Saksalaisissa huonot penkit

Miksi kaikkiin saksalaisiin autoihin laitetaan niin huonot penkit, eikö sielä istuta autossa koskaan pidempään. Merkki kuin merkki, jos auto on saksalais peräinen alkaa jo parin tunnin istumisen jälkeen takapuoli puutua.
13673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sinun takamuksessasi on jotain vikaa, käy lääkärillä tutkituttamassa ongelmasi ydin.

Yleinen käsitys maailmalla on päinvastainen, saksalaisten autojen penkit ovat pääsääntöisesti parhaat pitkiä matkoja ajatellen. Penkkien "tiukkuus" on parempi kuin nojatuolimaisuus. Tätä mieltä on valtaosa ortopedeistäkin.

Äänestä
  • Useana vuonna on kesälomareissuilla tullut ajettua yli tuhannen kilometrin matkoja about yhdellä istumalla, eikä 5-sarjan bemarin sport-penkeistä ole kuin kehuttavaa.

    Kerta kaikkiaan mainiot istuimet, ei väsy selkä eikä takapuoli.

    Äänestä

sun vaan pitää treenata perseesi sopivankokoiseksi ja muutenkin lopettaa turhanpäiväinen lässytys

Äänestä

kiina- korea akselilta tulee laadukkaita autoja , jossa viihtyy istumassa tuntikausia.

Äänestä

On niitä hyviäkin saksalaisia, mutta asia taitaa riippua hieman omastakin perseestä. Itse olen matkustanut Opelilla miellyttävästi pitkiäkin matkoja, mutta Mersu tuottaa reisikipuja jo tunnissa. Saab 900 olisi varmaan paras minulle. Volvo jää siitä selvästi vaikkei ole huono sekään.

Äänestä

itsestäänselvyys

Äänestä

TÖISSÄ MEILLÄ ON VM 07 VOLKKARIN KUORMURI JA PENKKI ON AIVAN ONNETOON, ISTUMA-ASENTO ON KUIN VESSANPÖNTÖSSÄ JA JO TUNIN YHTÄMITTAINEN AJO SAA PUUTUMAAN.

MUTTA TAASEN 97 VOLVO V40SSÄ ON PENKKI OIKEN HYVÄ, ISTUTAAN MATALALLA JA PENKKI ON PEHMEÄ, JA SIIHEN OIKEEN UPPONTUU KUNNOLLA, ELI TÄYSIN EI KUIN JOKU VOLKKARIN PASK.

Äänestä

mulla kyllä kestää 04 e mersun penkissä istua 8 tuntia yhteen menoon,sit oli pakko käydä kusella,muuten olisin ajellut 15 tuntia yhtäsoittoa,ei tehnyt pahaa.
renaultilla ja primeroilla piti pysähtä jo neljän tunnin jälkeen kun perse puutui ja ristiselkään kävi.

Äänestä
  • auto jossa on hierovat penkit ja jaksat ajaa vaikka afrikkaan hakeen käkkyräpäitä lisää suomeen

    Äänestä

muutenhan niist ei malttas nousta ikänä pois, ku ovat niin mukavia...tasotusta tasotusta.
Vaan hyvin siinä tänäänki istui 5h.

Äänestä

Itselläni on Saksassa valmstettu Ford Kuga ja kyllä sillä voi ajaa pysähtymättä sen 700km mihin menovesi riittää.

Äänestä
  • Kaveri oikein totesi pitkällä reissulla että onpa hyvät istuimet, kun ei puuduta yhtään... Sittarissa istuma asento on tietysti vähän parempi...

    Äänestä

Laita siihen istuin osan pääle palanen superlonia. Ihan ohkanenkin levy riittää ja auttaa kummasti. Eihän tämä mikää elegantti ratkaisu uudessa autossa ole mutta eipä paikat sitten puudu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


A3SB kirjoitti:

Miksi kaikkiin saksalaisiin autoihin laitetaan niin huonot penkit, eikö sielä istuta autossa koskaan pidempään. Merkki kuin merkki, jos auto on saksalais peräinen alkaa jo parin tunnin istumisen jälkeen takapuoli puutua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu