Mitä tekisit, jos haluaisit, että joku oppii tuntemaan sinut? Etkö kertoisi hänelle nimesi? Onko Jumalalla sitten nimeä?
Monet uskonnot opettavat, että hänen nimensä on "Jumala" tai "Herra", mutta nämä eivät ole yksilöllisiä erisnimiä vaan samanlaisia arvonimiä kuin esimerkiksi "kuningas" ja "presidentti". Raamattu opettaa, että Jumalalla on monia arvonimiä, muun muassa "Jumala" ja "Herra". Mitä Raamattu kertoo Jumalan erisnimestä?
Mikä on Jumalan erisnimi Raamatun mukaan?
Monet uskonnot opettavat, että hänen nimensä on "Jumala" tai "Herra", mutta nämä eivät ole yksilöllisiä erisnimiä vaan samanlaisia arvonimiä kuin esimerkiksi "kuningas" ja "presidentti". Raamattu opettaa, että Jumalalla on monia arvonimiä, muun muassa "Jumala" ja "Herra". Mitä Raamattu kertoo Jumalan erisnimestä?
Mikä on Jumalan erisnimi Raamatun mukaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
IEHOVA ja INRI.
JEHOVA: Vuoden 1992 kirkkoraamattu: Nimi Jahve esiintyy Jesajan 42:8:ssa samoin kuin seuraavissa
kohdissa: 2. Moos. 3:14, alav.; 3:15; 6:2, 3; 15:3; 33:19; 34:5.
Jesaja 42:8 (92 KR):"Minä olen Herra, Jahve on minun nimeni. Kunniani kirkkautta minä en
kenellekään luovuta, en minulle kuuluvaa ylistystä jumalankuville."
Vuoden 1938 kirkkoraamattu: 2. Mooseksen kirjan 3:14:n alaviite sanoo: "Minä olen, hebreaksi
ehjee; muistuttaa Herran nimeä Jahve." 2. Mooseksen kirjan 6:3:ssa on sanan "Herra"
yhteydessä alaviite: "Hebreaksi Jahve."
Vuoden 1776 kirkkoraamattu: Rekisterissä hakusanan "Jumala" kohdalla sanotaan: "Jumalan
olennollinen ja oma nimi, jolla hän itsensä muista, jotka jumaliksi kutsutaan, eroittaa, on se nimi
Jehovah."
"Jehova" on käännetty heprealaisesta tetragrammista יהוה, joka merkitsee ’hän saattaa tulemaan (joksikin)’. Näitä neljää heprealaista kirjainta edustavat suomen kielessä kirjaimet JHVH tai JHWH. Kukaan ihminen ei voi nykyään olla varma siitä, miten Jumalan nimi alkujaan lausuttiin heprean kielessä. Miksi ei? Raamatun hepreaa kirjoitettiin alun perin käyttäen vain konsonantteja, ei vokaaleja. Jokapäiväisessä kielenkäytössä lukijat lisäsivät oikeat vokaalit. Aikanaan juutalaisille tuli kuitenkin taikauskoinen käsitys, että oli väärin lausua Jumalan nimi ääneen, ja siksi he alkoivat käyttää korvaavia ilmauksia kuten Adonai (Herra) tai Elohim (Jumala). Siten nimen alkuperäinen lausumistapa hävisi. Onko se Jahve vai Jehova, siitä ei olla varmoja. Toisaalta nimen muoto Jehova tunnetaan yleisimmin, koska sitä on käytetty esimerkiksi suomen kielessä jo satojen vuosien ajan.
Vastauksesi Iehova (Jehova) on sopusoinnussa Raamatun kanssa. Hyvä. Entä sitten tämä toinen INRI?
INRI: "Ja Pilatus kirjoitti myös päällekirjoituksen ja kiinnitti sen ristiin; ja se oli näin kirjoitettu: "Jeesus Nasaretilainen, juutalaisten kuningas". Tämän päällekirjoituksen lukivat monet juutalaiset, sillä paikka, jossa Jeesus ristiinnaulittiin, oli lähellä kaupunkia; ja se oli kirjoitettu hebreaksi, latinaksi ja kreikaksi. Niin juutalaisten ylipapit sanoivat Pilatukselle: "Älä kirjoita: 'Juutalaisten kuningas', vaan että hän on sanonut: 'Minä olen juutalaisten kuningas'." Pilatus vastasi: "Minkä minä kirjoitin, sen minä kirjoitin". ( Johannes 19:19-22.)
Tämän päällekirjoituksen (INRI) kirjoitti siis Pilatus Jeesukselle, joka on Jumalan Poika.
hyvä, että nimikin vilahti lainattuna pilatuksen kirjoittamana: "Jeesus Nasaretilainen, juutalaisten kuningas".
Jokainen joka huutaa avukseen Jeesuksen nimeä pelastuu, sillä Jeesus on Herra, amen.
Kaikkivaltiaasta Jumalasta ja hänen nimestään, mutta oikeassa olet että Jumalan Pojan nimi on Jeesus.
Kaikkivaltiaan Jumalan nimi on Jeesus Kristus
Joh.17:11 Pyhä Isä,varjele heidät nimessäsi,jonka Sinä olet Minulle antanut,
17:12 Kun Minä olin heidän kanssansa,varjelin Minä heidät Sinun nimessäsi,jonka Sinä olet Minulle
antanut.
´Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä. Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus. Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt.´ (Joh 1:1-5)
´Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.´ (Joh 1:14)
´Sitten hän sanoi Tuomaalle: "Ojenna sormesi tänne ja katso minun käsiäni, ja ojenna kätesi ja pistä se minun kylkeeni, äläkä ole epäuskoinen, vaan uskovainen". Tuomas vastasi ja sanoi hänelle: "Minun Herrani ja minun Jumalani!" Jeesus sanoi hänelle: "Sentähden, että minut näit, sinä uskot. Autuaat ne, jotka eivät näe ja kuitenkin uskovat!"´ (Joh 20:27-29)
Toivottavasti voit myös sinä joskus sanoa sydämmesi totuudessa nuo samat sanat, jotka Tuomas sanoi, sillä vaikka epäuskonsa oli todellista niin myös sanansa olivat totuutta eikä Jeesus häntä oikaissut, samoin myös Herraa Jumalaa saamme kumartaa ja jokainen ihminen Isän tahdon mukaan tulee Jeesusta kumartamaan, sillä Isä on hänessä, samoin Jumala, sillä on Jumalan Poika, Herra ja Jumala, vaikka sitä ei sielullisesti voida ymmärtää, sillä on hengellistä Isän ilmoituksen ja tahdon mukaan. Todistus Jeesuksesta on profetian Henki, samoin Isä ja Poika ja Pyhä Henki ovat yhtä ja on vain yksi Herra ja Jumala, kuten Poika on yksi Jeesuksena Kristuksena, amen.
Herrassa Jeesuksessa: ´Silloin Pietari, Pyhää Henkeä täynnä, sanoi heille: "Kansan hallitusmiehet ja vanhimmat! Jos meitä tänään kuulustellaan sairaalle miehelle tehdystä hyvästä työstä ja siitä, kenen kautta hän on parantunut, niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte, mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne. Hän on 'se kivi, jonka te, rakentajat, hylkäsitte, mutta joka on kulmakiveksi tullut'. Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."´ (Apt 4:8-12)
Huomaa ennenkaikkea tämä totuus Pyhässä Hengessä Isältä Jumalalta Jeesuksen nimessä: "Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."
"Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika, joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut." (Joh 1:18.) Näkikö ihmiset Jeesuksen, Sanan, hänen tultuaan lihaksi ja kun hän asui täällä ihmisten keskellä Jeesus-nimisenä miehenä?
Kuitenkin sanotaan ettei Jumalaa ole kukaan ihminen nähnyt. Eikö tässä ole mielestäsi mitään ristiriitaa?
Mikäli nämä kaksi olisivat sama persoona, niin silloin Johannes ei voisi sanoa näin, sillä silloin Jumalakin olisi nähty kun Jeesus on nähty, ja näin ei ollut Johanneksen mukaan. Täytyy siis olla olemassa kaksi eri persoonaa Isä ja Poika, jotta nämä Johanneksen sanat pitävät paikkaansa.
Miksi Tuomas sitten huudahti nähdessään ylösnousseen Jeesuksen "Minun Herrani ja minun Jumalani!"?
Koska Jeesus on jumala siinä merkityksessä, että hän on jumalallinen, mutta hän ei ole Isä. Jeesus oli juuri sanonut Maria Magdaleenalle: " ...minä menen ylös, minun Isäni tykö ja teidän Isänne tykö, ja minun Jumalani tykö ja teidän Jumalanne tykö". On myös hyvä pitää mielessä, miksi Johannes kirjoitti evankeliuminsa. Kun Johannes oli kertonut Tuomaasta, hän selitti kolme jaetta myöhemmin, että hän kirjoitti evankeliuminsa, jotta ihmiset uskoisivat, että "Jeesus on Kristus, Jumalan Poika", ei Jumala (Johannes 20:17, 28, 31).
"Ei kukaan ole Jumalaa milloinkaan nähnyt; ainokainen Poika, joka on Isän helmassa, on hänet ilmoittanut." (Joh 1:18.)
Johannes näki Isänkin Pojassa, mutta Isää ilman Poikaa ei voi nähdä Jumalana, sillä on Henki, samoin Pyhä Henki, sillä sen kautta Isä siitti Pojan Marian kohdussa.
> Näkikö ihmiset Jeesuksen, Sanan, hänen tultuaan lihaksi ja kun hän asui täällä ihmisten keskellä Jeesus-nimisenä miehenä?
Kyllä. Mutta ei ollut pelkästään ihminen, sillä oli siinnyt Pyhästä Hengestä toisin kuin kukaan muu ihminen, jotka kaikki muut olivat siinneet Aadamista tai jälkeläisistään mies-puolisista. Immanuelissa eli Jeesuksessa Jumala tuli ihmiseksi Pojan ominaisuudessa ja Isä Henkenä ilmoitti itsensä taivaasta "tämä on minun rakas Poikani, häntä kuulkaa kaikessa".
> Kuitenkin sanotaan ettei Jumalaa ole kukaan ihminen nähnyt. Eikö tässä ole mielestäsi mitään ristiriitaa?
Kyllä ristiriitaa riittää sielulliselle ihmisille, koska Jumala toimii sekä Isänä, että Poikana, jossa myös Isä toimii, samoin Pyhänä Henkenä, jossa toimii sekä Isä että Poika, sillä kaikki kolme ovat yhtä Herraa ja Jumalaa, ja silti on kolme ulottovuutta, joissa toimivat yhtä aikaa erilaisessa olomuodossa. Vähän samoin kuin vesi voi olla kolmessa eri muodossa kiinteänä jäänä tai nestemäisenä vetenä tai höyrymäisenä vesihöyrynä, kutenkin ovat yhtä ja samaa materiaalia eri muodoissa. Nerokkaasti Jumala loi tämän elämälle välttämättömän aineen kiertokulun luomakuntansa nähtäväksi polttoaineeksi, kun se kiertää merestä sateiden kautta järviksi ja joiksi, niin että kasvit saavat kosteutta. Vettä myös kuvataan Jumalan elävänä sanana eli elävänä vetenä, samoin se on Pyhän Hengen vertauskuva Hengen sateista, samoin luonnollinen vesi on välttämäntä ihmiselle, sillä on suurin osa vettä sielullisestikin.
Pelkästään Isää ei voi nähdä sielun silmillä, koska Isä itsessään on Henki, mutta Pojassa Isä nähdään, koska Jumalan Sana Poikana sikisi Pyhästä Hengestä eli Isästä.
Isä ja Poika ovat yhtä persoonaa, mutta kahdessa eri muodossa, lisäksi vain Poika voi kuolla, koska otti ihmisen muodon, ollen myös elävä sielu, jolla on liha ja veri, kuten ihmisillä. Tietysti jos käytetään persoona sanaa, niin sitten pitäisi tarkasti määritellä, miten se ymmärretään, onko persoona sama vai eri, sillä ovat yhtä, vaikka olomuotonsa ovatkin erilaiset, kuten vedelläkin voi olla kolme erilaista olomuotoa lämpötilasta ja paineesta riippuen. Kun sanotaan että Herra on yksi, tarkoitetaan nimenomaan Jumalan ja ihmisten välissä olevaa Poikaa eli Jeesusta, sillä Isä Jumala Luojana loi kauttaan kaiken. Onko sitten Poika luotu vai Isästä luomatonta, voi olla vaikea asiasta päätellä, sillä ihmisetkin ovat luotuja, mutta henki on Jumalan antamaa ja elämää ylläpitävää ja pyhää ja kun Jumala ottaa henkensä takaisin, niin sielu kuolee ja ruumis alkaa hajoamaan, mutta ihmisilläkin on ylösnousemusruumis, joka siirtyy joko Tuonelaan odottamaan tuomita tai sitten Jeesuksessa menee taivaaseen odottamaan valtakuntansa maan päälle saattamista Herraudessaan ja Kuninkuudessaan. Lisäksi Poika tuli ihmiseksi ja syntyi ihmiseksi ihmisestä ollen myös Ihmisen Poika Jumalan Pojan lisäksi ja Poika kuoli, mutta Isä ei voi kuolla, koska pitää kaikkea maailmaa ja sen elämää voimassa Sanansa voimalla, joka myös tarkoittaa Herraa Jeesusta, koska on ainoa välimies Isän Jumalan ja luotujen ihmisten välissä niin että meillä hänessä on elämä sielullisesti ja Jumalan lapsilla lisäksi hengellisesti, koska ovat vastaanottaneet Pyhän Hengen Jumalan lupauksen mukaan anoville annettuna.
Mielenkiintoinen on myös Jumalan Pyhän Hengen ja Jumalan enkelien toiminta Jumalan lapsissa, sillä Jumalan armolahjat ja enkelien toiminta tuntuvat sopivan aika lailla yksiin, samoin kuvaukset tulen liekeistä ja palvelevista hengistä ja tuulesta. Jeesuksestakin sanotaan kuinka enkelit tekivät palvelusta ja sai Pyhän Hengen kyyhkysen muodossa kasteen jälkeen Johannekselta saadessaan ja noustessaan vedestä.
Ensin sanot näin:"Immanuelissa eli Jeesuksessa Jumala tuli ihmiseksi Pojan ominaisuudessa ja Isä Henkenä ilmoitti itsensä taivaasta "tämä on minun rakas Poikani, häntä kuulkaa kaikessa". Elikä Jeesuksella lihallisena ihmisenä oli sanomasi mukaan kyky muuntua myös samanaikaisesti henkiolennoksi ja olla kahdessa paikassa yhtä aikaa. Lihallisena ihmisenä täällä maan päällä että henkiolentona taivaassa. Ja hän puhui itse itselleen. Kuulostaako mitenkään oudolta?
ja sitten sanot:"pelkästään Isää ei voi nähdä sielun silmillä, koska Isä itsessään on Henki, mutta Pojassa Isä nähdään, koska Jumalan Sana Poikana sikisi Pyhästä Hengestä eli Isästä." Tässä kuitenkin toteat ettei Isää voi nähdä koska hän on Henki. Tässä on ristiriita edellisen sanomasi kanssa. Mutta se että toteat että Pojassa Isä nähdään niin senhän voi käsittää sillä Jeesus heijasti niin täysin Isäänsä kaikessa toiminnassaan että voidaan sanoa että kun on nähnyt Jeesuksen niin on nähnyt myös Isän. Aivan niin kuin sanotaan jonkun lapsestakin, että kylläpä on niin isänsä (tai äitinsä)kaltainen.
Lainaus kirjoituksestasi "silti on kolme ulottovuutta, joissa toimivat yhtä aikaa erilaisessa olomuodossa. Vähän samoin kuin vesi voi olla kolmessa eri muodossa kiinteänä jäänä tai nestemäisenä vetenä tai höyrymäisenä vesihöyrynä, kutenkin ovat yhtä ja samaa materiaalia eri muodoissa." Kysymys kuuluukin:
Jos otat desilitran hanasta vettä lasiin, voiko tuo sama lasissa oleva vesi olla yhtäaikaa jäätä tai vesihöyryä?
tässä puhutaan "ettei ole taivaan alla muuta nimeä IHMISILLE annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman". Jeesus Kristus Jumalan Poika, ollessaan ihmisenä täällä maan päällä ja antaessaan vastaavat lunnaat meidän puolestamme uhrikuolemallaan, on se henkilö jonka nimen kautta meillä on mahdollisuus pelastukseen. Mutta ei tämä nimi Jeesus ole taivaallisissa asuvan Kaikkivaltiaan Jumalan nimi. Se on Jehova.
sisältää Kaikkivaltiaan Jumalan nimen Jehova, sillä Jeesus nimen merkitys on - Jehova on pelastus. Heprealaiset nimethän merkitsevät yleensä jotakin. Nimi Jehova merkitsee -hän saattaa tulemaan (joksikin). Nimen merkitys on lohduttava, sillä se osoittaa, että Jumala pystyy toteuttamaan minkä tahansa tarkoituksen, joka hänellä on mielessään, ja täyttämään kaikki lupauksensa.