänestä

"Syrjintä, silloin kun se on toisia kohtaan rakkaudettomuutta"

Syrjintää on se kun lakikiihkoinen kysyy halveksuvasti:
kuka sitten on minun lähimmäiseni:

Luuk. 10:29
Mies tahtoi osoittaa, että hän noudatti lakia,
ja jatkoi: "Kuka sitten on minun lähimmäiseni?"

Amen!

Tuo tuore teologian tohtori tiesi noudattavansa lakia,
VAIKKEI TIENNYT MITÄ TARKOITTAA LÄHIMMÄINEN!

Puhumattakaan lähimmäisRAKKAUDESTA !!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jumalan lapsi. kirjoitti:

ja mihin perustuvasti voisi määritellä syrjinnäksi. Onko esi, huomattu tai koettu tällä forumilla syrjintää toisia kristittyjä kohtaan?

Syrjintä, silloin kun se on toisia kohtaan rakkaudettomuutta / syrjivää, on rikollisuutta, rangaistuksen ja tuomion alaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu