Kaupunginjohtaja Rasinmäki on lopettamassa 6 koulua Seinäjoelta tai siis Nurmosta, Peräseinäjoelta ja Ylistarosta! Tällä säästökuurilla Seinäjoki saa 1% säästön aikaiseksi. Herää kysymys, kuinka monen lapsen koulumatkaa venytetään jopa kaksi tuntia pidemmäksi jokapäivä, ei tässä säästössä kyllä ajatella lapsia yhtään. Vieläkö joku jaksaa olla sitä mieltä, että kyllä kannatti liittyä Seinäjokeen, no tietysti Seinäjokisiahan asia vaan naurattaa, heidät tuntien.
1% säästö Rasinmäelle
Vituttaaaaaaaaaaa
14362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kerros vielä vaalikarjalle että mitä kouluja AIOTAAN lopettaa.
Kohta on sivukylä Nurmokin, terveyskeskus muuttuu terveydenhoitajan pisteeksi, lääkäripalvelut pois, kaikki vain Seinäjoelle.Kauppakeskuksia vaan laajennetaan Jouppiinkin tulee uusi suuri kauppakeskus ja kaupunki ostaa maata. Prisma laajenee ja kilometrin päähän tulee Minimani ja Citymarket. Näitä kauppakeskuksia ei kyllä nyky-seinäjokisten voimalla pidetä auki maakunnan apua tarvitaan ostoksiin. Kaikki menee niin suureksi ja pienet hävitetään
Jukka-Poikakin muutti Seinäjoen keskustaan kun sai ensin Nurmon pois kartalta. Näinhän se menee että sivukylillä asuu vanhat ja raihnaiset. Niitä ei vielä voi lopettaa niinkuin koulut jotka ovat olleet kylien elinvoimaa antavia institutioita. VIHRIÄLÄ Eduskuntaan.
Onneksi korkeimpien virkamiesten roimiin palkankorotuksiin riitti kyllä rahaa. Lama oli jo alkanut, mutta niin vain nostettiin toimialajohtajien yms palkkaa yli 7000 euroon kuussa.
Kokoomus on 60-luvulta lähtien huutanut julkisen puolen menoista. Sitten kun itse päästään vallankahtaan, niin ensimmäiseksi nostetaan palkkoja. Säästöt voi sitten repiä lapsista ja vanhuksista...
TODELLA, JOPA YLI 9000 e. ERÄIDEN JOHTAJIEN PALKAT KAUPUNGISSAMME.
Säästäminen tuntuum lapselliselta, kun samalla rahaa viskotaan myös mm. vuokrattaviin julkisiin tiloihin.
Koulukuljetukset ovat huippukorkealla tasolla. Mitään säästöjä ei synny, kun ne menevät taksikuskeille.
viime vuonnakin puhuttiin prosentin säästöstä, yritettiin koululaisten ruokia hiukan karsia ym toivotonta, eivät onnistuneet säästöissään. tuskin onnistuvat tänäkään vuonna, ja velka sen kuin kasvaa.
Lisää palkkoja ja palkollisia kaupungintalolle.
Päät jo kolajavat toisiinsa.
Idiottien hommaa ja tuollaisten pönttöjen päätöksistä me maksetaan vielä palkkaa... Voi herrajumala ei voi muuta sanoa, kyllä täs saa hävetä sitä, että on Seinäjoelta.
Nyt on hyvä säästä että saadaan pikaluisteluareena Seinäjoelle. Asiat tärkeysjärjestykseen:
Lopetetaan koulut niin saadaa rahaa pikaluisteluareenaan.
..Mutta kaikki verovaroilla ja viimeinen päivä tulee nopeasti. Euron kriisi tähän päälle, korot kattoon ja Seinäjoki tullaan pakkoliittämään johonkin isompaan.
Vanhan kaupungin alueella rakennetaan, mutta sivutaajamissa vaaditaan kaavaa, viemäriä ym. tekosyitä.
Kuntaliitos oli turmio sivutaajamille.
Ei siinä säästöjä tule. Koulukyydit maksaa.
Lomauttaisivat mieluummin kaupungintalon väen parikisi kuukaudeksi alkaen juoksupojasta/tytöstä johtajaan.
Olen samaa mieltä, lomauttamalla johtajat joksikin aikaa vaikkapa kesäksi, syntyisi huomattavan paljon enempi ja kansakin voisi huokaista helpotuksesta, tulisi ainakin pieni tauko tyhmille päätöksille.
ja kaikenkukkuraksi maksamme siitä puolet enempi, kuin esim. nämä jotka asuvat lähempänä sjoen keskustaa, meillä siis maksatetaan putkityöt vähä kauemmaski, kuin vaan oman tontin ympärystä.
Kyllä edelleen raivostuttaa tämä täysin turha kuntaliitos, velkataakka vaan on kasvanut ja päätöksenteko on siirtynyt kauemmas. Meidät aijotaan savustaa pois täältä sivukylistä, että kaupunki voisi lunastaa halpoja tontteja myydäkseen ne sitten tulevaisuudessa kalliimmalla, kunhan ensin saadaan rakennetettua kaikki viemärit meillä, niin voidaan alkaa palauttamaan palveluja takaisin päin, päätösethän tehdään 10v eteenpäin kerrallaan.