Uskonnollisen vähemmistön vaikea elää muslimimaissa

ihmisoikeus

Pakistanin väestöstä on 96 % muslimeja, 2,3 % kristittyjä ja 1,5 % hinduja. Vähemmistönä olevat kristityt joutuvat herkästi enemmistönä olevien muslimien painostuksen, mielivallan ja jopa väkivallan kohteeksi.

Yksi esimerkki tästä on muslimienemmistöisen kylän päälliköiden määräys häätää kylän 250 kristittyjä jättämään kylänsä ja kotinsa. Tämä tapahtui kesäkuun 2010 alussa Punjabin osavaltiossa Khanewalin alueella. Tämän kylän numero 123/10R päällikkö on Katcha Khoh. Kylän muslimijohtajat hermostuivat siitä, että kristityt kyläläiset nousivat vastustamaan kristittyjen tyttöjen ja naisten jatkuvaa seksuaalista ahdistelua vastaan.

Suurin osa kylän vähemmistönä olevista kristityistä miehistä toimivat maatyöntekijöinä maanomistajien pelloilla. Myös kristityt naiset ja tytöt toimivat kotipalvelijoina enemmistönä olevien muslimien kotona.

Muslimityönantajat käyttävät asemaansa hyväkseen ahdistellakseen seksuaalisesti jatkuvasti palveluksessa olevia naisia ja tyttöjä. Naisten asema oli käynyt niin hankalaksi, että neljä kristittyä miestä, Emmanuel Masih, Rasheed Masih, Shahzad Anjum ja Yousah Masih Khokhar asettuivat vastustamaan voimakkaasti työnantajien asennetta naisia kohtaan. Tämän seurauksena kaikki kylän kristityt käskettiin poistumaan kylästä välittömästi.

Emmanuel Masih kertoi vähemmistönaisten vaikeasta asemasta: ”Muslimit ovat uhkailleet kristittyjä naisia ja tyttöjä, että jos he kieltäytyvät seksistä, heidet heitetään ulos kotikylästään.”

Kylä on perustettu vuonna 1950, kun kristityt asettuivat asumaan alueelle. Myöhemmin he ovat jääneet selkeästi vähemmistöön kun alueelle on muuttanut muslimeja. Kylän väkimäärä on nykyisin noin 6000 henkeä ja heistä uskonnoltaan kristittyjä on 250 ja loput ovat muslimeja.

Kylässä ei ole yhtään kirkkorakennusta tai muuta jumalanpalveluspaikkaa kristityille eikä myöskään hautausmaata. Pastorit läheisistä kylistä ovat käyneet pitämässä jumalanpalveluksia kylän kristittyjen kodeissa.

Kylän kristityt eivät ole uskaltaneet nostaa virallisia syytteitä kylän rikasta ja vaikutusvaltaista muslimijohtajaa Khania tai muita muslimia vastaan. Tästä kostona olisi todennäköisesti syytteitä kylän kristittyjä vastaan Pakistanin ”jumalanpilkkalain” perusteella.

Pakistanissa on ollut vuoden alussa tapauksia, joissa vastaavat valitukset ja syytteet muslimeja vastaan ovat johtaneet mielivaltaisiin syytteisiin “jumalanpilkasta”.

Pakistanin “jumalanpilkkalaki” sisältää osan 295-A uskonnollisten tunteiden loukkaamisesta, osion 295-B Koraanin saastuttamisesta ja osa 295-C Muhammedin pilkkaamisesta. Lain osista A ja B voi saada enimmillään elinkautisen vankeustuomion ja C-osiosta jopa kuolemantuomion.

Islamistit käyttävät Pakistanissa tätä lakia jatkuvasti vähemmistössä olevia kristittyjä vastaan. Vaikka syytteestä ei tulisi tuomiota, niin islamistit ovat usein murhanneet syytteessä olleita ja vapautettu kristittyjä. Syytteet ennättävät myös tuhota syytteessä olevien elinkeinon ennen vapautusta. Lisäksi heidän perheensä ja sukunsa joutuvat uhkailujen kohteiksi.

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2010/06/muslimit-haativat-kristityn-vahemmiston.html

0

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        315
        6817
      2. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        69
        3906
      3. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        207
        3106
      4. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        24
        2807
      5. Nimikirjaimet

        Kuka kaipaa ketä 🥰
        Ikävä
        74
        1932
      6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        210
        1682
      7. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        146
        1682
      8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        120
        1528
      9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        163
        1521
      10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

        Olet mielessäni, vanhempi mies
        Ikävä
        89
        1408
      Aihe