Mikä on vikana Oulusta tulleissa johtavissa virkamiehissä vai onko kyseessä vain Lapualle tyypillinen "ajojahti" ?
Mikä vikana viramiehissä
Oulun koulu
9648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
oikeudenmukaisuus ja täällä ei saa olla missään tekemisessä ulospäin.oululaiset on kummajaisia kun ovat tekemisessä muitten kanssa.lapuan laki on niin että kierrä laki kaukaa,ja tee päätös,oli se sitten kuinka väärä.täällä on oma lapuan laki ja lakikirja .tätä ei sitten ole sulatettu ja on varmaan jo nurkkakokouksissa päätetty seuraava pallilla istuja ,on mukava katsoa osuuko oikeaan.
Mun mielestä on turha puhua ja höpöttää asioista joista ei oo todellista tietoa. asioilla tahtoo olla monta puolta ja tuollainen lapuan laki on ihan mauton väite. ootko kuinka perillä kaikista kiemuroista, ettet vaan anna vääriä todistuksia lähimmäisistäsi?
itte en oo lapaulainen ja hyvinpä täällä on jo vuosia pärjännyt.
veten kuljettamat eivät täällä heti pärjää,näin se on ........ajojahti on meneillään ja sillä siisti............
Kaikki merkit viittavat siihen, että oululaiset kohtaavat saman kohtalon syksyllä kun kaupunginginarkkitehti aikoinaan.
Lapualaisille mikä tahansa muutos on uhka. Uudet tuulet puhaltavat, mutta ne pussitetaan ja elo jatkuu taas ennallaan. Tämä johtaa siihen, että Lapua polkee tosiaankin paikoillaan, vaikka ulkonaisesti näyttääkin viehättävältä kaupungilta.
Todellisuus on tarua ihmeellisempi.
Meno muuttuu vasta kun vanhat parrat jäävät eläkkeelle ja esimiehiksi astuvat koulutetut ihmiset. Sitä odotellessa monta hyvää työntekijää uhrataan.
kyllä se on niin ,kuin sanoit että muuttuu kun vanhat jää eläkkeelle jotka ovat päättämässä niinkuin johtaja ja sivistyskeskuksen talouspäällikkö.hyvä juttu tässä on tulee sekin aika kun otetaan avaimet pois se onkin sitten juhlimisen paikka ,ja uudet ihmiset tulee paikalle.toivottavasti ulkopuolisia ovat nämä,eikä oteta sisältä .ei ole hyvä asia että tosiaan monta hyvää ihmistä syödään pihalle.
Kuten joku toisessa ketjussa sanoi, Lapualla on riittävästi viisautta omastatakaa.
Joukkohon ei sovi lisää.
tuulen?
Puheistasi päätellen, olet yksi niistä joiden lähtö ei jätä suurta aukkoa ja kaipuuta :D Pai pai :D
tuo oli aivan h-tin hyvä provo :D :D