Onko akatemian tutkija asiantuntija vai valtiokirkon toiveikas propagandisti?
”Uskon, että eroamisen trendi vähän hiljentyy. Kirkkoon liittymisiäkin on tulossa, joten veikkaisin, että jäsenyys tulee vahvistumaan näiden valintojen kautta”
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/06/quotkirkon_takatalvelta_nayttaaquot_1742144.html
”Uskon, että eroamisen trendi vähän hiljentyy. Kirkkoon liittymisiäkin on tulossa, joten veikkaisin, että jäsenyys tulee vahvistumaan näiden valintojen kautta”
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/06/quotkirkon_takatalvelta_nayttaaquot_1742144.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
"- Tätä on kuvattu kirkon kevääksi, mutta kyllä se takatalvelta pelottavasti näyttää. Kirkon tulisi rohkeasti olla kirkko. Mikä on sellainen kirkko, joka pyörii kuin tuuliviiri ajan hengen mukaisesti, pohtii Luther-säätiön dekaani Juhana Pohjola."
- Nämä on näitä, joita suututtaa se, että naisetkin nähdään ihmisinä, kuolemanrangaistus jumalanpilkasta on poistettu, eikä ihmisten ole enää pakko kuulua kirkkoon.
Noista kahdesta akatemian tutkija näkee tulevaisuutta skarpimmin. Itse veikkaan, että eroamisen perustaso säilyy lähivuodet, liittymiset jatkavat kasvuaan, mutta niitä on silti huomattavasti eroamisia vähemmän. Kehitys on vakaa, mutta sen verran hidas, että kirkolla on aikaa sopeutua asiaan. Tulevaisuuden kirkossa on vähemmän työntekijöitä ja enemmän vapaaehtoisia.
luulla, että kirkon jäsernmäärä alkaisi kasvaa. Tiukimmin uskonnossa kiinni ovat nimenomaan niitä, jotka eivät sulata naispappeja, eivätkä homoja yms. Huonosti käy luterilaiselle kirkolle, jos nuo alkavat siitä ensinmäisenä erota, sillä heikomman uskon omaavat lähtevät kirkosta pois muutenkin pikkuhiljaa. Niinkuin näkyy!
Kirkosta eroaminen tulee jatkumaan 40000 ja 50000 välillä. Samoin tulee jatkumaan kirkkoon liittyminen tasolla 10000 - 14000. Se mikä tulee jatkossa muuttumaan on kasteiden määrä. Kasteiden suhteellinen määrä tulee laskemaan 1% - 2% vuodessa. Minkäänlaista parempaa aikaa ei kirkon kannalta ole näköpiirissä. Silmukka vain jatkaa kiristymistää kirkon kaulalla. Koljatti on kohta jo happiteltassa.
>> Uskon, että eroamisen trendi vähän hiljentyy
Akatemian tutkija A-B. Pessi ei ole pessimisti, paremminkin yltiöoptimisti. Ja mihin tutkijan optimismi perustuu. Uskoon!!! Uskon..., uskon... Hän aloittaa lauseensa.
Toivottavasti tutkija myös ymmärtää että, uskostahan tässä pitäisi olla kyse, eikä mistään “kirkon hyvän humanismin voitosta” :
Muistetaan kirkon käyttävän vain 10% saamistaan vero- ja muista tuloistaan omaan hyväntekeväisyyteensä
http://www.tiede.fi/artikkeli/828/solidaarisuustutkija_etsii_auttamishalun_ydinta
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/4BC0C43B59713D60C2257575003F8A48?OpenDocument&lang=FI
Kirkosta eroaa n.40 000 henkilöä vuosittain, kirkkoon liittyy n. 10 000 henkilöä vuosittain.
Pakkokastettuja on n. 48 000 vuosittain ja lukema tulee pienenemään n. 600 pakkokastetun
vuosivauhtia.
Kirkosta eroaa kuoleman kautta n. 55 000 henkilöä vuodessa.
Tästä kun lasketaan
Eroajat: 40 000 55 000=95 000 (ja kasvussa)
Liitetyt: 10 000 48 000=58 000 (ja laskussa)
Nettohäviö: 95 000-58 000=37 000 (ja kasvussa)
joten eipä tuo kommentti yllätä. Koskas sen jeesuksen uskottiinkaan tulevan?