Kokoomus kylvi kauhua RKP:n keskuuteen pakkoruotsin vastaisuudellaan. Ruotsalaiset vajosivat lääketieteelliseen shokkitilaan.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2197534
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2197534
Vastaukset 5
Vanhimmat
kun kukaan ei usko Taloustutkimuksen tekemiä tutkimuksia joissa Kokoomus olisi Suomen suurin puolue.
Kokoomuksen jäseniltä hyvä päätös, valitettavasti Katainen ei halua tukea demokratiaa, toivottavasti Katainen vaihdetaan mahdollisimman pian mieheen tai naiseen joka uskaltaa alkaa ajamaan pakkoruotsin poistamista
"RKP:n puoluekokous reagoi Tampereella buuaamalla, kun puolueen puheenjohtaja Stefan Wallin kertoi kokoomuksen puoluekokouksen yllätyslinjasta asettua vastustamaan koulujen ruotsinopetusta."
Kummallista että RKP:n väki vetää yhtäläisyysmerkit pakkoruotsin lopettamisen ja ruotsin opettamisen välille. Jos meillä olisi kouluissa vapaasti valittavissa oleva ruotsinkieli mukana paletissa, sen opettaminen luultavasti keskittyisi niihin kuntiin, joissa ruotsin kielelle on AITOA tarvetta, lisäksi AIDOSTI motivoituneiden opiskelijoiden oppimistulokset olisivat nykyistä pakkosyöttöpolitiikkaa paremmat.
Mikä siinä on kun RKP:lle ei valinnan vapaus kelpaa? Liittyykö Freudenthalilaiseen rasismiin alitajuinen vaatimus että suomenkielisten on palveltava Ainoaa Oikeaa Kielivähemmistöä maailman tappiin?
No itse vaihdoin äidinkieleni esperantoksi jo ajat sitten. Syy? Pakkoruotsivelvoite koskee vain suomenkielisiä Suomen kansalaisia.
Is sensuroi uutisen
Voi voi noita rantabögejä, esim, Lappeenrannassa olisi varmaan venäjä tarpeellisempi kuin ruotsi ja jos ollaan vaikka Porvoossa niin sitten ruotsi. Ihan vain esimerkiksi.