Toukokuu on jatkunut mukavasti, ja ero vuoteen 2009 on kutistunut alle viiden prosentin. Absoluuttisin luvuin se tekee alle 600 eroa.
Myös vuotta 2008 on saavutettu, mutta ero siihen on edelleen 25% luokkaa, helmikuun 2008 piikki poislaskettunakin 15%.
Myös vuotta 2008 on saavutettu, mutta ero siihen on edelleen 25% luokkaa, helmikuun 2008 piikki poislaskettunakin 15%.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvin porskuttaa. Nyt ei kannata enään verrata vuoden 2007 lukuihin, joka on jätetty jo kirkkaasti taakse. 2009 vuosi on nyt tähtäimessä ja viimeisen kuukauden kirin johdosta on alkanutkin näyttää vahvasti siltä, että myös 2009 vuoden eromäärä tullaan ylittämään. Paljon on tietenkin kiinni loppuvuoden eroryntäyksestä, joka on vuosi toisensa jälkeen näyttänyt nousevaa trendiään. Toivottavasti trendi jatkuu myös tänä vuonna. Jos loppuvuoden voimistuva trendi jatkuu, niin tänä vuonna tullaan pääsemään varsin lähelle 2008 eromäärää.
Satasen päivää pukkaa taas.
http://mpolla.net/ek/tanaan.html
Viime vuonna eikä 2008 ennätysvuonnakaan ollut tähän aikaan tietoakaan satasen päivistä. Loppu toukokuukin tulee menemään hyvin. 27.5 kiriä antaa kirkon ja sosiaali- ja terveysministeriön keskustelu rippisalaisuudesta. Kesäkuun alulle tulee vauhtia eroamisrintamalla antamaan 1.6 valittava Helsingin uusi piispa. Lisävauhtia kesäkuulle tulee myös antamaan Opetusministeriön alkukesästä julkaisema uusi opetussuunnitelma, joka toivonmukaan pistää uskonnon opetuksen entistä tiukempiin raameihin.
Nyt alle 4%, luvuissa alle 500. Ero kutistuu.
Täytyy vain toivoa että kirkko aktivoituu loppuvuotta kohden lisää. Se on aina merkinnyt erojen lisäystä.
Alle 400 eroa vähemmän kuin viime vuonna. Tappio kutistuu, jos tulee vielä muutama ero tämän vuorokauden puolella niin pudotaan alle 3% vähentymään.
Tilannetiedotus? Joko ollaan hyvinkin lähellä viime vuoden lukuja?
>> Joko ollaan hyvinkin lähellä viime vuoden lukuja?
Alle 2% vähenemä, 250 eroa enää erotusta viime vuoteen.
Viimeiset 11 päivää viimevuoteen verrattuna on ollut plussalla. Kesäkuussa jatkettiin siitä mihin toukokuussa jäätiin.
23.5 +200%
24.5 +114%
25.5 +36%
26.5 +78%
27.5 +78%
28.5 +69%
29.5 +46%
30.5 +92%
31.5 +38%
1.6 +35%
2.6 +66%
... taitaa mennä 3000 rikki. :-)
ei varmaan ihan vielä tänään mene rikki, mutta huomena!