Olisin saamassa ensimmäiseksi autoksi tollasta Renault Clio Dynamique 1.6 :sta. Vuosimalli on 04. Itse en autoista tiedä juuri mitään ja äitini kanssa käynyt vain kyseistä autoa koeajamassa. Itse siis en ole ajanut. Minkälaisia mielipiteitä teillä on tästä autosta. Onko hyvä auto aloittelijalle? Itsellä lähinnä mielessä että kiihtyisi hyvin ettei jalkoihin jäisi. Kehtaako tällä pistää kiihdytyksessä vaikkapa vastaan jos joku alkaa ylenkatsomaan tuollaista pikkuautoa? Aluksi ajo on tietenkin rauhallista kun kortti on saatu ja on turhaa alkaa leikkimään siellä liikenteessä. Mutta kun on pari vuotta tullut sitten ajettua ja ehkä joskus kaasujalka painaisi vähän enemmän niin riittääkö tyydyttämään kiihtymishaluja ettei ny iha jokainen perhefarmari takavaloja näyttelis cliolle :D
Auto ensikertalaiselle
Supiiii
6214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näyttää olevan asenne kohdallaan heti autoilu-uran aluksi. Toivottavasti on kortti tallella vielä parin kolmen vuoden kuluttua. Ja ennen kaikkea henki. Vaikka Bemareista paljon puhutaan, niin kyllä Rellullakin käy kipeästi kun puuta halaa.
Kyllä sillä pärjää. Pidät kaasun koko ajan pohjassa kun mahdollista ja muutenkin koita pitää koko ajan vähän enemmän vauhtia kuin muut. Noin pientä autoa ei kannata alkaa virittelemään joten säästä rahaa että saat vanhan bemarin. Vanhemmallakin bemulla pääsee kahtasataa eikä jää jalkoihin.
Mutta tärkeintä on että ajat aina niin lujaa kuin suinkin uskallat ja autosta irtoaa. Hyvää kesää!
Nuori nainen ajoi autonsa katolleen ojaan Joensuussa
03.06.2010 08:08
Nuori nainen ajoi autonsa ulos tieltä Joensuun Heinävaarantiellä.
Poliisin mukaan auto oli suistunut Heinävaarantiellä vasemmalle kaartavassa tien kohdassa ajosuunnassaan vasemmalle ojaan kaatuen katon kautta ympäri.
Älä laita rahojasi mihinkään ranskalaiseen nuhapumppuun!! Tuolla rahalla saat vanhemman esim. 325 BMW:n jolla ei todellakaan jää jalkoihin!! Ja on sata kertaa paremman näköinen! Voin suositella.. =)
uudessa perhefarmarissa on enemmän tehoja ja paremmat suoritusarvot kuin tuossa 1,6 litraisessa Cliossa, joka on toki pikkuautoksi ihan ripeä. Sitä paitsi kuljettajan ajotaidot vaikuttavat paljon myös siihen, kuinka nopeasti manuaalivaihteisen auton saa kiihtymään esim. 0-100 km/h. Eli kokenut kuski pesee sinut varmasti tehottomammallakin autolla.
Mitäpä jos keskittyisit tehojen sijaan vaikkapa etsimään mahd. taloudellista autoa. Nuorilla kun on harvemmin liikaa rahaa pyörimässä lompakossa, joten luulisi auton kulutuksen olevan tärkeämpi kriteeri kuin auton kiihtyvyyden...
Ja sehän on ihan yks hailee, onko siinä Golf/Anjovis/Passat -farkussa 70 vaiko 170 hv, koska sellaisessa on kuitenkin kuskina pintakaasu-uskovainen, joka lähtee liikennevaloista kuin purkka tukasta ja lisää nopeuttaan noin 1 km/h per sekunti ts. kiihdytys 60 km/h marssivauhtiin (70 km/h rajoitusalueella) ottaa minuutin verran (0,5 km matkassa mitattuna). Vastaavasti moottoritielle liityttäessä 200 m kiihdytyskaista riittää vain 50->60 km/h kiihdytykseen ja loput eli 60-> 85 km/h (normaali marssivauhti satasen alueella) kiihdytellään sitten seuraavan 2 km matkalla.