Voiko museo-autolla ajaa enempää kuin 1 kk vuodessa.
paljonko maksaa museoauto rekisteröinti?
Ystävälliset vastaukset.
Tamara Talvituuli
119034, Россия, Москва, 2-й Обыденский пер., д. 12А 12А
Телефон: 7 495 363-2252 Телефон: 7 495 363-2252
museoautoista kysyisin
6
1485
Vastaukset
- Mersumies-67
Kyllähän sillä voi ajaa niin paljon kuin haluaa. Itse ajelen vm.-79 300 D "museomersullani" ympäri vuoden, noin 40000km vuodessa. Ei tarvitse maksella turhia diesel-veroja tai käyttömaksuja, eikä katsastella joka vuonna. Eikä tuosta voi oikein kärytäkään, ei noita ajoja kukaan valvo.
- Volvo244GL1979
Mersumies puhuu asiaa - näinhän se käytännössä toimii, eli jos haluat todella edullisia kilometrejä, niin hommaa 70-80-luvun museoauto - sillä pärjää aivan täysin tämän päivän liikenteessä ja ajo on HALPAA. Museorekisteröinti on helppoa, kun tietää "oikeat" katsastuspaikat ja maakuntien pappojen autotallit ovat täynnä vähänajettua "museotavaraa" jonka katsastus on läpihuutojuttu. Tähän tämä homma on mennyt vaikka "oikeat" mobilistit itkevät väärinkäytösten ja "herrasmiessopimusten" perään. Ja sitä valvontaa ei todellakaan ole olemassa....
- hfd
laittaa sellaiseen museorekisteriin,voi laittaa vaikka sellaisen museorekisterin,että ajaa vaikka ympäri vuoden.Rkisteröintihintaa en tiedä,oisiko yli tonnin...
- -Volvoilija-
Miksi ihmeessä pitää laittaa johonkin muunlaiseen rekisteriin, kun tavallisella museorekisterilläkin voi ajella huoletta ympäri vuoden? Ei käyttömaksuja tai diesel-veroja, vakuutus muutaman kympin vuodessa. Pitää olla aika tyhmä, jos meinaa vapaaehtoisesti maksella autoilusta enemmän! Itselläni on vanha museorekisteröity diesel-Volvo käyttöautona, kyllä on halpaa kyytiä!
Siis sehän on lähtökohtaisesti aivan älytöntä omistaa auto, jolla saa ajaa 1 kk/vuosi. Tosin kukaan ei valvo tätä touhua, joten sillä voi huoletta ajaa läpi vuoden. Sitäpaitsi, eihän autoa voi seisottaa 11 kk käyttämättä. Pakkohan siitä on käydä pöllyttämässä pahimmat karstat pois ainakin kuukauden välein.
- MB2001
Näinhän se on käytännössä - mullakin kestää "museoajoneuvokausi" huhtikuun lopulta lokakuulle, jolloin tulee ajeltua 10-15 tuhatta kilsaa - eikä ole koira perään haukkunut ja naapureille tai työkavereille en tietenkään ole puhunut tästä yhtään mitään !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692529Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U872420Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192161Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441821Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931791Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171717Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591649Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251087Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3241015Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9957