Mitäpä tähän enää lisättävää...
"Tietysti hyvä työpaikka, sellainen vakituinen. Ja rikas mies. Miehellä olisi musta tukka ja ruskeat silmät. Hän tekee ne asiat, joita pyytää, eikä laiskottele tv:n ääressä."
lainaus Turkulaisesta 19.4., 12-vuotias tyttö tulevaisuuden haaveistaan Valo-lehdessä
"Tietysti hyvä työpaikka, sellainen vakituinen. Ja rikas mies. Miehellä olisi musta tukka ja ruskeat silmät. Hän tekee ne asiat, joita pyytää, eikä laiskottele tv:n ääressä."
lainaus Turkulaisesta 19.4., 12-vuotias tyttö tulevaisuuden haaveistaan Valo-lehdessä
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hyvin on tyttö sisäistänyt elämän syvimmät arvot.
Mainio on myös tämä nimimerkki SariMarin määritelmä feminismistä:
"Tämän päivän feminismi puolestaan korostaa naisen oikeutta olla naisellinen nainen ja tulla silti otetuksi vakavasti kaikilla elämän eri aloilla. Siis naisen pitäisi voida pukeutua pinkkiin ja lirputtaa ja olla samalla vaikkapa suuryrityksen johtaja."
Sarimarin kannattamaa feminismin suuntausta on tällaisen puritaani-feministin vähän vaikea ymmärtää. Olen näet ajatellut nimenomaan niin, että feminismi vastustaa blondiksi heittäytymistä.
Toisaalta, Sarimarin tavoitteet ovat ilmeisesti kumminkin mahdolliset saavuttaa. Teidän miesten suuresti ihailema Maria on - sen mukaan mitä hän itse kirjoittaa - ymmärtääkseni pystynyt siihen: ole kaunis, lirkuta miehille, haistata muilla naisilla pitkät, ole pomo, tienaa rahaa - kaikkea tätä yhtä aikaa. Feminismin söpöstelysuuntauksen riemuvoitto.
...kateudenpuuska, lällällää!!!!!
Mikä sinua estää pyrkimästä samaan, jos kateeksi käy? Ala tehdä töitä sen eteen että olisit sekä söde että rikas. Aloita yksinkertaisimmasta osiosta: lirkuttaminen on se helpoin osa, siihen pystyt vaikka heti ja ilman ponnistuksia. Pomoksi pääseminen on ehkä se vaikein.
Minä nyt en ole näillä keskustelupalstoilla kuolaamassa kenenkään perään. Ilmeisesti feminismissä alkaa olla yhtä monta suuntausta kuin on feministiäkin - "söpöstelysuuntauksesta" lähtien.
Olen noita parisuhdekeskusteluja seuratessani saanut havaita, että esim. käsite "tasa-arvo" saa kirjoittajasta riippuen hyvinkin yksilöllisiä sisältöjä tyyliin "jos mun poikaystävä flirttaa toisten naisten kaa, on mullakin oikeus flirtata miesten kaa, koska Suomes on tasa-arvo".
Tuo " jos mun poikaystävä... jne. " -ajattelu on blondiutta. Kyllä blondeja on, sille ei mahda mitään.
On niitä kyllä miehissäkin. Blondimiehet eivät söpöstele vaan yrittävät olla kovia jätkiä. He ovat niitä joiden koko elämä pyörii esim. akselilla viina-seksi-jääkiekko. " Saitko viikonloppuna? Joitko pääs täyteen? Paljon meni rahaa? " jne.
Aiemmin käytin tästä miesblondityypistä nimitystä "isot lihakset, pienet aivot -miehet". Olen luopunut tuosta nimityksestä, koska läheskään kaikilla blondimiehillä ei ole isoja lihaksia ja koska on olemassa lihaksikkaita miehiä, joiden aivotoiminnassa ei ole mitään vika. Pitäisi siis keksiä uusi nimi. Olisiko jollain palstan teräväkielisistä naisista ( esim. palstan ykkösverbalisti Sanelmalla ) nimiehdotuksia? Sanelma varmaan tietää, mitä miestyyppiä tarkoitan. Se, joka ei tiedä, on joko itse blondi tai sitten todella onnekas ihminen, koska on onnistunut välttämään noihin miehiin törmäämistä.
Talvilomalle lähtiessäni osuin samaan junavaunuun kolmen blonditytön kanssa. Keskustelu oli uskomatonta seurattavaa.
Kymmenvuotias poikani oli pyytänyt minua joululomalla katsomaan kanssaan telkarista Krisseä: " Äiti, tuu kattoon niin näät blondin, se on niin tyhmä ettei oo tosikaan, vaikka luultavasti se pelleilee, ei kai kukaan voi oikeesti olla noin idiootti?"
Telkkarin Krisse olisi kuitenkin jäänyt kakkokseksi näihin kolmeen typykkään verrattuna:
1. Kohtaus: puheenaiheen kännyköiden soittoäänet:
" Siis mulla oli ihana loma. Oliks teillä? "
" Oli, siis mulle tapahtu niin ihania asioita. Voitteks tajuta: mä tilasin mun kännykkään uuden soittoääni, se siis on aivan ihana soittoääni, haluutteks te kuulla? "
" Joo, mullakin on kännykässä uusi soittoääni, se on tosi siisti, oottakaas kun mä soitan. "
Sitten kuului noin puolisen tuntia erilaisia kännykän soittoääniä. Istuin käytävän toisella puolella ja jouduin kuulemaan kaikki Mozartin 40. sinfonian alkutahdit sun muut nerokkuudet yhä uudestaan: " siis eikö oo sillai niin kun aivan mahtava ääni????"
2.Kohtaus: puheenaiheena onkimatojen sielunelämä.
Ensin tytöt hehkuivat intos kun pääsevät Kemissä pilkille. " On siis niin mahtavaa kun saa sillai niin kun olla raittiissa ilmassa ja tollai." Sitten joku heistä hoksasi, että entä jos niihin matoihin saattuu kun ne pistetään koukkuun. Asiaa pohdittiin seuraavat puoli tuntia. Pohdinnan tulos oli että varmaan niihin sattuu. Ratkaisu keksittiin: laitetaan koukkuun madon sijasta pullapala. " Siis tosi hyvä kun tuli puheeksi, siis mä en nii kun kestä kun eläimet sillai niin kun kärsii ja tollai. " Mietin pitäisikö minun pilata heidän ilonsa puuttumalla keskusteluun ja sanomalla että entä se kala, eikö siihen sitten satu kun se ongitaan; mitä jos korvaisitte kalan vaikka muoviankalla; ja itse asiassa, mitä te suotta lähdette pilkille, siellä tuulee ja on kylmä, pyskykää sisällä ja vertailkaa kännykkä-ääniä.
Mutta en raskinut, koska tytöt olivat ihan kilttejä eivätkä tehneet kenellekään pahaa. Paitsi että aiheuttivat minulle kärsimystä pakottamala kuuntelemaan kännyköiden soittoääniä.
taivas, siinä tulevia kansanedustajia, europarlamentaarikkoja ja yritysjohtajia, just niin ja hyvin kuvailtu juttu, meinasin kuolla nauruun.
huoh mitä yleistystä taas...
eikös feminismi pyri poistamaan yleistyksiä? miksi kutsut itseäsi feministiksi ja yleistät? vai koskeeko tuo pyrkimys vain naisiin kohdistuvaa yleistystä?
tämä tuli niin äkkiä :)
Tähän hätään ei ole mielessä mitään innovatiivista pirullista iskevää ilmaisua, mutta eikös vanha hyvä nimitys "juntti" ole ihan hyvä edelleenkin. Vaikka Jack (voi, miten olen Sinuun pettynyt...) muunsikin asetelman aivan päälaelleen, juntteja ovakin antijuntit, jotka katsovat yle:ä...
Mikäli "juntti"-ilmaus aiheuttaa tulkintaristiriitoja, niin lainasana "punaniska" lienee myös käyttökelpoinen.
Pistän hautumaan. Nyt vain on kovasti muutakin puuhaa, kevät, uskokaa tai älkää, pitää tehdä töitä - ihan totta, en ole ehtinyt edes kynsiäni lakata täällä ;) Ja kevät saa kissat liikkeelle, Turussa on hälytystila, Jami on päässyt valjaistaan karkuun!
Jopas on nuori tyttö opetettu esineellistämään mies ja käsittelemään tätä vain nöyränä alaisena ja anteliaana rahoittajana!
Kohta on tosiaan pukeuduttava burkhaan ja salattava hiusten ja silmien väri säilyttääkseen ihmisyytensä!
Miksi muuten juuri sohvaan kiteytyy kaikki negatiivinen? Haloo!
Ai että rikas mies? Ja tekee kyselemättä mitä nainen käskee? Että nainen saisi loisia ja röhnöttää sohvalla piereskellen ja katsellen telkkarista kauniitajarohkeita?
Jos tuo on 12-vuotiaiden tulevaisuuden unelma, ei ihme että avioeroja on niin paljon! Kun arkitodellisuus ei vastaakaan omia utopioita niin siitähän syyn saa vain mies! Naisessa ei koskaan ole vikaa vaikka tämän odotukset olisivat täysin epärealistiset!!
Naiset/tytöt ovat todellakin kasvatettu pumpulissa irti todellisuudesta kun nuo utopiat lentää kyllä aivan järjettömissä sfääreissä kaukana arkitodellisuudesta! Ja tuommoisille järkipuolille pitäisi vielä antaa tasa-arvoiset oikeudet??!! Noiden haihatuksien perusteella naisilta pitäisi riistää täysivaltaisen kansalaisen oikeudet ja julistaa ne holhouksenalaisiksi!!
" Jos tuo on 12-vuotiaiden tulevaisuuden unelma, ei ihme että avioeroja on niin paljon!"
Otapa huomioon että
1. Kyseessä oli 12-vuotias lapsi, ei aikuinen nainen. Tuon ikäiset eivät mene naimisiin. Luultavasti samanikäisen pojan tulevaisuudenunelmat olisivat myös aika lapsellisia. Kuinka realistinen käsitys sinulla oli maailmasta 12-vuotiaana?
2. Kyseessä oli yksityistapaus. Kuvitteletko tosiaan, että yhden 12-vuotiaan lapsen ajatukset kuvastavat naisten enemmistön ajatuksia?
3. Jos inhoat tuollaista ajattelutapaa, sinun kuuluisi sitä suuremmalla syyllä kannattaa feminismiä, koska tuollainen ajattelutapa on mahdollisimman vastakkaista feminismille. feminismi kannattaa sitä että jokainen vastaa itse itsestään ja ottaa vastuun teoistaan ( eikä sysää vastuuta siitä mitä on ja mitä tekee esim. vanhempien ja nuoruudenaikaisten eroottisten pettymysten syyksi, kuten sinu tapanasi edelleen on ). Feminisimi pyrkii mm. siihen että nasiet kaikiall mailmassa oliisvat taloudellisesti riippumattomia miehestä eivätkä tarvitsisi rikasta aviomiestä, että kukin elättää itse itsensä eikä elätytä muilla, ei yhteiskunnalla eikä aviopuolisolla. - Tosin, sikäli kuin olen ymmärtänyt, sinusta on sikamaista jos naisella on rikas aviomies joka elättää hänet, mutta ei ole ollenkaan sikamaista jos mies on työtön luuseri joka elätyttää itsensä yhteiskunnalla?
Miten muuten on itsesi laita? Minä olen elättänyt itseni omalla palkkatyölläni koko aikuisikäni, ikinä ei mies eikä yhteikunta ole elättänyt minua. Entä sinä, elätätkö itse itsesi vai nostatko yhteiskunnalta kaikenlaisia tukiaisia samalla kun loisit ja röhnötät sohvalla pereskellen ja katsellen telkkarista kauniitajarohkeita?
tästä lainauksesta, että tämä typykkäinen haluaisi loisia ja röhnöttää sohvalla piereskellen ja katsellen telkkarista kauniitajarohkeita.
Lisäksi palstalta havaittua; 1) roskaohjelmiin liittyvät aloitukset ovat miehen tekemiä (nimimerkin perusteella), siispä miehet seuraavat roskaohjelmia, mot, sekä 2) miehet vaativat oikeutta vapautuneeseen piereskelyyn, naiset ovat (toistaiseksi) vähemmistönä.
... noin feminisminkin näkökulmasta mitä pahaa on siinä, että 12-vuotias tyttönen toivoo itselleen komeaa ja rikasta miestä vakituisen työpaikan LISÄKSI. Esimerkki työllähän työpaikka oli ennen miestoivetta!
Eipähän tarvitse alkaa miestä elättämään kun tällä on rahaa omastakin takaa. :) Ja komeaa miestähän on aina mukava katsella ja koskea... .. ;)
Ei haittaisi, että feminismi huomioisi myös naisten erilaisuuden, muutenkin kuin julistuksissaan. Haaveet, unelmat voivat olla aivan erilaisia. Esim. mielestäni ei sekään ole oikein, että nainen joka oikeasti rakastaa ja haluaa hoitaa lapsensa kotona "pakotetaan" kodin ulkopuolelle töihin julkisella "paheksunnalla", missä feministiset järjestöt ovat kunnostautuneet, ja sosiaalipoliittisilla taloudellisilla keinoilla, joita feministisesti ajattelevat naisetkin ovat olleet ajamassa. Esim. kotiäitiys ei ole sohvalla pötköttelyä (ellei sitten ole varaa palkata täysipäiväinen palvellija itselleen:), vaikka työ kotona tehdäänkin. Kodin ulkopuolisiin töihin ehtii vielä lapsensa kasvatettuaankin ja pitkän pennin yhteiskunnan varoja säästettyään - tosin saamatta osakseen muuta kuin halveksuntaa ja tuomiota yhteiskunnan mielipideilmastossa ja kanssanaistensa taholta.
Naiseus on muutakin kuin putki koulusta töihin ja hautaan. Yksilöllisyydessä on rikkaus, mutta se on kitketty aika onnistuneesti nykyajan Suomesta.
No, nythän on otettuu esille tuo Hesarissa ollut tutkimus, joka kyllä vahvistaisi tuon tyttösen olevan vaistomaisesti oikeassa...
Samanlaisella julkisella paheksunnalla ja vääristyneellä asenteella kuin sinulla on esim. feminismistä?
.. on aivan henkilökohtainen. En katso olevani -vielä- julkisen mielipiteen muodostajan asemassa.