Adventistien synnittömyys

Erotetaanko adventtikirkosta jos on joskus syönyt sianlihaa, ei ole uskonut sunnuntai pedomerkkiin tai juonut kahvia?
Miksi kristityillä ei ole iankaikkisena evankeliumina kolmen enkelin sanoma?
5118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lauseeseen on helppo antaa vastaus. Koska te ette usko Jeesusta, joka Raamatussa meille puhuu. Siksi.

Äänestä

En ole koskaan kuullut, että ketään olisi erotettu adventtikirkosta siksi ettei hän ole juonut kahvia.

Äänestä
  • Onko adventistien lakitietohurskaus silmänlumetta? On!
    Siihen realismisokeuteen on lääke ...

    Ilm. 3:18
    Annan sinulle neuvon: osta minulta tulessa puhdistettua kultaa,
    niin tulet
    rikkaaksi,
    osta valkoiset vaatteet ja pue ne yllesi, niin häpeällinen alastomuutesi peittyy,
    osta silmävoidetta ja voitele silmäsi, niin näet.

    Fniss!-anatomia: korvaankuiskuttajan ohjattavissa? http://fniss.com/

    Äänestä

  • antti_kantola kirjoitti:

    Onko adventistien lakitietohurskaus silmänlumetta? On!
    Siihen realismisokeuteen on lääke ...

    Ilm. 3:18
    Annan sinulle neuvon: osta minulta tulessa puhdistettua kultaa,
    niin tulet
    rikkaaksi,
    osta valkoiset vaatteet ja pue ne yllesi, niin häpeällinen alastomuutesi peittyy,
    osta silmävoidetta ja voitele silmäsi, niin näet.

    Fniss!-anatomia: korvaankuiskuttajan ohjattavissa? http://fniss.com/

    että Pyhä Henki muistuttaisi tästä silmälumeesta, arvaapa miksi?

    Ehkä se malka ja hirsioppi tuo väittämääsi vastauksen.

    Millainen on sinun kultakauppasi? Ehkä ajallisesti olet myynyt kultasi jo aikaa sitten, koska kurssimuutokset on isien perinnäissääntökaupassa noteerattu korkeaksi.

    Äänestä

kun ja koska moni kristitty ei ota vakavasti sanaa. Siksi se kolmen enkelin sanoma ei tunnu Sanasta rakkaalle. Raamattu varottaa ravintopuolella huonosta ravinnosta, tuossa juuri syötin kissalle matokuurin, ne hiiret pakkaa teettämään matoja. Sama se on trikiininkin suhteen. Se on ihmisessä kiusallinen vaiva, johtaa jopa kuolemaan, aivankuin Virossa 1980 luvulla. Olisikohan se raamatullinen possunsyönnin sivuunjättäminen pelastanut nämä kuolleet? Kyllä, koska juuri sianlihasta he tartunnan saivat.
Eli oliko tyhjään raamatullinen neuvo uudessaliitossa? Ei, koska tämä luonto on samansortin taudinkantajaa kuten ennenkin.
Mitäs mieltä olet siitä, että pitäisi sunnuntainkohdalla kumartua pyhitysnäköalttareilla Jumalaa päin? Miksi pitäisi? Sitähän häpeäisi silmät päästään, koska raamatullisesti Jumala on pyhittänyt sapatin eli seitsemännen päivän, perjantai illasta - lauantai- iltaan. Tuntuis kristittynä luontevalta kumartaa Häntä joka on luonut taivaan ja maan aivan sinä päivänä, mikä sanomaltaan viittaa Luoja Jumalaan.
Hänessä ja Häneen on luotu kaikki ja Hän on myös sapatin Herra.

Ts. jos alkaisin sunnuntai- pyhittäjäksi, niin en olisi kirjanoppineita ja fariseuksia kummempi ja Sanassa jopa siinä pannaan ehto, Matt 5:20 Minä (Jeesus) sanon teille: ellette te noudata Jumalan tahtoa PALJON PAREMMIN kuin lainopettajat ja fariseukset, TE ETTE PÄÄSE TAIVASTEN VALTAKUNTAAN.

Sitäkö sinä haluat kylvää ihmisten mieliin, ts. saatanallista käsitettä, hyljätä Jumalan tahto.
Eli juuri edellisissä jakeissa Jeesus opetti jae 18. Totisesti laista ei häviä yksikään kirjain eikä ainoakaan piirto, ennekuin taivas ja maa katoavat, ennekuin kaikki on tapahtunut.

Siinä se määrämatematiikka kaava on, yhtälö jossa on summan luku taivaan ja maan katoaminen.

Siitä ette valheopettajat pääse mihinkään, ette taivaaseenkaan, koska suljette itseltännekin taivaan, saatanan kätyreitäkö te olette, oikein pimeyden enkeleitä?

ja 20. Sillä joka jättää laista yhdenkin käskyn (minä en ainakaan halua jättää), vaikkapa kaikkein vähäisimmän ja

siten opettaa, (minä en ainakaan halua väärin opettaa),

kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisemmäksi. (minä en ainakaan halua häpäistä Jumalaa, eli hänen sanaansa ja olla saatanan kätyri vaan).

jae 19 jatkuu.

Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi.

Eikös olekin selvää asiaa ja sitä suuresti ihmettelen, että Anttikin haluaa väheksyä tätä opetusta ja vieläpä Jeesuksen Vapahtajan sanat ja opetuksen suhteen on yhtälössä määränpää taivaan ja maan loppuun asti opetettavaa.

ja vielä kerraten jae 20. JEESUKSEN SANAT.

Minä sanon teille: Ellette te noudata Jumalan tahtoa paljon paremmin kuin lainopettajat ja fariseukset, te ette pääse taivasten valtakuntaan.

Onko selittelyjä, onko isien perinnäisopit vielä korkeammat, kuin Jeesuksen sanat?
No joillekin on, esim. Riitta ja *Antti edustaa sitä, että häpäistään Jumalan sana.
Vähätellään Jumalan käskyt ja kehotus.
Kun tuon sanan mukaan tulkitsee Riitan ja Antin opetusta ne on hyljättävä mennen tullen.
Valhe on valhe ja pimeys. Sanan valo poistaa pimeyden. Näin se on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silmänlumetta_7 kirjoitti:

Erotetaanko adventtikirkosta jos on joskus syönyt sianlihaa, ei ole uskonut sunnuntai pedomerkkiin tai juonut kahvia?
Miksi kristityillä ei ole iankaikkisena evankeliumina kolmen enkelin sanoma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu