PAKKORUOTSI = TULPPARUOTSI

’’Me tarvitsemme entistä enemmän hyviä venäjän kielen osaajia. Tällä hetkellä tietysti tilanne on se, että pakollinen ruotsin kieli on usein tulppana muiden kielten valinnalle."
– Markku Koponen, koulutusjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto. MTV3 45 minuuttia -ohjelma 27.1.2010, jossa käsiteltiin peruskoulun tuntijakouudistusta.
5122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voihan olla, että 10 vuoden kuluttua tarvitaankin niitä ruåtsia osaavia, niitä on hyvä kouluttaa nyt.

Äänestä
  • Voihan olla, ettei tällä menolla 10 vuoden kuluttua täällä tarvita mitään kieltä. Itse pakotettuna luin pitkän ruotsin kouluaikanani. Juuri pääsin eläkkeelle, ja voin todeta, ettei ruotsinopiskelusta ole ollut elämässäni mitään hyötyä. Kerkesin työaikanani tekemään paljon yhteistyötä ruottalaisten kanssa, ja työkielenä oli englanti. Koittakaapa kouluruotsillanne kommunikoida vaikka skåånelaisten kanssa. Kun joku järkevä tulisi, ja uskaltaisi panna lopun tälle henkisiä voimavaroja tuhlaavalle kielenopinnolle. Perus-niitäkö tähänkin tarvitaan? Mie vaan kysäisen.

    Äänestä

Näin tulee tapahtumaan viimeistään siinä vaiheessa, kun venäläisvähemmistön väkiluku ylittää Suomessa hurrien määrän. Ja siihen ei mene enää kauan. Sukurutsainen hurrivähemmistö joutuu kohta noidankehään, jossa hedelmällisyys ehtyy samalla kun kolmisilmäisten banjonsoittajien määrä kasvaa. Heja heja!

Äänestä
  • perrrkele..kumma että vanhoja valloittajan kieliä tarvitaan itsenäisessä Suomessa. Kohta voidaan ottaa somalia ja pari muuta ulkomaankieltä lisukkeeksi. Samoin kaikki valtion paperit 17vieraalle kielelle... katukilvet vähintään romaaniksi, saameksi, englanniksi, venäjäksi, arabiaksi, ruotsiksi...ja jos tilaa jää, niin voi suomeksikin laittaa... haloo....täällä maa..

    Äänestä

Valitettavasti.

Olisimme halunneet lapsemme ensimmäiseksi vieraaksi kieleksi ruotsin asuessamme kaksikielisellä paikkakunnalla, mutta se ei käynyt, koska kaikki muut halusivat lukea englantia.

Lyseossa meillä oli ensimmäisenä vieraana kielenä ruotsi, toisena saksa, komantena venäjä ja vapaaehtoisena sai ottaa vielä englannin.

Ei ihmiselle ole haittaa ruotsin osamisesta, päinvastoin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ei Pakkoruotsille! kirjoitti:

’’Me tarvitsemme entistä enemmän hyviä venäjän kielen osaajia. Tällä hetkellä tietysti tilanne on se, että pakollinen ruotsin kieli on usein tulppana muiden kielten valinnalle."
– Markku Koponen, koulutusjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto. MTV3 45 minuuttia -ohjelma 27.1.2010, jossa käsiteltiin peruskoulun tuntijakouudistusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu