Nyt kaikki ovat ostamassa uusia autoja, miten nyt ostolakkolaisten suut rompsahtavat kun kauppa vain käy!
"Autokauppa kiihdytti kovaan kasvuun toukokuussa
1.6.2010 14:31
STT
Autojen myynti on kasvanut tänä vuonna selvästi. Autoalan mukaan uusia henkilöautoja on rekisteröity yli 50 000 kappaletta, mikä on 14 prosenttia vuoden takaista enemmän.
Toukokuussa rekisteröinnit lisääntyivät lähes 50 prosenttia. Autoalan mukaan myös käytettyjen autojen kauppa kävi hyvin toukokuussa. "
"Autokauppa kiihdytti kovaan kasvuun toukokuussa
1.6.2010 14:31
STT
Autojen myynti on kasvanut tänä vuonna selvästi. Autoalan mukaan uusia henkilöautoja on rekisteröity yli 50 000 kappaletta, mikä on 14 prosenttia vuoden takaista enemmän.
Toukokuussa rekisteröinnit lisääntyivät lähes 50 prosenttia. Autoalan mukaan myös käytettyjen autojen kauppa kävi hyvin toukokuussa. "
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ainakin sain.
Vai kovaa kasvua.
Odota kun Kreikan kriisi alkaa levitä, niin hyvä jos saavat 1 uuden myytyä kuukaudessa.
On se niin katkeraa, niin katkeraa ....
Kyllä se on kovaa tuo elämä näille "ostolakkolaisille", kun kateudesta niitä kohtaan, joilla on varaa ostaa uusi auto, pitää jatkuvasti purkautua näillä palstoilla.
Eihän sille tietysti itse mitään mahda, jos rahat on niin vähissä, että pitää julistaa "ostolakkoa", ja siten vähän lievittää sitä kateuttaan varakkaampia kohtaan.
Vakaumus sanoo, että EU-lain vastaista veroa ei kehtaa maksaa, vaikka varaa olisikin. Lisäksi uuden arvo putoaa muutenkin sairaasti, varsinkin jos ja kun vero kerran vielä lähiaikoina poistuu.
Siinä teille argumenttia!
Saksassa on välirahat suurempia kuin Suomessa.
"EU-lain vastaista veroa"
Uusista autoista perittävä vero ei ole laitonta, ei EU:n, eikä Suomen lakien mukaan.
Googlaappa vähän verotusta EU:n jäsenmaissa, niin huomaat, että jokainen jäsenmaa saa määrätä verotuksensa itse, myös autoveron määrän.
"vero kerran vielä lähiaikoina poistuu"
No ei todellakaan poistu. Päin vastoin, uusien autojen vero ei tule poistumaan ainakaan vuosiin ja muut liikenteen verot nousevat, joten kokonaisverorasitus kasvaa.
Me suomalaiset ollaan valmiina maksamaan euroopan teollisuudelle jättitukiaisia veroina ja eurooppalaisina tuotteina.
Viisasta olisi ostaa Kiinasta ja myydä sinne Suomalaista osaamista tuotteiden muodossa.
Suomi nousuun Kiinan kanssa, eurooppaan ei mikään suomesta kelpaa.
Tai kelpaa, ainoastaan raha.
et voi PROSENTEILLA ostaakaan, vaan tarvitset Euroja. Kun vertaat edelliseen vuoteen, niin voisit myös todeta sen myyntimäärien pienuuden - eikä prosentteina!
Sille ei voi mitään jos on älykkyys tai tietoisuus sillä tasolla ettei tajua pysyä kotimaisista kaupoista pois. Jos on aivan pakko ostaa, niin voi tuoda ulkomailta jotta valitusoikeus säilyy.
Tulemme kaatamaan politrukkien rakentana kuvottava rikollinen autoverotus. Se kestää, mutta kuten huomaatte niin se kaatuu hitaasti kuolemaan vuosi vuodelta.
Nyt EI kannata ostaa auto!
100% lakko ja levitä sana!
Pääsisit samalla työterveyshuollon piiriin.