Saksalaiset roomalaisten perillisiä

Saksalaiset ovat roomalaisten perillisiä. Vain heillä on kyky vaikuttaa maailmaan samalla tavalla.

Engels ja Marx ovat ehkä historian vaikutusvaltaisimmat ihmiset.
8364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mites Newton, Muhammed ja Paavali?

Äänestä
  • Kepler oli ennen Newtonia.

    Kyllä kommunismi ja fasismi isompi tekijöitä olivat. Vaikka Mussolini fasismin alunperin loi niin Hitler muokkasi siitä oman versionsa.

    Aatu tavallaan oli enemmänkin hegeliläinen kun taas Stalin oli marxilainen. Ei ole kykyä slaavilla tai anglo-saksilla luoda niin sivistyneitä oppeja kuin kommunismi ja kansallissosialismi.

    Äänestä

Itseasiassa Rooman perillisinä on aina itse itseään pitäneet Venäläiset, kun Länsi-rooma kukistui niin Rooman perinnettä jatkoi Itä-rooma, uskonto oli vaihtunut siinä vaiheessa jo kristinuskoon, myöhemmin sekin jakaantui kahtia ja Itä-rooman uskonnoksi tuli kreikkalaiskatolisuus, kun muslimit sitten eteni alueelle ja valtasivat Konstantinopolin ja tekivät siitä Istanbulin, niin Slaavit siirsivät perinteen ja pääkaunpungin pohjoiseen, ensin se taisi olla Kiovassa ja myöhemmin se sitten siirtyi Moskovaan.

Tämä nyt on tämmönen suppea selitelmä tapahtumien kulusta, jos joku haluaa niin voi täsmentää asioita ...

Äänestä

  • ... Venäjän sivistivät bulgaarit, joita venäläiset edelleenkin arvostavat muutoin rakkaan slaaviperheen alkukantaisina barbaareina. : )

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    ... Venäjän sivistivät bulgaarit, joita venäläiset edelleenkin arvostavat muutoin rakkaan slaaviperheen alkukantaisina barbaareina. : )

    Alkuperäiset bulgaarit olivat kyllä turkkilaisia. Mutta mitäpä siitä.

    slaavi mongoli=bulgaari

    En minä mikään Turkki fani oli mutta kyllä turkkilaiset pitivät pitkiä ajanjaksoja rauhassa. Vaikka Osmanien valtakunnassa islamiin kääntynyttä kohdeltiinkin paremmin kuin kristittyä.

    Äänestä

Jos verrataan Rooman hallitsevaa asemaa omassa kulttuuriympäristössään ja hegemoniaa niin USA pääsee lähelle, mutta on ehkä nyt siinä esemassa kuin Rooma 146 eKr. Eli hegemonia ei ollut vielä kiistämätön, joskin kiistäminen oli riskialtista.Samoin USA tänään .

Äänestä
  • USA:n saavutukset on saksalaisten ansiota. Sellaiset miehet kuin Wernher von Braun. Anglo-saksi ei mitään pysty rakentamaan. Anglo-saksi pystyy olemaan vain barbaari kuten Vietnamin sota tai brittien rosvoretket Afrikkaan ja Aasiaan todistavat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


professori Jagr kirjoitti:

Saksalaiset ovat roomalaisten perillisiä. Vain heillä on kyky vaikuttaa maailmaan samalla tavalla.

Engels ja Marx ovat ehkä historian vaikutusvaltaisimmat ihmiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu