Tästä on täällä ollutkin joskus jotain, mutta kertoisiko joku vielä miten tämä menee. On auto, jossa jäljellä rahoitusta 5000 €. Vaihtaisin auton uuteen, vanhasta saisin n. 10 000 € eli sittenkö vain maksetaan laina pois ja 5000 € sijoitetaan uuteen autoon. Tarviiko homma hoitaa siellä mistä vanha auto ostettu? Vai miten homma sujuu. Rek.otteessa omistajana on autoliike, josta auto ostettiin.
Auto ja rahoitus
poloinen
2800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni oli 4000 € velkaa jäljellä ja oli pakko päästä eroon vanhasta autosta, kun vikoja alko olla ihan liikaa reilun vuoden ikäisessä autossa.
Pointti on, että et saa myydä autoa, jota et omista 100 %:sti eli velka pitää hoitaa pois.
Otin yhteyttä siihen pankkiin, johon maksoin kuukausilyhennyksiä ja kerroin haluavani maksaa loppuvelan pois. Maksoin loppuvelan tavallisen kuukausilyhennyksen yhteydessä, jonka jälkeen sain myydä vanhan auton ja ostaa uuden.
Voit myydä vanhan autosi mihin autoliikkeeseen vaan. He hoitavat vanhan velan rahoitus-liikkeelle. Sinun ei tarvitse kerätä loppulainan osuutta (5.000.-)itse.
Jos teet kaupat jossain "jobbarin takapihalla" ilmoita varmuuden vuoksi rahoitusyhtiöön ja pidä myymäsi auton kauppakirja visussa tallessa, lähinnä sen takia, jos on persaukinen jobbari, voi ilmoitus rahoitusyhtiöösi viipyä. Yleensä homma sujuu kyllä ihan ok.
Jos tarvittava käsiraha (yleensä 20 - 30% auton arvosta)on alle mainitsemasi 5.000.- euroa voit halutessasi saada erotuksen käteisenä itsellesi.
Ei muuta kuin uudempaa autoa ostamaan. Muista tinkiä!