Hei,
Osaisikohan kukaan neuvoa mitään Iso ryn tyylistä opiskelija-järjestöä USAssa opiskeleville suomalaisille? Jotenkin googlettamalla ei nappaa.
Suunnitelmissa on maisteri-tason opinnot jossain USAn kirkolla, olen suorittanut kandini Englannissa, joten tämä olisi luonteva jatkumo. Alkamassa on viimeinen vuosi Englannissa, enkä ole vielä edes päättänyt mahdollisia hakupaikkoja. USAhan hakeminen huolettaa jo pelkän viisumi-säätämisen vuoksi.
Mm. UCLAn sivuilla sanotaan, että pitäisi olla n. $50 000 käytössä per vuosi. Ilmeisesti lukukausimaksut vetävät siitä leijonanosan, mutta että pelkkään elämiseen menisi noin törkeä määrä. Lontoossa asuessani pärjäsin loistavasti opintotuella ja kesätöistä tienatuilla rahoilla, joten tuo edellämainittu luku hämmentää kovasti.
Tämän lisäksi olen yrittänyt löytää jonkinlaista maisteri-tasoista ranking-listaa, tyyliin Times Higher education. Aikomuksena ei ole siis hakea Ivy-league kouluihin, mutta ei myöskään mihinkään community collegeen. Haluan tutkinnon, jolla tekeekin joskus sitten jotain. Opiskelen siis kirjallisuutta.
Eli, olenko auttamattomasti myöhässä jos haluan aloittaa maisterini syksyllä 2011 ja pitääkö sitä rahaa oikeasti olla noin törkeä määrä?
Kiitoksia.
Opiskelu USAssa
4
437
Vastaukset
- midwest
ja Kalifornia on kallis paikka asua. USNews&World Report rankkaa yliopistoja, kato niiden nettisivuilta.
- Keke .
$50,000 taitaa olla aika vähän Kaliforniassa asumiseen mikä lienee edelleen USAn kalleimmasta päästä, mutta jossakin Alabamassa tuolla summalla pärjäisi varmaan jo oikein hyvin.
Opiskelijaviisumin saamisen ehtona lienee, että voi osoittaa omaavansa vaaditun määrän varallisuutta. Se mikä määrä on tänä päivänä selvennee USA:n Immigration and Naturalization Servicen sivuilta.
Sinun kannattaa varmasti kirjoittaa muutamalla yliopistolle ja osoittaa kirjeesi esim. Foreign Student Advisorille tai Admissions Officelle. Yleensä nämä vastaavat ja kertovat myös opiskelujen rahoituksesta.
Mainekkaissa yliopistoissa ovat lukukausimaksat kalliit. USA:ssa opiskeleva joutuu usein käytännön syistä hankkimaan auton, jonka ylläpito maksaa jonkun verran. Sen lisäksi tulevat mm. asuntokulut, ruoka, yliopiston kurssikirjat, vaatteet, harrastukset ja muut vapaa-ajan riennot.
En ole seurannut USA:n kustannustasoa, mutta USD 50 000 vaikuttaa isolta summalta.
Kirjallisuutta tarjonnevat monet yliopistot. Jotenkin ajatukseni siirtyivät heti Uuteen Englantiin, johtuiko kenties siitä, että mieleeni nousi Dead Poets' Society -niminen elokuva.
Lykkyä tykö!- aalfredou
Vähän masentava tuo rahakönttä, mutta eiköhän tässä jotain keksitä. Kiitoksia vastauksista, moni asia selkeni kertaheitolla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531389- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231198- 1391025
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten336829Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50633Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602