Helppiä kappalevalinnan kanssa

kevätjuhla

Elikkäs tulossa on peruskoulun päättäjäiset kesäkuussa, ja minut värvättiin sinne soittamaan jotain pianolla. Olen soittanut pianoa jo kauan, joten kappaleen soittaminen ei tule olemaan ongelma, kunha semmonen vaan eka löytyis. Jotain nättiä, joka sopis tilaisuuten, mutta jonka ehtis kuitenkin opetella sujuvaks tässä parin viikon sisällä :) Onko ehotuksia?

En osaa vapaasäestystä, joten mielellään semmone kappale mihin on olemassa kunnon sovitukset.
Kiitos etukäteen ^^

2

179

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on mun poika löytänyt monia mainioita pianobiisejä. Useimpiin löytyy nuotitkin ihan netistä. Esim. Final Fantasy-pelissä on hieno balladi nimeltä JULIA. Arnold Morrison on sen sovittanut, hieno biisi! Voisit lisäksi Googlettaa (YouTube on myös aarreaitta) sellaisia kuin Yiruma, Nobuo Ueamatsu, Yoko Shimomura, Toshido Masura. Kuten huomaat, Japaniin ja Koreaan osuvat säveltäjät. Yann Tiersen on myös tehnyt loistavia pianobiisejä. Kaikkiin näihin on tuo meidän sälli löytänyt netistä nuotteja. HUH, eiköhän tässä aluksi. Soita sitten hyvin!

      • kevätjuhla

        noista löydy jotain. Ihastuin tohon Juliaan, sekä varsinkin Yiruman ja Yann Tiersen biiseihin. Latailin muutaman kipaleen jo netistä.
        Kiitos tosi paljon :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi toinen nimi?

      😊
      Ikävä
      134
      1712
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      216
      1119
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      815
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      258
      612
    5. 33
      561
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      534
    7. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      519
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      206
      515
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      456
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      19
      444
    Aihe