Olenko nyt ymmärtänyt oikein:
- Vanha äitini on omistanut ja ajanut autollaan. Nyt hänellä on edelleen voimassa oleva ajokortti, mutta lapsena olen häntä kieltänyt enää ajamasta maantiellä (kyse lähinnä muutamasta kyläpaikasta ja kesämökkimatkasta). Kauppan ja kodin väliä saa vielä ajaa, on vain pari korttelia ja kulkeen ne hiljaiseen aikaan.
- Kysymys: voinko minä aikuisena lapsena, jolla ei ole ollut omaa autoa vuosiin, ajaa ilman erillistä vakuutusta äitini autoa?
- Asun eri paikkakunnalla, jossa korkeampi riski, eli suuremmat vakuutusmaksut.
- Eli onko PAKKO ottaa vakuutus myös omiin nimiin? Jos jotain sattuu, minä tietenkin maksan vahingot, mutta vanha äitini ei halua myydä autoaan minulle.
- Vai onko mitään järkeä ylipäänsä ottaa erillistä vakuutusta myös omiin nimiin? Äidin autolla ajo rajoittuu noihin satunnaisiin kyläily- ja kesämökki kuljetuksiin. Ehkä 20-40kpl/vuosi.
Vakuutusyhtiöön kun soitin, sanottiin että vakuutus pitäisi ottaa omiin nimiin. Mutta sanoivatko tämän vain rahan kiilto silmissä?
Auton haltija ja omistaja
7
1993
Vastaukset
- janttuli2
ädilläsihän on autossa vähintään liikennevakuutus,joka kolaroidessasi korvaa vastapuolelle aiheutuneet vahingot ja jos hänellä on kaskoa tms niin sitten korvaa vakuutuksesta ja vahingosta riippuen myös hänen ajoneuvon vahingot,ihan sama kuka autoa ajaa.voit huoletta ajella jos ajokortti on.
- KiKi.
On esim se, että rekisterikilvissä ei ole kirtoa, kukaan ei voi ikinä saada rekisteritunnusta, joka on ollut "joskus" käytössä.
Auton myynti täältä ulkomaille on todella helppoa, ei tartte punapäitä, keltapäitä, tarruja, griin kaardeja, eikä muutakaan paskaa, senkun lähtee ajamaan autolla sitä autoa englantiin, ei hätää :)
Ja samaten täällä saa autoa ajaa kuka vaan, ei tartte lomakkeita, ei lipuja, ei valtakirjoja, saan vaikka lähteä ajaamn Tarja Halosen autoa jos se antaa sullilsen luvan, eikä poliisiella tai muilla ole mitään sanottavaa - esko gröndahl
Totta kait jos bonarisi alkaa nollasta olet hyvä asiakas vakuutusyhtiölle paljon parempi kun täyden bonarit tienannut vanha ihminen mutta jos auto on kerran vakuutettu valmiiksi se riittää mutta jos tulee kolari tai riitaa kuka takaa että sinä maksat kun auto ja vakuutus vanhan ihmisen nimissä.
- mitä tarkoitat?
"mutta jos tulee kolari tai riitaa kuka takaa että sinä maksat kun auto ja vakuutus vanhan ihmisen nimissä."
Minä kun toistaiseksi ajattelen että vakuutus maksaa tai sitten se joka ON ollut RATISSA, eikä sillä ole väliä kenen nimissä se vakuutus on. - uusi kaara alla
mitä tarkoitat? kirjoitti:
"mutta jos tulee kolari tai riitaa kuka takaa että sinä maksat kun auto ja vakuutus vanhan ihmisen nimissä."
Minä kun toistaiseksi ajattelen että vakuutus maksaa tai sitten se joka ON ollut RATISSA, eikä sillä ole väliä kenen nimissä se vakuutus on.Kyllä tollanen on tavallisin riidan aihe jos tulee kolari tms.
Lainaa vaikka kaverin autoa, tässä jonkin rikkaan Mummon tai vanhuksen.
Persaukinen kaveri romuttaa uuden kaaran. Vastapuolen kulut maksaa vakuutus, mutta kukas maksaa sen kaaran jos hän on syyllinen ja mennään vaikka oikeuteen asti?
Persaukinen kaveri sanoo, ettei ooo sori rahaa tai lapset antaa maksujen mennä rikkaan Mummon eläkeestä.
Auton omistaja joutuu maksamaan vaikka ei olisi ollut ratissa. Hyvää hyvyyttän antoi uuden kaaran lainaksi (tyhmyyttään).
Itse en ikinä antaisi autoani lainaksi! Jos haluaa autolla ajella, ostakoot oman kaaran ja omistussuhteet paperille ja vakuutuksiin selväksi. - minunkin mielestä
uusi kaara alla kirjoitti:
Kyllä tollanen on tavallisin riidan aihe jos tulee kolari tms.
Lainaa vaikka kaverin autoa, tässä jonkin rikkaan Mummon tai vanhuksen.
Persaukinen kaveri romuttaa uuden kaaran. Vastapuolen kulut maksaa vakuutus, mutta kukas maksaa sen kaaran jos hän on syyllinen ja mennään vaikka oikeuteen asti?
Persaukinen kaveri sanoo, ettei ooo sori rahaa tai lapset antaa maksujen mennä rikkaan Mummon eläkeestä.
Auton omistaja joutuu maksamaan vaikka ei olisi ollut ratissa. Hyvää hyvyyttän antoi uuden kaaran lainaksi (tyhmyyttään).
Itse en ikinä antaisi autoani lainaksi! Jos haluaa autolla ajella, ostakoot oman kaaran ja omistussuhteet paperille ja vakuutuksiin selväksi.Ne maksaa joilla on varaa, tai "selkärankaa" vastata teoistaan.
- kaikki..
minunkin mielestä kirjoitti:
Ne maksaa joilla on varaa, tai "selkärankaa" vastata teoistaan.
tosi pöljää sakkia, ette tiedä mistään mitään !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain647556Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242979- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1211501Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711451- 1321182
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774