Jumala on heikoissa väkevä

Jumalan maailmassa kaikki on toisin, silloin kun olen heikko (itsessäni), olen väkevä Jumalan silmissä.

2. Kor.12:9 Ja hän sanoi minulle: "Minun armossani on sinulle kyllin; sillä minun voimani tulee täydelliseksi heikkoudessa." Sentähden minä mieluimmin kerskaan heikkoudestani, että Kristuksen voima asettuisi minuun asumaan.

2. Kor. 12:10
Sentähden minä olen mielistynyt heikkouteen, pahoinpitelyihin, hätään, vainoihin, ahdistuksiin, Kristuksen tähden; sillä kun olen heikko, silloin minä olen väkevä.
5907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tapaa heitä, jotka ovat tykästyneet edes ahdistukseen puhumatikkaan noista muista tuossa luettelossa.
Valtavasti sensijaan tapaa uskovia jotka pienenkin, minkätahansa vastoinkäymisen tullen,lähettelevät rukouspyyntöjä ympäriinsä ja seisovat rukousjonoissa saadakseen pois tuon heitä kohdanneen,mielestään lähes katastrofaalisen asian.
Siksi varmaan kaikenlainen menestysteologiaan viittaavakin vetää ihmisiä sankoin joukoin puoleensa, kun ei olla ymmärretty uskon olemusta, miksi ylipäätään olemme täälä vielä pelastumisen jälkeen.Eikä mikään ihme,sillä omakohtainen Raamatun lukeminen on havaintojeni mukaan jäänyt moneltakin hyvin pinnalliseksi.Usein tapaa uskovia, jotka omien sanojensa mukaan ovat olleet pitkäänkin uskossa, mutta kun tulisi löytää Raamatusta joku kohta mitä tutkitaan, ei heillä ole hajuakaan mistä päin se löytyy.
Ja kuitenkin Raamattu kehoittaa, että runsaasti asukoon teissä Jumalan Sana.Paavali kehoitti, jopa Timoteusta ahkerasti lukemaan, vaikka hän tunsikin kirjoitukset jo lapsuudesta saakka ja oli evankelista.
Ihmettelen, että miten sellaiset uskovat, jotka nihkeästi itse tutkivat Sanaa, voivat arvioida saarnaajan sanojen paikkansa pitävyyden, puhumattakkaan, että onko se Pyhä Henki joka ottaa Jeesuksen omasta ja julistaa,vai vain teologisesti oikein oppinut ihminen.Ja miten tuo sama Henki voi muistuttaa, jos ei ole mistä muistin lokerosta sen kaivaa.
Liha, se ottaa mielellään vastaan sen alueen puheesta,jossa on "astian makua" ja uskottelee juuri sen olevan Herralta.Vaikka toisekseen, jos saarnat, puheet ja Raamattua lukiessa Pyhän Hengen avaamat asiat, eivät tule lihaksi, eli ei niiden mukaan eletä. Ei koko hommalla ole mitään virkaa vaan on se sama, mistä Hesekielin kirjassa varoitetaan:
30 Ja sinä, ihmislapsi! Sinun kansasi lapset puhuvat sinusta seinänvierustoilla ja talojen ovilla ja sanovat keskenään, toinen toisellensa, näin: 'Lähtekää kuulemaan, millainen sana nyt on tullut Herralta'.
31 He tulevat sinun luoksesi joukoittain, istuvat edessäsi minun kansanani ja kuuntelevat sinun sanojasi, mutta he eivät tee niitten mukaan, sillä he osoittavat rakkautta suullansa, mutta heidän sydämensä kulkee väärän voiton perässä.
32 Ja katso, sinä olet heille kuin rakkauslaulu, kauniisti laulettu ja hyvin soitettu: he sanojasi kyllä kuuntelevat, mutta eivät tee niitten mukaan.

Äänestä
  • Vaan köyhänä puusepän poikana, pakolaisena ja syrjittynä epämääräisen alkuperänsä vuoksi. Hän oli ilman asuntoa, nälkäisenä, ja useasti väsyisenä hän joutui elämään.

    Luuk. 9:58 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Ketuilla on luolat ja taivaan linnuilla pesät, mutta Ihmisen Pojalla ei ole, mihin hän päänsä kallistaisi".

    Luuk. 23:31 Sillä jos tämä tehdään tuoreelle puulle, mitä sitten kuivalle tapahtuu?"

    Sen vuoksi ihmisenkin tulisi kaikesta kiittää, niin hyvistä kuin huonoista päivistä, eikä napista:

    Job 2:10 Mutta hän vastasi hänelle: "Otammehan vastaan Jumalalta hyvää, emmekö ottaisi vastaan pahaakin?

    Äänestä

  • ja kauniita rakkauslauluja. Mutta tottakai voi kuunnella kaunista hengellistä musiikkia, ei siinä ole mitään väärää! Raamatunlausein kirjoitetut laulunsanat ja kaunis musiikki ylevöittävät mielen ja nostavat ajatukset Jeesuksen puoleen.

    Äänestä

Jeesus on heikkojen auttaja.

Jeesus tulee lähelle syntistä, kurjaa ihmistä.
Jeesus tulee lähelle myös muiden ihmisten hylkäämää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JuuliaMaria* kirjoitti:

Jumalan maailmassa kaikki on toisin, silloin kun olen heikko (itsessäni), olen väkevä Jumalan silmissä.

2. Kor.12:9 Ja hän sanoi minulle: "Minun armossani on sinulle kyllin; sillä minun voimani tulee täydelliseksi heikkoudessa." Sentähden minä mieluimmin kerskaan heikkoudestani, että Kristuksen voima asettuisi minuun asumaan.

2. Kor. 12:10
Sentähden minä olen mielistynyt heikkouteen, pahoinpitelyihin, hätään, vainoihin, ahdistuksiin, Kristuksen tähden; sillä kun olen heikko, silloin minä olen väkevä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu