Lahden doping skandaali painoi->Falun vei 2015 MM-kisat

http://twitter.com/fiswebmaster

Ei ole epäolystäkään siitä, etteikö Lahti kärsinyt äänestyksessä vuoden 2001 MM.hiihtojen dopinkandaalista.
Falunin hiihtostadion on kuin varjoa Lahden hiihtostadionista. Hyppyriämäki pystyyn kuivanut laho-puu-betonimöykky.
7271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vanhoja hyppyrimäkejähän voi aina korvata uusilla. Taisivat FIS:sissä ajatellakin, että annetaan Falunille kisat, niin siellä on sitten niiden jälkeen maailmancupeissakin käytössä uudet ja hienot hyppyrit. Se naurettava, ahdas siltakin hiihtoladulta menee ainakin uusiksi.

Doping-skandaalin ohella Lahden pisteitä pudotti, että kaupunki on saanut niin usein järjestettäväkseen MM-kisat. Parikymmentä vuotta olisi luonteva väli kisaisännyydelle.

Äänestä

Muutaman päivän kisat aiheuttavat kohtuuttomat kustannukset kaupunkilaisille.

Kyse on myös tasapuolisuudesta.

Falun on järjestänyt kisat kolme kertaa vuosina, 1954, 1974 ja 1993

Lahdessa kisat ovat olleet kuusi kertaa vuosina 1926, 1938, 1958, 1978, 1989 ja 2001

Nyt oli Falunin vuoro.

Ja "Hyppyriä"mäkikin on taatusti kunnossa.

Suorituspaikat on varmuudella tarkastettu.

Äänestä
  • oikeusvaltion malliin

    Äänestä

  • Hiihtotuomari kirjoitti:

    oikeusvaltion malliin

    ..."tuomari"nyt aikoo

    Äänestä

  • mitähän... kirjoitti:

    ..."tuomari"nyt aikoo

    oli jo nielaissut k-k-k kepun

    Äänestä

  • hyppää hyvin, mutta kohta on Jarmo Korhosen, Matti Vanhasen ja Aki Haaron dopingtesti ja käry on yhtä varma kuin kepulaisella piikkihiihtoliitolla oli. Mutta hyvin olit kirjoittanut Verkkoapinaan Jarmo Korhosesta, sinulla oli ensimmäisen kerran suora mielipide, näin on näreet Tuomo (Tuomas)?

    Äänestä

Falunin edellisistä kisoista (1993) on pitempi aika kuin Lahden edellisistä (2001). Kierrätetään tasapuolisesti MM-kisoja ja otetaan välillä uusiakin paikkakuntia järjestäjiksi. Lajista riippumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin kävi taas kirjoitti:

http://twitter.com/fiswebmaster

Ei ole epäolystäkään siitä, etteikö Lahti kärsinyt äänestyksessä vuoden 2001 MM.hiihtojen dopinkandaalista.
Falunin hiihtostadion on kuin varjoa Lahden hiihtostadionista. Hyppyriämäki pystyyn kuivanut laho-puu-betonimöykky.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu