Täydellistä piittaamattomuutta valvonnasta, turvallisuudesta ja ympäristöstä. Amerikassa on kyllä asiat rempallaan jälleen pahemman kerran tässäkin asiassa joka sai aikaan Meksikonlahden valtavan ympäristökatastrofin.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/05/rajahdyksen_merkit_olivat_nahtavissa_oljynporauslautalla_1713345.html?origin=rss
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/05/rajahdyksen_merkit_olivat_nahtavissa_oljynporauslautalla_1713345.html?origin=rss
Vastaukset 19
Vanhimmat
Suomessakin ollaan piittaamattomia ympäristölupavirastoissa kaivosten suhteen. Myrkylliset jätevedet lasketaan vesistöihin, jotka pikkuhiljaa myrkytetään kokonaan. Esimerkkejä on runsaasti mutta toiminta vaan jatkuu eikä edes vihreät tai ympäristöjärjestöt puutu asioihin. Vain metsät ja Itämeri kiinnostaa mutta teollisuuden saastuttaminen ei kiinnosta. Mummon pihapuusee kyllä kiinnostaa ja saunan pesuvedet ja niihin pitäisi uhrata kymmeniätuhansia euroja vaikka päästöihin niillä on promillen mirjardisosan vaikutus.
paljon haittaa jos parimiljardia gallonaa öljyä valuu hukkaan hehän voivat taas lähteä uusille ryöstö retkille valtaamaan lisää öljykenttiä( Iran, Venezuela ynm) Tämähän on tuhannen taalan paikka kun he voivat taas rahastaa uudella ilmaston lämpenemisen kaltaisella kusetuksella kun meret on saastuneet ja tietenkin Suomikin joutuu maksumieheksi parillatuhannellamiljardilla eurolla. On tää vaan niin hienoa kun me Suomalaisetkin ollaan niin helvetin rikkaita että me voidaan pelastaa maailman kaikki väärydet kuten Kreikkalaiset, Somalialaiset, Romanialaiset, Egyptin ja Venäjän mummut ja kaikki muutkin rahavaikeuksissa olevat tietenkään suurpankkeja unohtamatta. Tosin tätä menoa meillä on Vanhasen MATTI kukkarossa.
Japani, EU, Kuuba, Etelä-Korea, Afganistan, Nato-maat. Usa on levitänyt ryöstöretkijoukkonsa ympäri maailmaa myös tällä hetkellä.
taas FEIKKI nimimERKKIÄ TÖRKEÄSTI!!!!!
Eikö YLLÄPITO saa mitään järjestystä tähän ympäri vuorokautiseen SPÄMMÄÄJÄÄN?
asiaa puhutaan, jenkit on maailmanvallotus retkellä ja aseet on parempia kun ikinä!
yhdysvaltojen itsenäistymisessä merkittävänä vaikuttajana toiminut John Adams sanoi aikoinaan: "on kaksi tapaa valloittaa kansakunta toinen on miekalla ja toinen on velalla" niin siinä sitten vain miettimään mistä maailman meno johtuu.
eikä ne kiinalaiset tai venäläiset oo sen parempia jenkit on vaan onnistunu paremmin.
sille ei enää voida mitään
http://www.youtube.com/watch?v=P5pgm84XCRs&feature=related
maailman menoon niin huomaat että Lahtari on oikeassa.
jenkit vaan aloitti aikaisemmin. Venäläiset ja kinut velkaantuu vähän myöhemmin! Jos olet nuori, elä ja näe!
"jenkit on maailmanvallotus retkellä"
nii.. eikös niillä oo tukikohtiaki jo 130:ssä eri maassa?
aatteles esim et mikä muu maa pystyy esim kartottaa ihan katutasolla kaikki maailman maat ja samalla kerätä hiukan verkkojen liikenne tietoja kuin jenkkilä? ja jopa niin että kaikki on vaan mielissään siitä :)
kiinalaiset on sentään sivistyneitä ja oppineita ihmisiä jenkkeihin verraten. tuskinpa tapahtuu.
Amerikkalasten perseennuolija joka ei edes yritä käyttää lahon päänsä murto-osaakaan selvittääkseen mikä maa USA oikeasti on. Lahtari Ari on helvetin oikeassa. Se johtuu varmasti siitä että on paljon älykkäämpi kuin sinä.
Älä tapa nauruun!
matkin, pyysin antamaan blossia kun väsytti, anteeksi pyydän, anteeksi.
Ole huoleti, otsikko ei ole mitään henkilökohtaista. :)
Kimmo Sasi johtaa Kotimaan Kavaltamisvaliokuntaa. Siksi asiat ovat rempallaan.
http://www.erkkiaho.com/blog/?content=detail&id=268
Päästöt vain pahenevat jos jatkamme EU:n yksityisliittovaltion totalitaarisessa ikeessä.
10 vuoden tähtäimellä on suomessa jo ainakin 2 uraanikaivosta toiminnassa, jos saa ennustaa...
Sitten sitä saastetta vasta löytyykin, ja syöpäleikkauksia suorittavat yksityisfirmat riemuitsevat kvartaalivoitoistaan?! Riemujuhlissa ovat mukana myös pilleritehtaat jotka saavat rutkasti "elinikäisasiakkaita".
Älkäämme myöskään unohtako että loppusijoitusta ei olla vieläkään ratkaistu, ainakaan pitemmän päälle. Jääkausilla kun on taipumus leikata kalliota merkillisen syvältä.
"Suomalainen ympäristöliike ei ole historiansa aikana saanut yhtenäistettyä rintamaansa ydinvoimaa vastaan. Vielä 1960-luvun lopussa Suomen luonnonsuojeluliitto vaati lausunnossaan, että ”energiantuotannossa on siirryttävä atomivoiman ja maakaasun käyttöön, jotka ovat ilmansuojelullisesti lähes ihanteellisia”
http://www.uljas.net/nyt/superatomi/
laitettava täydelliseen remonttiin. Tekisin remontin itse, jos sinut löytäisin.
.PERKELEEN ROTTA!
Siis kaikki ahneet eli lobbaajat, lupien myöntäjät ja porauksesta hyötyneet.
Julkinen upotus ja televisiointi ympäri maailmaa.
Montako vastaavaa ekokatastrofia ympäristömme sietää?
Mietityttää mm 2:sen maailman sodan upotetut tankkerit.
Huh huh, ihmiskunta on sekaisin. Pitää lopettaa sodat ja hillitä talouskasvua.
Muuten meille jää pelkkä paska kasa, mikä tämä maapallo alkaa jo olemaan kaikkine myrrkyuine.
..huolimattomuuteen:
No Hätä. Jopa Zernobyl joka on maailman saastunein alue on täynnä elämää. Varsinainen luonnonsuojelualue:
"Our findings suggest that [the fungi] can capture the energy from radiation and transform it into other forms of energy that can be used for growth," said microbiologist Arturo Casadevall from the Albert Einstein College of Medicine at Yeshiva University in New York, USA.
http://www.cosmosmagazine.com/features/print/2095/silent-spring?page=0,1
PS löytyykö Suomesta aivoja jotka voivatpatentoida säteilyn elämää ylläpitäväksi voimaksi muuttavan homeen salaisuuteen liittyvää keksintöä? Vai onko aivojemme valuminen ulkomaisten intressien käyttöön osa kansallisvaltioiden lakkauttamisen suunnitelmaa??
http://hemmokoskiniemi.blogit.uusisuomi.fi/2010/05/08/pitasko-suomen-keskustapuolue-lakkauttaa-perustuslakituomioistuin/
Ölyä vuotaa viisi viikkoa ennenkuin reikää yritetään tukkia betonilla ja maamassalla. Onko ne ihan uunoja siellä vai tekeekö hommia vaan 8-15.