Minua ei pänni kerrassaan mikään. Maha on täys, koti on lämmin eikä pomokaan ole vittuillut. Pankkitilitäkin löytyy jopa rahaa. Asiaa tarkasti harkittuani ja joka kannalta tutkittuani, totean että minulla on kaikki hyvin. Entäs muilla?
Hyvä päivä
tuputuu
40169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Mut ei jaksa huuhailla..
Kivaa viikonloppua sulle, ja Sadulle kans :)
Kiva että on kivaa:)
Menee. Kun en ehtinytkään päivystämään huuhaalla, oli rahanarvoista tekemistä palstan ulkopuolella. Mutta nyt olen vapaalla. Ainakin maanantaihin. Tosin en aio viettää kaikkea aikaa huuhaalla :)
Niin hyvää alkanutta iltaa. (nähdäänköhän poistoja tänään?) Heh heh muut katsoo illalla jalkapalloa,
minä katson poistoja :) Nyt vois katsoa päivän ensimmäiset uutiset klo 17.
Siksikö täällä on niin hiljaista? Ei taida tulla poistoja, ellei tuu viestejäkään:o/
kuin pimiössä ikään, uusia aloituksia. Nyt hetisillään ei keksi repäisevää. On niin hikikin. Matalapainetta varmaan. Mainitsin jo aamulla että illalla on sauna.
menenkö sinne saunaan tänään vaiko vasta huomenna. Ajattelin hetken päivystää huuhaata, ja katson miten täällä alkaa sujua.
ennen kahdeksaa löylyihin. Huomennakin pääsee tarvittaessa. Hieman voi päivystää tässä ohessa levitettyjen laskujen ja papereiden. Välillä hoidettava noita ns. normeja.
Mä oon ainaki just niin hyvässä paskassa etten viitti tänään mennä saunaan vaan nautin olemisesta.
Laskuja on pakko välillä hoidella, mutta hiivatin tylsää se on. Joteskin tuntuu, että ne eräpäivät pysyivät paremmin mielessä, silloin kun vielä piti könytä automaatille niitä maksamaan:o/
Kukin viihtyy tavallaan:)
Tjoo kyllä ne laskut nyt suunnilleen muistaa kun pitää samassa pinossa ja kelmussa. Katsoo aina päällimmäisen laskun eräpäivän ja arvuuttelee alla olevat :) Joskus voi myöhästyä 1-3 päivää. Harvoin. Pahin on pari puhelinlaskua. Ne kun ilmestyy sähköisesti sinne omiin tietoihin. Maininta tulee sähköpostiin. Mutta välillä ei tule meilejä katsotuksi edes viikkoon kun ei odota sinne mitään. Meinaa sitten unohtua niiden eräpäivät. Nytkin hujahti 4 päivää yli.
Mulla piisaa siivekkäitä. Mutta näin työttömänä ollessa on pakko säästää jossakin - muuten euro tule toisen päälle. Saippuaa säästyy, shampoota ja vaatteiden lämpökerroin pysyy hyvänä kun niitä ei ole yhtenää pesemässä.
Vuokra, netti ja kännykkälaskut muistaa mutta moni muu jääkin sit jonnekin unholaan. Muistin just että telkkarilupa on vieläkin maksamatta. No ens tilistä sit...
Liika hygienia aiheuttaa vaan allergioita. Nykyään muutenkin liika puhtaus aiheuttaa enemmän ihosairauksia kuin likaisuus;)
Ja huvi sitten! Voi ottaa kuvan "ennen ja jälkeen"
Unohtui noista säästövinkeistä vielä hiuskiinne - paskanen tukka ei hulmahtele eikä kiinnettä kaipaa. Tosi on.
Aamulla vain muotoilet tukkasi vaikka Eiffel-tornin muotoon ja siinä se pysyy koko päivän.
pomo vittuillut pitkin päivää, haukkuu mua laiskaksi, kun en ole koko päivänä pistänyt edes tikkua ristiin. no on saanut takas samalla mitalla, ehkä korkojenkin kanssa. toisinaan vaan pitkästyttää tää ittensä haukkuminen edes takas ja liekkö tuo tervettäkään pitemmän päälle :)
toinen tai toinen minä. Se on raskasta pitkässä juoksussa. Tee vain työt, ota rahat ja ulkoista pomo.
vai onko vain maksavinaan?
Siitähän se riippuu, teetkö työtä, vai oletko vain tekevinäsi!
kyllä ideaa ja oishan se modernia ulkoistaa osa porukkaa firmasta :) "yhtiökokouksissakaan" ei tulis riitaa sen jälkiin. pistämpä pomon ulkoruokintaan välittömästi, menköön grillaamaan pihalle :))
saan sen verran, että leivänpäällä on muutakin kuin pelkkä ylähuuli, mutta ei kovin usein kuiteskaan pääse herkuttelemaan :))
yleensä lorvin ja hoidan vaan pakolliset asiat pois silmistä :)
halvin Pallogrilli jostain Säästömarketista. Mutta makkara saa olla priimaa. Grillihiileksi metsästä kerättyjä kaarnan palasia.
jos noin kehnosti maksetaan. Kyllä kunnon urakkadiili saa duunariinkin puhtia.
mennä ostaan tommosta pallogrilliä pomolle, sehän ois hiukan kuin kusis itteä silmään :) eikä mielellään makkaraa, kyllä se pitää lihaa olla, jos grillaan alkaa :)
mä tein diilin tossa jokunen aika sitten yhden "yrittäjän" kanssa, sovittiin könttäsumma urakasta. no tää "yrittäjä" oli antanut aliurakan parille "venakolle" ja perää nyt multa kilometrirahoja noille viimekäden duunareille. aikoi viedä asian käräjille, jos en maksa. voin sanoa suoraan etten maksa, on mulla sen verta mustaa valkoisella, mutta kaikenlaisia "yrittäjiä" sitä liikkuukin :))
Sinun tietämättäsi laittoi muut hommiin ja sinun pitäisi maksaa? Ei mee läpi.
normaalia aliurakointiahan tuo on, mutta en mä nyt pitävän urakkasopimuksen jälkiin ala kolmannelle maksaan vielä jotain kilometrirahoja :) hyvin voin sopimukseni kanssa lähtä käräjille, häviäjä on jo varma tuossa tapauksessa. maksakoon "väliyrittäjä" kilometreistä niin paljon kuin haluaa lopullisille työntekijöille, ei se enää mulle kuulu :) kyseessä on niinkin yksinkertainen homma kuin metsän istutus, jostä mä olin alunperin tehnyt diilin :)))
Ehkä se vaan kalastelee, jos vaikka menis huijaus lävitse. Jollekulle se saattais kuitenkin mennäkin.
ajettu, joten suhteellisen hyvin on hommat hanskassa.;D
Missäs mun hanskat muuten on???
Onko näkynyt täällä?
Täs sulle musaa, lähden jatkamaan tuota savottaa.=)
http://www.youtube.com/watch?v=lfldLLadNWk
heinäntekoa vaan sinne suuntaan:)
homma hanskassa ja hanskat hukassa :)
pihanurmen sais nyt ekaksi kaadettua, siinäkin hiki tulee.;-P
Lisää musaa sulle....=)
http://www.youtube.com/watch?v=gZ_kez7WVUU
kesälammas sinne nurtsille. Se hoitelee sen leikkauspuolen silläaikaa kun sinä lepolassessa ajattelet sinisiä ajatuksia.
Hyvin jytisee:)
en valita ollenkaan. esitelma pitaisi kasata su-aamuun mennessa, siina taman hetken ressitekija. mutta siitakin selviaa kun tarttuu toimeen. blaah.
lepposaa perjantaita sulle :-)
Kokemuksesta tiedän, että tärkeät hommat valmistuvat vasta viime metreillä. Stressihormooni antaa kummasti potkua.
tuotakin olin aatellu tekevani tassa loman aikana, mutta niin se vaan siirtyy kohti loppumetreja. taysin inhimillista kayttaytymista :-)
Itselläni on jo puolet portfoliosta päässäni. Tietokoneelle en vain saa sitä. Mutta kun se palautus on vasta marraskuussa....
saa portfoolio rauhassa kypsya viela pitkaan :-)
Se kootaan sit lokakuun viimeisellä viikolla:o/
Mutta hyvä suunnitelma on kuulemma puolet työstä?