KATSO AUTOSI ARVO tai sinua kiinnostavan auton arvo

ILMAISEKSI

Autoarvio.fi kynii 5,5 euroa siitä, että se kertoo ihmisille hinnan, joka on täysin epärealistinen auton todelliseen arvoon nähden. Olen itsekin joskus maksanut tuon summan ja ihmetellyt, että onko minulla todellakin noin arvokas auto.

Yritin sitten myydä autoani Autoarvion hinnalla, mutta huomasin, että se ei ollut millään tavalla linjassa muiden myyjien hintojen kanssa. Onneksi on kuitenkin olemassa myös täysin ilmainen ja samalla luotettava tapa arvioida oman tai itseä kiinnostavan auton arvo.

http://www.nettiauto.com

Nettiauton etusivun oikeassa reunassa on kohta, jonka otsikkona on Pikahaku. Laittamalla auton vuosimallin ja muut tiedot sarakkeisiin, saat tietää todellisen hintatason. Autot tulevat esiin listana halvimmasta kalliimpaan. Yleensä listan alkupään autot kertovat sen, millä hinnalla kaupat voisivat todellisuudessa syntyä kohtuullisessa ajassa. Toki pyynneistä on syytä ottaa vielä noin 10 % pois.

Jos haluat yksilöidä hakutulokset vieläkin tarkemmin, kannattaa käyttää samalla sivustolla olevaa Tarkka haku -nimistä toimintoa. Se löytyy etusivun yläosan palkista heti Autoikkunan yläpuolelta. Voit hakea autoja myös myytyjen puolelta. Niiden hinnat ovat ainakin olleet kohdallaan, koska kaupat ovat syntyneet.

3

5785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahantuhlausta

      Merkkiliikkeet pyytävät autoista aivan älyttömiä hintoja. Ei yksityinen voi edes haaveilla saavansa sellaisia summia autostaan.

    • Se on siinä!
    • juuhuu !

      Nettiautossa on erityisesti yksityisten pyynnit ihan perseestä !! Yleensä korkeampia kun liikkeiden, jotne ei se oo autosi arvoo ei todellakaan.

      Kukaan tollo ei maksa niistä pyyntihintaa. Esim 15 tonnin autosta autoliike hyvittää 10tonni, joten todellinen arvo on oikeesti siinä 11-13 tonnii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe