Ehkäisyrengas, ehkäisylaastari vai pillerit?

mitämitä?

Eli näiden vertailua, plussaa ja miinusta. Mitä suosittelisitte itse eniten?

4

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fr

      Aika paha mennä vertailemaan ja suositellahan ei kukaan voi.

      Kaikissa on samat mahdolliset sivuvaikutukset. On täysin yksilöstä kiinni mikä sopii vai sopiiko mikään. Pillereissä on enemmän muistamista, kun pitää (ainakin lähes) joka päivä ottaa. Laastarin ja renkaan vaihtaminen uuteen tehdään harvemmin. Näissä kahdessa myös hormonit vapautuvat tasaisemmin eli jatkuvasti, kun pillereissä hormoniannos tulee kerran päivässä nostaen hormonitasot aina välillä pilviin. Toisille juuri tämä aiheuttaa ongelmia.

      Itse oon tykänny pillereistä, mut eihän ne kaikille sovi. Vaan eipä sovi välttämättä rengas tai laastarikaan.

    • nnnnnn654

      rengas paras, ite käytin aikasemmin pillereit mut oli pakko vaihtaa ku unohdin jatkuvasti. Renkaita nyt menossa vasta toinen kuukausi, mutta tyytyväinen olen ollut kun sen vaan voi "unohtaa" kolmeksi viikkoa ja ei tarvi enempää ajatella asiaa... miinuksena se että mulla ainaki 3.viikolla tuntuu et rengas alkaa tulemaan ulos, mut senhän saa nopeasti takas työnnettyä.

      Joskus aattelin ehkäisylaastarista mut siitä oli aikaa sitten hirveä haloo, muistaakseni sen takia on ihmisiä kuollut, en ole ihan varma... Siitä syystä en sitä halua/suosittele kellekkään.. Käytin sitäkin kyllä vähän aikaa, mut saattaa irrota jos vaik peppuun laitat kun housut ottaa pois nopsaan..

    • hyih

      en ainakaan suosittelisi laastaria kenellekkään.
      jotenkin tosi epämääräinen.
      vaihtaminen on hankalaa...paikkaakin tulisi vaihdella.minulla ainakin irtosi todella helposti. suihkussakin käyminen stressasi juuri irtoamisen pelon takia. myös laastarista jäävät jäljet olivat ällöttäviä...samat kun mitä jää normaaleista laastareista laastarin ympärille.
      jotenkin tämä vaihtoehto vain hankaloitti elämää suuresti.

      • Anonyymi

        Vanha kesu mutta...


        No jojaisella eri mielipide, mutta sanonpa töhän omani.
        Mun mielestä laastari on tosi hyvä, ellei ole sellainen että ei jaksa tai muista muutenkaan aina ottaa ditä pilleriä tai syystä taikka toisesta ei halua rengasta. Vaihtaminen on tosi helppoa mun mielestä, riippuen mihin laitat. Tottakai se on hankalaa baihtaa jos laitat tyyliin peppuun, tai alaselkääb. Mutta joslaitat käsivarteen, tai mahaan nii eihän se vaihto nyt niin hankalaa ole. Helposti irtikin lähtee. Ja senhän saa laittaa takasin, tai jos ei saa, niin voi ottaa uuden laittaa ellei ohjeissa toisin sanota. Riiåpuu kuinka näkyvälle paikalle laitat laastarin, mistä näkyis jäljet. En usko kuitenkaan, että sulla ihan ihokin lähtee irti siinä. Tietysti kaikille ei käy kaikki, joillekkin ei taas mikäön. Tää oli siis vaan mun mielipide.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5525
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2005
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1748
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1611
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe