Neukkujen tappiot

Miten on mahdollista että neukut menettivät yli 25 miljoonaa ihmistä sodassa? Saksalaiset sotivat paljon kovempia vihollisia vastaan (lännessä) ja usealla rintamalla! menettivät noin 5 miljoonaa kansalaista sodassa.

Voiko noita tappioita selittää muulla kuin huonoilla taidoilla ja välinpitämättömyydellä?

MMitä jos neukut eivät olisi saaneet apua mistään ja Saksa ei olisi julistanut sotaa Yhdysvalloille...
2138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niin NL:ssä ei ihmishengellä ollut mitään arvoa.
NL kävi sotaansa piittaamatta tappioista, koska reservejä riitti.
Mutta sotilaitaan ei NL sentään ihan noin paljoa menettänyt.
Siitä on erilaisia arvioita, koska NL oli suljettu maa pitkään vielä sodan jälkeenkin, toisin kuin esim. Saksa.
Spectrum antaa luvun 13,8 miljoonaa kuollutta sotilasta NL:n suhteen. Siihen tietysti siviilit sitten päälle.
Samainen tietokirja antaa Saksalle 3,5 miljoonaa kaatunutta kaikilla rintamilla.
Luultavasti painotettuna voisi ajatella Saksan menettäneen itä-rintamalla n.3 miljoonaa miestä.
Toisaalta nuo NL:n luvut ovat tuosta ko. kirjan julkaisuajasta tarkentuneet ja samalla määrät pienentyneet.
Nykyisin kai arvioidaan NL: n miehistötappioiksi 8-9 miljoonaa kaatunutta.
Kommentoikaa joku joka on tutkinut asiaa paremmin.

Äänestä
  • Yksi siteeratuimmista on Krivosheevin tutkimus vuodelta 1997, joka nojaa neuvostolähteisiin. Se kertoo uhriluvuksi Saksaa vastaan käydyn sodan osalta kentällä kaatuneita olleen 5177410, sairaalassa haavoihin kuolleita 1100327. Päälle sitten sotavankeudessa kuolleet, noin 2,5 miljoonaa. Kokonaistappiot siis päälle kahdeksan ja puoli miljoonaa. Kun siihen lasketaan päälle vielä kadonneet joiden ei kirjattu koskaan palanneen, niin päästään noin 9 miljoonaan. Lisäksi kuoli onnettomuuksissa ja tauteihin jne. noin puolisen miljoonaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


13+8 kirjoitti:

Miten on mahdollista että neukut menettivät yli 25 miljoonaa ihmistä sodassa? Saksalaiset sotivat paljon kovempia vihollisia vastaan (lännessä) ja usealla rintamalla! menettivät noin 5 miljoonaa kansalaista sodassa.

Voiko noita tappioita selittää muulla kuin huonoilla taidoilla ja välinpitämättömyydellä?

MMitä jos neukut eivät olisi saaneet apua mistään ja Saksa ei olisi julistanut sotaa Yhdysvalloille...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu