http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Nato vaatii Israelia vapauttamaan avustussaattueen aktivistit/1135257254298?ref=rss
Pussinperä on aina ollut Israelin ymmärtäjä ja suvaitsevainen ystävä. Nyt se taival on kuljettu tiensä päähän, ehkä liian myöhään. Mutta, parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Pussinperä on aina ollut Israelin ymmärtäjä ja suvaitsevainen ystävä. Nyt se taival on kuljettu tiensä päähän, ehkä liian myöhään. Mutta, parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Tämä saarto, jonka tarkoitus on ollut Hamasin kaataminen, ei tule onnistumaan, Hamas istuu yhä vahvemmin vallassa ja mitä pitempään se vallassa istuu, sitä varmemmin Gasan alueesta tulee de fakto, eli olemassa oleva tosiasia jota ei pystytä enää palauttamaan osaksi PLO:n hallitsemaa Länsirantaa.
Tämän taistelun Israel hävisi, ennenkuin se edes alkoi.
Toisaalta, myöhemmin ehkä todetaan, että on oikeastaan Israelin etu, että Palestiinalais valtioita on kaksi tai useampi.
Nyt joku sotkee ilman muuta Hitlerin kohta tähän avaukseeni. Toivosin kuitenkin keskustelun viriävän Israelin valtion kehityksestä - palestiinalaisten maan varastajina. Näin ainoastaan Israel on kuitenkin pystynyt kehittymään maanosansa supervaltiona ja kiistatomana sotilaallisena tekijänä.
Hyvin ne jutikat valtionsa loi!
Irgun ajoi britti-homot pois Palestiinasta.
Tiesitkö että suomenjuutalaisia oli myös mukana siellä. En tiedä oliko kukaan suomenjuutalainen Irgunissa tai Lehissä mutta todella toivon että oli!
Koukkunokat pitivät maata hallinnassa lähinnä Amerikasta ja Neuvostoliitosta saaduilla aseilla vuonna 1948.
Kuuden päivän sota oli vakuuttava voitto ja ehkä Israelin historian paras sotasaavutus.
hahahah ja britit sitten kohteli arabeja hyvin. Brittiläisille ja turkkilaisille ei ollut olemassa mitään "palestiinalaisia". Oli arabeja ja juutalaisia jotka asuttivat Palestiinaa.
Joka tapauksessa brittien humaanisuus "palestiinalaisia" kohtaan näkyi vuoden 1936 Arabikapinan aikana.
näin arvasinkin. Mutta sinä saat jatkaa asiallasi.
Israel on kumminkin olemassa oleva fakta, joka ei ole sotilaallisesti lyötävissä edes Arabien yhteisin voimin, missään nimessä Palestiinalaiset ei siihen yksin kykene.
Joten siinä mielessä keskustelu siitä, kenelle maat kuuluvat jolla Israelin valtio seisoo, on ihan turhaa, Israel on fakta ja siihen on muiden sopeuduttava.
Palestiinalaisten pitäisi tietenkin saada pitää maa-omaisuutensa, tai saada niistä käyvä korvaus, maat jotka juutalaiset ostivat ennen israelin valtion perustamista ovat tietenkin niiden jotka ne on normaalilla kaupalla ostaneetkin.
Valtiona Israelia ei voi lakkauttaa kukaan, eikä Juutalaiset tule sitä itse tekemään.
Itse olen vähän skeptinen tämän Palestiinan kanssa, kannattaako tollaista valtiota edes perustaa jolla ei ole mitään luonnonvaroja ja joka ei oikein kykene mietnkäänitse itseään elättämään, jos ei taloudellisesti fuusioidu Israelin kanssa.
Ehkä sekin on Poliittinen välttämättömyys, että niille se oma valtio annetaan.
Israelin tuho on väistämätön tosiasia. Ilman muuta maa tuhotaan, mutta ketkä sen näkevät, siitä en mene takuuseen. Jos ei Iran - niin Pakistan. Viha Israelia kohtaan on loputon ja yksi atomipommi riittää.
http://www.merriam-webster.com/maps/israel.html
Ei riitä, vaikka Israeliin iskettäisiin, niin se ei olisi polvillaan, sillä on omia ydinkärkiä yli 500 kpl:tta ja myös sukellusveneitä.
Iran ja Pakistan eivät käy Israelia vastaan ydinasein, koska Israelin oma pelote on senverran kova, että ne tietää häviävänsä kisan.
Iran on ikivanha suurvalta, ei se laita itseään likoon muutaman miljoonan ns. Palestiinalaisen takia, ei ne sentään idiootteja ole.
Onhan näitä ählämeitä ollut ja onhan noita lentokoneita kaappailtu, sekä sitten tehty yhtä ja toista näissä vihanpuuskissa, mutta Israelin koneita ne ei ole kyenneet kaappaamaan, eikä Israeliin iskemään, eli siinä mielessä Israel on pelannut aika hyvin tätä peliä, nämä raketit mitä ammutaan Gasasta, on ihan tyhjänpäiväisiä aseita, lentää ehkä kolme kilometriä ja kaupunkia pienempää kohdetta ei pysty ede ampumaan, voimaa ei ole enmpää kuin isossa ilotuliteräjähteessä ...
Täysin naurettavaa toimintaa niiden ampuminen.
" Ei riitä, vaikka Israeliin iskettäisiin, niin se ei olisi polvillaan, sillä on omia ydinkärkiä yli 500 kpl:tta ja myös sukellusveneitä. "
Sotilaalisesti maa saattaa jatkaa mutta Israelia ei enää ole iskun jälkeen.
Mereen koko sazkki!
Ja kukas Israelin sitten tuhoaa? Rättipäät ja britit vai? hahahahaahah vielä kerran ahahahaha
Vaikka en olekaan juutalais-fani niin hyvin ne teki briteille sodan jälkeen.
Ja kuka Israeliin iskii? Iranko? Älä viitsi!
Ai arabitko? No sehän soppii.
Joo, ihan yhtä helppoa, kuin oli aikanaan N-liiton tuhoaminen, miksi ihmeessä jenkit ei tuhonneet sitä ydinaseillaan kun niillä kerran oli ylivoima ????
Ei Arabi ole mikään tyhmyyden synonyymi.
hamasilaisia? Siitä olemme samaa mieltä.
http://www.pelastussanoma.fi/Profetiat/Israelin rauha.html
Israelissa on myös realipolitikkoja jotka ovat valmiita neuvottelemaan palestiinalaisten kanssa rauhasta. Nyt taisi käydä niin, että Israelin haukat eivät hyväksyneet tulevia neuvotteluita ja "järjestivät" verilöylyn, jolla ehkä yritetään estää tulevat neuvottelukontaktit.
" Palestiinalaiset julistivat rauhanneuvottelut alkaneiksi
Israel ja palestiinalaiset aloittivat sunnuntaina epäsuorat rauhanneuvottelut Yhdysvaltain lähettilään välityksellä. Palestiinalaiset julistivat neuvottelut alkaneiksi, kun George Mitchell ja palestiinalaisten presidentti Mahmud Abbas olivat tavanneet toisensa. "
http://www.hs.fi/keskustelu/Palestiinalaiset julistivat rauhanneuvottelut alkaneiksi/thread.jspa?threadID=242206&tstart=0
http://www.harriahdesmaki.fi/13
....Israelissa on myös realipolitikkoja jotka ovat valmiita neuvottelemaan palestiinalaisten kanssa rauhasta......
Mitä se auttaa jos Gazassa ei ole toista osapuolta. On vain rikollisjengi, joka on ilmoittanut, että:
- Israelin kanssa ei missään tilanteessa neuvotella
- Israelin kansssa ei tulla koskaan tekemään mitään sopimuksia
- Israelin koko kansa tuhotaan viimeistä päätä myöten ja maa otetaan heille
- rakettien ampumista Israelin siviilikohteisiin jatketaan eikä sitä koskaan lopeteta
Minkä tai kenenkä kanssa Israel siis Gazan suhteen neuvottelisi, yksinäänkö?
Sinä nyt olet niin saatanan tyhmä muutenkin, että jatka vain samaa rataa!
Ovelia nuo turkkilaiset äärimuslimit. Lihaveitset, nuijat ja pesäpallomailat keskitettiin yhteen alukseen. Tiesivät, mitä tekivät ja miten valtaaja vastaa. Kansainväliset sinisilmät mukana saattueessa. Saadaan marttyyreita ja etenkin Pussinperä puolelle...
Israelin ja Irlannin välillä päästiin jälkimmäisen maan ulkoministerin nimenomaisesti kertomaan sopimukseen kaiken avustustavaran kuljettamisesta Ashdodin kautta Gazaan. Tätä laivalla olijat eivät kuitenkaan hyväksy. Tavoite siis provakaatio, ei auttaminen.
Palestiinalaiset saavat rakennustarpeita (puuta) niin paljon kuin haluavat, mutta betonia eivät saa koska se käytetään rakettien laukaisualustoihin ja bunkkereihin. Myös ruokaa ja lääkkeitä saa viedä niin paljon kuin haluaa.
Uskoakseni myös EU ymmärtää, ettei Gazaan voi viedä sotatarvikeapua. Israelilla ei ole mitään mahdollisuutta toimia toisin tai perääntyä. Se myös kertoo etukäteen, mitä aikoo tehdä. Ja tekee. Muu ei tuossa kulttuurissa ja noilla vihollisilla ole mahdollista.
Ongelmien ytimessä on Hamas.
Jumalaan vetoamalla yksityisten palestiinalaisten maaomaisuudet ovat siirretty sotilasoperaatioilla israelilaisten siirtokuntien omistukseen. Ei helvetti, kyllä meidän on nähtävä Karjalan kysymys aivan vastaavana asiana......
Siinä tapauksessa, että olisimme oikeasti ampuneet raketteja Pietariin koko kolmekymmentäluvun, tilanne olisi sama.
Gazassa todellinen tarkoitus ei ole avustustarvikkeiden toimitus vaan saarron murtaminen. Se on päätavoite ja kaikki muu on peliä.
Israel lupasi, että mikäli laiva suuntaisi Ashdodiin, laivan sisältö tarkistettaisiin siellä laivan matkustajien nähden ja tarvikkeet toimitettaisiin sitten maateitse Gazaan, jonne myös matkustajat halutessaan pääsisivät.
Tämä vaihtoehto oli annettu myös välikohtauspäivänä, mutta useista pyynnöistä huolimatta laivat jatkoivat kulkua Gazaan. No mikäs siinä sitten on ongelmana? Se, että Gazaan on toimitettu aseita Iranin ym toimesta meriteitse, joten turvallisuuslähtökohdista käsin on ymmärrettävää että laivat halutaan tarkistaa.
Mavi Marmaran matkustajista osa (olivat IHH:n eli erään turkkilaisen islamilaisen järjestön jäseniä/palkkaamia, matkustivat ilman henkilöllisyyspapereista ja huomattavia rahasummia mukanaan) hyökkäsi laivalle laskeutuneiden sotilaiden kimppuun.
Väkivalta oli siis noiden "rauhanaktivistien" aiheuttamaa. He mm. löivät metalliputkilla, heittivät kannelta toiselle erään sotilaan, ja mm. puukottivat yhtä sotilasta selkään, ja toista ampuivat käsiaseella vatsaan. Tästä löytyy youtubestakin videoita, joista asian voi tarkistaa.
Ihme, että jättivät sillä laivalla jonkun henkiinkin.
Myös tälle irlantilaispaatille ehdotettiin samaa järjestelyä. Nyt olivat sinisilmät älynneet varmistaa, ettei paatissa ollut IHH.n porukkaa.
Adolf H oli oikeassa suunnitelmassaan "lopullinen ratkaisu"
Sanoihan Himmler jossain yhteydessä miten "suomalaiset ovat vain likainen täikansa mistä tulee päästä eroon sitten kun siitä ei ole enää mitään hyötyä". Sinunlaistesi kirjoitukset vahvistavat asian, Himmler tosiaankin oli oikeassa.
Juutalaisia sen sijaan maailma tarvitsee, heidän panoksensa tieteitten kehittämisessä on ollut niin suuri. Vain yhden esimerkin mainitakseni.
sulle on kuule syötetty kibuzzilla juutalaista paskaa ja sen uskot kuten tyhmä goijim!
juutalaiset ovat saaneet? En tiedä tarkkaan mutta useita kymmeniä eli lähes saman kuin muut yhteensä.
Montako suomalaiset ovat saaneet, vertailepas? Montako natsit ovat saaneet, vertailepas? Ja montako arabit, tuskin yhtään. Kun ei järki riitä muuhun kuin huutamaan ja aseilla räiskimään ja puolustuskyvyttömiä tappamaan.
Tykkäisitkö itse jos meillä olisi joskus 3 milj. hengen arabivähemmistö? Olisiko se ihana olotila meille suomalaisille vai pitäisikö pelätä ja ennakoida joitain ongelmia?
" Jumalaan vetoamalla yksityisten palestiinalaisten maaomaisuudet ovat siirretty sotilasoperaatioilla israelilaisten siirtokuntien omistukseen. "
Israel pystyy osoittamaan argeologisilla kaivauksilla ja raamattuun kirjoitetuilla faktoilla omistavansa nyt palestiinalaisten hallussa olevat maa-alueet. Sitten ei muuta kuin toorakääreet esiin ja mennään sotilassaattuueen kanssa palestiinalaisten maille ja aletaan polttamaan kokkoja ja metelöimään. Läpi yön pidetään riekkujaisia ja luetaan tooraa sotilaitten varmistaessa ettei "häiritsijät" puutu tapahtumien kulkuun.
Muutama vuosi sitten Suomen televisio esitti pääpiirteissään ohjelman asiasta.
Eikö meinaa mitään se, että Hamas ampuu rakettejaan Israeliin joka päivä? Arvaas mitä seuraisi jos Karjalan evakkojen jälkeläiset alkaisivat ampua rakettejaan itärajan yli venäläisiin asutuskeskuksiin ja vannoisivat, että Venäjän koko kansa hävitetään maan päältä.
Mutta ei sinua taida saada hereille enää mikään muu kuin se miten väärin on kun Israel puolustautuu. On se niin väärin niin väärin, että panevat murhaajileen vastaan.
" Eikö meinaa mitään se, että Hamas ampuu rakettejaan Israeliin joka päivä? Arvaas mitä seuraisi jos Karjalan evakkojen jälkeläiset alkaisivat ampua rakettejaan itärajan yli venäläisiin asutuskeskuksiin ja vannoisivat, että Venäjän koko kansa hävitetään maan päältä. "
Nythän kysymyksessä oli tämä laivakaappaus johon ainoastaan otin kantaa. Hyvää kesää vain kaikille palataan sitten joskus saitille kunhan sinäkin kasvat pikkasen isommaksi.
....Nythän kysymyksessä oli tämä laivakaappaus johon ainoastaan otin kantaa.....
Noinko pieni on järkesi, että et tajua kokonaisuutta mihin Gazan saarto ja laivan pysäytys liittyvät? ILMEISESTI ON JUURI NIIN PIENI KUIN MILTÄ NÄYTTÄÄ, jota valitan. Joku viisas sanoi joskus, että "asiat ovat usein sitä miltä ne näyttävät". Tässä tapauksessa sanonta osuu harvinaisen hyvin oikeaan.
Miksi tulet palstoille paskaa jauhaan jos et tajua noin yksinkertaisia asioita kuten sitä miksi Israel sen laivan kaappasi ja halusi tutkia lastin. Ja miksi se ei voi sallia vapaata laivaliikennettä Gazaan.
Saattuetapauksen korkeasta moraalista kertonee se, kun se yksi tyyppi, oliko nimi nyt sitten Henning Hynkel vai mikä, kertoi nähneensä israelilaisten ammuskelleen nukkuvia. A. Tuskin siellä kukaan nukkui. Johan nyt! B. Hynkel oli eri laivassa. Hynkelin laivaan ei tullut israelilaisia. Hyvinpä siis oli nähty. Vaan mitäpä ei suustaan päästäisi, jos sattuu olemaan "lopullisen ratkaisun" perässä...
edustaa hurri-germanismia eli natsismia ja on Lopullisen Ratkaisun kannattaja. Eli juutalaiset kaasukammioon.
Olisi hyvä, jos joku voisi valottaa sen Hynkelin taustoja vähän tarkemmin. Se osallistuminen siihen saattueeseen ja ne lausunnot ovat kaikki sen verran levotonta toimintaa, että voisihan sieltä taustalta paljastua jotakin pitenpiaikaistakin oireilua. Ettei olisi vaikka repsahtanut komeisiin uniformuihin ja kenties sukkanauhoihin. Ja sen sellaista.
..... Tuskin siellä kukaan nukkui.....
Tuskinpa kukaan siinä taistelun ja ammunnan melskeessä nukkui. Entäs ne videot mistä näkee selvästi miten Israelin sotilaitten kimppuun hyökätään seipäin. Näitähän eivät natsit ja Hamas tunnusta mutta kuka niistä välittäisi. Samaa pohjasakkaa molemmat.
Ihme ja kumma: nyt sentään tunnustetaan, että julkisuuteen päästettyjä uutiskuvia oli manipuloitu. Israelilaisia hakanneilta oli editoitu aseita pois ja israelilaisten vammoja oli peitelty. Pistää vaan miettimään, että millaista maailmaa nämä tyypit, jotka tarvitsevat väärennöksiä avukseen, oikein meille tarjoavat. Ja hömppäsarjan kirjailijan menevät näiden talutusnuorassa.
." Israelilaisia hakanneilta oli editoitu aseita pois ja israelilaisten vammoja oli peitelty. "
Kansainvälinen tutkimuskomitea heti tutkimaan myös nämä Isralin sotilaita kohdanneet hirvittävät julmuudet. Miksi Israel kuitenkin vastustaa noin kamaliin hirmutekoihin syyllistyneitten raakalaisten edesvastuuseen saattamista? Sanotko sen.
Se meininki siellä laivoilla ei ollut mitään humanismia tai köyhien avustusta. Koko orkesterin tarkoitus oli tavoitella Israelin tuhoa, suoraan tai epäsuoraan. Iskulauseet, joita huudettiin, eivät olleet lämpimän sydämen ja hyväätekevien marttyyrien tuotosta. Vertailuksi voi ottaa vaikkapa Intian itsenäisyystaistelun ajan passiivisen vastarinnan. Silloin ei tarvinnut ottaa avuksi valokuvien väärentämisiä eikä ilmiselvän totuuden peittämistä.
>>Pussinperä on aina ollut Israelin ymmärtäjä ja suvaitsevainen ystävä. Nyt se taival on kuljettu tiensä päähän, ehkä liian myöhään. Mutta, parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Minulta loppui "pyhän maan valitun kansan" sympatiat jo syksyllä 1982. Olin silloin intissä ja seurailin lehtiä tarkasti.
En kyllä symppaa ählämeitäkään millään tavoin.
Kaikki kiistat lähi-idässä juontaa siirtomaa-kauden aikaan ja on lähinnä Brittien syytä. Menkööt ne selvittämään sotkunsa. Brittien jäljiltä soditaan edelleenkin joka puolella maailmaa. Espanja, Portugali tai Ranska ei paljonkaa häviä tuossa lajissa.
On se hyvä kun saadaan oikein varusmiehen näkökulma ja oikein Suomen intistä vuodelta -82. Hyvät ovat pohjat. Niinkin voisi ajatella, että israelilaiset eivät silloin -82 kovin mielellään lähteneet sotilaitaan tapattamaan vieraaseen maahan. Palestiinalaisten jatkuvat iskut rajan yli eivät vain voineet jatkua. Ensimmäisellä Litanin operaatiolla -78 israelilaiset tavoittelivat YK:n rauhanturvaajien saamista apuun. Nehän saatiinkin, mutta eivät tehneet mitään. Ammuskelu ja iskut lisääntyivät koko ajan. Jossakin vaiheessa oli oikeasti työnnettävä terroristit pois rajalta. Beirutin kautta ne sitten lopulta laivattiin pois, jenkkien myötävaikutuksella, mutta rauhaahan Israel ei tuollakaan vaivannäöllä saavuttanut. Valitettavasti.
Itseasiassa Israelilla on ollut ratkaisun avaimet käsissä jo monta kertaa, kun Israel valtasi Siinain niin lopputulema on ollut, että Egyptin kanssa on saatu aikaan rauhansopimus ja Egyptin vastainen raja on rauhoittunut.
Kun Israel uhkasi aikanaan Jordaniaa, niin Jordania on vetäytynyt ja myöhemmin myös luopunut vaatimuksista Länsirantaa kohtaan, Jordaniasta ei myöskään tehdä iskuja Israeliin.
Kun Israel valtasi Libanonin eteläosat ja uhkasi Beirutia, niin Palestiinalaiset karkoitetiin Libanonista.
