Eikö olevaisen ja luomakunnan loogisuus todista järjellisestä Jumalasta. Kun ajatellaan luomistyön kliimaksia eli ihmistä niin kyseessä on todella viimeisen päälle suunniteltu tuotos. Ajatellaan vaikka miten ihmiskeho toimii miten hienosäikeisesti kaikki sinussa on suunniteltu ja luotu. Jokaisella elimellä on omat tehtävänsä ja ne toimivat harmonisesti. Otetaan esimerkki luomisen logiikasta. Ajatellaan vaikka silmiä, ne ovat suhteellisen pienet verrattaen päänä kokoon ja upotetut kuoppiin. Lisäksi luomet ja ripset suojaavat silmiä. Syy miksi Jumala loi ihmiselle kaksi silmää on siinä että jos toinen silmä vioittuu niin toisella voi vielä nähdä. Ja sitten ajatellaan sitä pientä pistettä joka on silmän "laidassa" nenän puolella, niitä pieniä pallukoita on yksi kummallakin puolella. Syy miksi nuo pallukat ovat olemassa on seuraava. Kun silmään joutuu roska niin se kulkeutuu lähes aina automaattisesti tuohon silmän laidassa olevan pallukan päälle, josta se on sitten helppo ottaa sormen päällä pois. Otetaan myös toinen esimerkki. Kaikki ihmisen päävaltimot ovat piilossa ja kulkevat ihmisessä ikäänkuin suojassa. Esimerkkejä on vaikka kuinka paljon jos lähdetään näin asiaa tutkimaan. Kyllä vain olevaisen loogisuus todistaa loogisen ja järjellisen Jumalan olemassalosta.
Jeesus sanoo: etsikään niin te löydätte, kolkuttakaa niin teille avataan, minä olen tie totuus ja elämä ei kukaan tule Isän luo muuten kuin minun kauttani.
Siunausta päivääsi ja saakoon evankeliumi puhutella sinua
Luomistyön Kliimaksi
2
153
Vastaukset
"...ihmistä niin kyseessä on todella viimeisen päälle suunniteltu tuotos....Jokaisella elimellä on omat tehtävänsä ja ne toimivat harmonisesti"
Vai niin? Häntäluu, pikkuvarpaat ja ihokarvat ovat hyödyttömiä. Lisäksi viisaudenhampaat ja umpisuoli eivät ole ainoastaan hyödyttömiä vaan saattavat olla myös haitallisia. Niin että se siitä täydellisyydestä. Kaikki nämä hyödyttömyydet selittyvät kyllä evoluutiolla.
"Syy miksi Jumala loi ihmiselle kaksi silmää on siinä että jos toinen silmä vioittuu niin toisella voi vielä nähdä."
Syy, miksi eliöillä on useita silmiä yhden asemasta on se, että kahdella (tai useammalla niinkuin esim.hämähäkeillä) on paljon helpompi hahmottaa etäisyyksiä kuin yhdellä.
"Esimerkkejä on vaikka kuinka paljon jos lähdetään näin asiaa tutkimaan."
Nämä ihmisruumis-on-täydellinen-esimerkit selittyvät myös evoluutiolla, tai pikemminkin selittyvät paremmin, sillä evoluutiolla voi selittää myös tarpeettomat ruumiinosat.- jhkmg
...paremmin sanoa. On helppoa selittää asioita joita ei ymmärrä jumalakortin avulla. Tosiasiassa evoluutio kertoo elämän kehityksestä kaiken. Kretupelle tahtoo uskoa toisin, ja hän tuhlaa valtavasti elämänenergiaansa yrittäessään kumota evoluutiomallin. Sääli. Keskittyisi faktoihin, ja seuraisi järjen ääntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394558Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532464Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391004Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161985- 107826
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70814- 136761
- 48760
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48696- 52690