En tiedä mihin alueeseen olisi pitänyt pistää ja pistimpä nyt tänne. Elikkä kuuluuko minun pistää Poste Restante-osoitteeseeni sen postin postinumero jonne lähetys saapuu vai oma postinumeroni? Ja kelpaako, että pistän nimeksi yksisanaisen nimimerkin? Vai pitääkö siinä olla kaksi sanaa kun sehän on perjaatteessa muotoa Etunimi Sukunimi? Vähän tyhmiä kysymyksiä, mutta pakko varmistaa :D Kiitos etukäteen jos joku viittii vastata.
Poste Restante-osoite
tietämätön12
4175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tottakai postinumero on se mihin postikonttoriin lähetys saapuu. Älä yritä tehdä sekoitusta kahdesta osoitteesta. Vähän kuin laittaisit puhelinnumeroosi alun yhdestä numerosta ja lopun toisesta.
Koeta laittaa joku asiallisen kuuloinen mutta vähemmän yleinen nimi (Asser Karaluoto). Jos on tarkoitus saada ulkomailta postia, ne kirjoittavat usein suomalaiset nimet väärin eli silloin nimi englanniksi.
Okei :) Niin arvelinkin, mutta piti vielä varmistaa :D Ihan Suomesta vain postia ois tulossa. En halua siis omaa nimeäni pistää vaan nimimerkin, mutta pitääkö siinä olla kaksi osaa?
Epäilen, että Suomessa saattavat vaatia henkilötodistuksen tai passin, kuten muuallakin, joten jos olet nimimerkillä tuottaako se ongelman ?
Kiinnostaisi tietää itsekin.
Olen kyllä kuullut, että voi pistää minkä tahansa keksityn nimimerkin :) Ei kuulemma kysy mitään, että ihan sitä nimimerkkiä vastaan saa lähetyksen. Mutta en vain tiedä pitääkö siinä olla kaksi osaa? :(