Joilekkin ihmisile on kehittynyt vastustuskyky antibiooteille ja näin ollen eivät enään parane tulehduksista. Ihmisväestö on kyennyt selviämään hengissä vain antibioottien ansiosta ja nyt tämä turva on katoamassa. Lihavuus, alkoholi, tupakointi yms. ei antibiootti kohta enään tehoa.
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/93706-tutkijat-varoittavat-antibiooteista-jalleen-kerran
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/93706-tutkijat-varoittavat-antibiooteista-jalleen-kerran
Vastaukset 5
Vanhimmat
Antibioottin tehon katomainen tietäisi länsimaisen kulttuurin katomista ja useamman miljardin ihmisen vähentymistä. Loppuu roskaruuan syöminen, tupakanpolttelu, umpinaisissa asunnoissa asuminen, terveyskeskukset lopetetaan bakteerien vuoksi yms. Ei voida enään elää sairaassa yhteiskunnassa. Näin tulee tapahtumaan seuraavien 20 vuoden aikana.
Niitä ei hoideta antibiooteilla, eikä ne myökään aiheuta antibiooteilla hoidettavia tulehduksia.
Ei mutta ne aiheuttavat yliherkistymistä bakteereille ja huonokuntoisen selviytymismahdollisuudet sairaudesta ovat huonommat kuin terveellä.
Bakteerin aiheuttama angiina voidaan hoitaa antibiootilla. Hoitamattomasta angiinasta saattaa seurauksena olla sydänlihas-, nivel- tai munuaistulehdus ja kurkkupaise. Ihminen voi sairastaa 5-10 tavallista tartuntatautia eli infektiota vuosittain.
Antibioottiresistenssi on suurin vaara mitä ihmiskuntaa voi lähivuosina uhata.
jotta pääsen perille, kotiin, taivaaseen, parempaan paikkaan, mitä tänä maailma on minulle koskaan ollut.
"Joka uskoo minuun, se elää, vaikka olisi kuollut. Eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole" (Joh. 11:25b-26). "Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä" (Joh. 6:40). Aamen, tule pian herra jeesus kristus.