vuodesta 2008
erot vähentyneet 30%
ero ei motivoi
13361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onpa kirkko ja jumala heikkoja, kun eivät edes pysty estämään kirkosta eroamisia :)
Satuihin uskominen nykyaikana ei kuullosta mitenkään järkevältä, kun ihmiset osaavat lukea ja muutakin tietoa on saatavissa kuin ped.pappien valheet.
erot ovat vähentyneet 30% vuodesta 2008
sadan vuoden päästä kukaan ei enää eroa ev-lut-ped-lahkosta :)
Paljonkos erot ovat vähentyneet verrattuna vuoteen 2009 tai 2007?
2008 tullee olemaan ennätysvuosi vielä pitkään - ehkä sitä ei ylitetä koskaan. Ja epäilemättä sitä tullaan käyttämään vertailuvuotena juuri tästä syystä.
Olikos se 2005 tai 2006 eroluvut, joista kirkko tiedotti verraten erolukuja vuosien 1991-1992 ennätykseen...
Eroaminen on muuten toukokuussa ollut noin 50% vilkkaampaa kuin 2008. (Mediaanein; keskiarvoin enemmän, mutta siinä näkyy yksi poikkeuksellinen piikki.)
olen eri mieltä kuin Jori. Tosin jätit ehkä varauksen tuohon eroajiin. Esim. viime vuonna oltiin aika paljon jäljessä vuoden 2008 lukuja, mutta joulukuussa otettiin kiinni oikein reippaasti, vaikka jäätiinkin jälkeen vuoden 2008 erolukuja. Ei ole lainkaan poissuljettua se, että tänä vuonna voitaisiin vielä ylittää vuoden 2008 eroajien määrä. Siitä hyvänä osoituksena juuri mainitsemasi toukokuun suuri eroajien määrä.
Yli 80% suomalaisista kuuluu kirkkoon.
ihmettelen mikä näitä kirkosta eronneita kiinnostaa kirkon asiat enää jos ovat kerran kirkosta eronneet ei luulisi enää kiinnostavan onko eronneita 1 tai 2
Lasten kirkkoon pakkoliittämisellä saadaan noita kirkkoonkuulumislukuja kaunisteltua, mutta pakkoliittämiset ovat onneksi laskussa, joten erojen tarvekkin hiipuu ajan saatossa.
Tutkimusten mukaan tuosta 80%:sta vain alle 20% uskoi kristinuskon oppeihin ja jumalan olemassaoloon. Ns. tapakristityt heräilevät unestaan ja alkavat erota kirkosta, joten ei tuota uskonnon hiipumista voi enää mikään estää.
Rassukkaa on pakottaa lapset uskontokunnan jäseniksi ja valehdella uskontosatujen olevan totta.
Potuttaako mitenkään, että vain 3-4% kirkon jäsenistä on liittynyt sinne ihan itse?
Loput on liitetty ilman omaa suostumustaan!!!
erovuosi mitata kesäkuusta kesäkuuhun niin että vuodenvaihde oli keskikohta. millaisia arvoja silloin saataisiin.tuon kun ottaisi vuosimittariksi ja päivän pitkänmatkan mediaanin toiseksi, siinä olisi ne arvot joilla jotain voi mitata. kaikki muut perustuu keinotekoisiin rajoihin jotka eivät oikein ole yhteismitallisia.
Prosentit on sulla väärin. 29.5 tilanne oli -25,1% ja tämän päivän tilanne on -23,4%.
On tätäkin ylimielistä ponssaria varmaan hiukan ottanut pannuun tässä viime päivinä...