Nyt ongelma on Syyria, aikanaan Israel oli valtaamassa Syyrian pääkaupunkia Damaskosta, mutta pysäytti hyökkäyksen hyvissä ajoin ennen pääkaupunkia, tosin Golanin se otti itselle, mikäli halutaan Syyrialaiset ulos Libanonista kokonaan, muodollisestihan ne ovat ulkona sieltä, niin Syyria on laitettava polvilleen ja pakotettava se rauhaan tai sotaan jossa se häviää totaalisesti, sekä menettää alueita.
Tämän jälkeen voidaan neuvotella rauhasta, jossa Syyria takaa omat rajansa ja niiden rauhan, sekä katkaisee liittosuhteen Iraniin.
Haaveilen varmaan mahdottomuuksia, mutta mitenkähän kävisi, jos maailman mahtivaltiot lopettaisivat Israelia ympäröivien puuhastelijoiden tukemisen kertakaikkiaan. Ei rahaa eikä poliittista tukea ja ankara tuomio yhdestäkin ammuskelutapauksesta.
Millaiseksi arabivaltioiden elämä menisi, kun eivät enää haaveilisi Israelin tuhoamisesta, vaan ajaisivat turhat armeijansa alas ja käyttäisivät ne rahat muualle yhteiskuntaan.
Millainen tappio se olisi gazalaisille, jos valmistaisivat muoviräjähteiden sijasta muovikulhoja ja kranaatinkärkien sijasta kastelusuuttimia. Noin niinkuin esimerkkinä. Jos betonilla rakennettaisiin taloa, eikä tunnelia tai bunkkeria. Jos putkesta tehtäisiin vihannesfarmille vesijohto, eikä kaiken maailman kassameita. Olisiko se synkeäkin kohtalo?
http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4+arkisto%2F01754_1
Matkailijan kokemuksia Palestiinassa – Matkailijan kokemuksia Palestiinassa
Olli Nuorto kuvaa matkailijan kokemuksia levottomassa Palestiinassa vuonna 1938.
Ei vastarinta tästä tukemisesta synny, eikä se lopu jos tukeminen lopetetaan, menetelmät ja kohteet muuttuu, mutta se joka tapauksessa jatkuisi jollakin tavalla.
Gasalaiset ei ole ongelmaa luoneet, eikä ole muiden hallintoa hyväksyneet, länsi on vaatinut noin 30 vuotta vapaita vaaleja, jotta alueelle saataisiin laillinen hallinto ja demokratia, kun PLO viimein hyväksyi vapaat vaalit niin valtaan nousi Hamas, nyt se on sitten sen laillisen hallinon edustaja, ei länsi voi sitä mitätöidä.
Mikä demokratia se sellainen on, jossa jollakin toisella valtiolla on veetto-oikeus toisen maan vaaleihin ????
Demokratia on sellainen, että jos toinen valtio tykkää ammuskella raketteja yli rajan, sitten voidaan demokraattisesti, demokraattisessa valtiossa päättää, että annetaan niille turpaan.
YK:ssa on muuten sovittu, että rajojen yli ei roiskita.
Totta, näinhän sitä on sovittu, samoin on sovittu ettei toisten alueita saa liittää omiin valtioihin ...
"On se hyvä kun saadaan oikein varusmiehen näkökulma ja oikein Suomen intistä vuodelta -82."
Kerroin vain kuinka tuon Sabran ja Shatilan verilöylyn jälkeen aloin suhtautumaan kriittisesti "Juuttaan maan pyhien ja herran valitun kansan" tekemisiin.
Miten heidän tekemisensä eroaa tämän päivän terroristien tekemisistä? Irgunin ja Hagahanin aikoinaan suorittamat iskut ajoi brittimiehittäjät pois Palestiinasta. Samaisten järjestöjen johtajat olivat Israelin johdossa vuosikymmeniä.
Vapaustaistelija tai kapinoitsija on epäonnistuessaan terroristi ja onnistuessaan kansallissankari. Vain lopputulos ratkaisee. Nyt on Israelikaisten vuoro maistaa omaa herkkuaan...
Pahanteko pysyy pahantekona. Mikään "lopputulos" ei sitä muuta.
Israelilaisten pahanteot ja ylilyönnit eivät ole hyväksyttäviä. Niistä jauhaminen samoin kuin vaikkapa New Yorkin torni-iskuista jauhaminen ei vain ole mielekästä, koska kysymys ei voi olla mistään vertailusta; että kun nuo tekevät noin paljon pahaa niin nuo saavat tehdä kanssa noin paljon pahaa. Pahan tekeminen pitää lopettaa ehdoitta ja heti ja itsestä alkaen. Palestiinalaisille koittaa päivä kun lopettavat rakettien ampumiset ja verisen liturgian ja astuvat tarjolla oleviin suoriin neuvotteluihin Israelin kanssa. Tähänkin asti kaikki arabien saavutukset on saavutettu neuvottelupöydässä. Egypti sai koko Siinain kun lopetti reuhaamisen ja istui alas. Arafat sai puhuttua itsehallinnon kun lopetti (edes hetkeksi) reuhaamisen ja istui alas. Reuhaamisella arabit ovat saaneet itselleen vain turpaansa.
Israelilla ei ole varaa hävitä, siitä se vaan johtuu ...
" . Palestiinalaisille koittaa päivä kun lopettavat rakettien ampumiset ja verisen liturgian ja astuvat tarjolla oleviin suoriin neuvotteluihin Israelin kanssa. "
Niin - ja Israelilla tulee olla ainainen oikeus asuttaa kansalaisiaan palestiinalaisten omistamille ja asuttamille alueille. Siitä palestiinalaisten ei tarvitse vetää hernettä nenäänsä.
Vääristät totuutta. Mistä tahansa uutispalvelusta löytyy tietoa, että Israel ei ole sulkenut asutustoimintaa neuvottelujen ulkopuolelle. Ja parhaillaankin on voimassa israelilaisten yksipuolisesti asettama rakennus- ja asutuskielto. Neuvottelupöytään siitä vain, niin kenties tuokin juttu selkiää. Tai sitten voi tyhjentää ruoka- ja lääkekassan ja ostaa raketin ja ampua. Ja sitten tulee turpaan ja valitetaan pitkin maailmaa, että ai-ai-ai kun sattuu. Toi sen teki! Ja sinä täällä Suomessa menet juuri siihen retkuun...
Proosallisesti ilmaistu, mutta juuri näin se menee.
Itseppäiset kansat yleensä saavat paremmin ajettua etujaan ja asioitaan, kuin nämä jeesjees miehet ...
Jos tarkoitat itsepäisyydellä näitä palestiinalaisia, niin nehän ovat saaneet lähinnä turpaansa. Jos sitä haettiin, niin oikeinpa meni. Jos tarkoitat itsepäisyydellä juutalaisia, niin he ovat saavuttaneet sen, että valtio on edelleen itsenäinen ja demokraattinen ja kehittyvä, vaikka sitä ei juuri kukaan näytä haluavan.
Korjaan. Israel ei asuta ja EI tee siirtokuntia palestiinalaisten omistamille ja asuttamille alueille. Kyllä minä voin olla mitä mieltä vain. No - tyydyttääkö korjaukseni.
" Mistä tahansa uutispalvelusta löytyy tietoa, että Israel ei ole sulkenut asutustoimintaa neuvottelujen ulkopuolelle. "
Muuri taitaa olla myös täysin Israelin puolelle rakennettu. Onko myös tämä ilmaukseni - palestiinalaiset ja Israelin erottavan "berliinin muurin" rakentamisesta mieltäsi tyydyttävä? Kyllä minä poika voin alkaa puhumaan asioista niin kuin haluat. Jatketaan. Hyökkäsikö Suomi Neuvostoliittoon Talvisodan alkajaisiksi? Joutuiko Israelin erikoisjoukot raakalaisten hyökkääjien kohteeksi laivalla, tässä menneellä viikolla? Laitetaanko oikein uudet avaukset aiheista?
Näinhän se menee, ei silloin kun olaan itsepäisiä, vielä tiedetä tuleeko se kannattamaan vai ei, eli kannattiko ottaa turpaan vai ei ...
Suomen tapauksessa se kannatti, Tsetseenien tapauksessa voi sanoa ettei kannattanut, Palestiinalaisten osalta voi todeta että prosessi on vielä kesken ...
+++++kun PLO viimein hyväksyi vapaat vaalit niin valtaan nousi Hamas+++++
Hamas otti vallan aseellisesti, lyhyen sisällissodan jälkeen sillä se ei saanut 100 % äänistä, ei läheskään. Tietosi ovat tosi heikot tai sitten olet antisemitisti ja vain valehtelet.
myös >Neuvostoliittoa kun sillä oli aika paljon toisten alueita liitettyinä omaansa? Tai nyky-Venäjää? Miksi esim. Tsetsenian pitää olla liitettynä Venäjään, vain yhden esimerkin kymmenistä Venäjän kansoista mainitakseni. Tai miksi Suomelta ryöstetyn Karjalan tulee olla edelleenkin liitettynä Venäjään?
Selitäs nämä vai pelkästään Israelko hiertää kivenä kengässäsi?
vain luvatta "vuokrattuja" omia alueitaan takaisin. Aivan kuten meillä olisi oikeus ottaa Karjala takaisin. Meiltä vain puuttuu voima.
vaan arabit ihan itse.
Muutenkin sanon, että sinunlaisesi kuppikunta on yrittänyt jo v 1948 asti tuhota Israelia mutta aina te tulette epäonnistumaan. Saahan sitä hakata puupäätään seinään ihan niin paljon kuin tahtoo.
On toki oikeus ottaa omat alueet takaisin, myös Suomella, mutta kun nyt on sovittu ettei toisten hallussa olleita alueita enää valtailla, niin Israelinkin pitäisi pysyä näissä sopimuksissa, jotta ongelma saataisiin ratkaistua.
Kuka puhui mitään Tsetseniasta ????
Tsetseeneillä on samanlainen oikeus itsenäisyyteen kuten on muillakin kansoilla, prosessi on vielä kesken ja katsotaan nyt miten se päättyy, ei ole sanottua etteikö Tsetsenia vielä itsenäistyisikin jonain päivänä.
N-liitto valtasi Suomelta alueita, tällä vanhalla konfliktilla ei ole mitään tekemistä lähi-idän kanssa, eihän siitä mitään tule että mailman jokainen vääryys ja väärintehty rajansiirto sekoitetaan tähän lähi-idän ongelmaan ja niistä sitten pitäisi leipoa yksi yhteinen kakku, joka sitten kävisi jokaiselle.
Hamas voitti lailliset vaalit, vaalit jotka järjestettiin länsimaiden painostuksesta.
Aseellinen selkkaus syntyi siitä, kun vaalien seurauksena PLO puhdisti länsirannan Hamasin tukijoista ja samanaikaisesti Hamas Gasan alueen PLO:n tukijoista.
Todennäköisesti tästä nyt syntyy kaksi eri aluetta ja valtiota, eli Gasan tasavalta ja Länsirannan tasavalta.
Mikä olisi kyllä Israelin etu, koska kaksi pienempää valtiota on pienempi uhka, kuin yksi yhtenäinen valtio, ehkä se oli myös Israelin alkuperäinen tavoite ????
Ein tote jude ist ein gude jude
Sananlaskuja? Ennen oli sanalasku, että sokea siinä sokeaa taluttaa. Olisiko uusi muoto, että natsi siinä hamasilaista taluttaa?
Natsi/kommunisti - jako kahteen.
Taidat itse olla natsi - joka yrittää kiillottaa natsien hirmuteot esittämällä natsismiksi kaikkea, mikä ei ole kommunismia.
Arvostelukykyinen ihminen osaa tuomita natsismin, kommunismin ja juutalaisvainot. Samaan listaan sopii myös alkoholin ja huumeiden väärinkäyttö, perheväkivalta ja muuta ikävää. En kuitenkaan esitä tämän pidempää listaa, koska epäilen, että ei menisi kuitenkaan perille. Ennenaikaan tasapainoinen ihminen osasi suhtautua asioihin luontaisestikin oikein. Ei tarvinnut selitellä. Nykyään pidetään suurenakin juttuna, kun joku piehtaroi umpihulluudessa.
" Arvostelukykyinen ihminen osaa tuomita natsismin, kommunismin ja juutalaisvainot. "
Totta tuon verran. Mutta natsien hirmutekoja on turha yrittää sievistää yhdistämällä sellaisia ihmisiä natseihin, jotka arvostelevat Israelin tekemiä hirmutekoja.
Ein tote nazi ist ein gute nazi. Se nähdään pian, usko pois.