Miltä mieltä olette, että festarit järjestetään asumispaikoilla?
Asun 200m MTR rockfestarista ja se on aivan kamala. Kolmen päivän aikana elämäni menee konserttien rytmillä. Jatkuva pääsärky, kun bassot tärisevät seinät ja nukun vain, kun musiikki loppuu.
Olen kuullut, että Ankkarock aiheuttaa myös paljon ongelmia.
Mikä on teidän kokemus? Eli asukkaana, ei osallistujana.
Asun 200m MTR rockfestarista ja se on aivan kamala. Kolmen päivän aikana elämäni menee konserttien rytmillä. Jatkuva pääsärky, kun bassot tärisevät seinät ja nukun vain, kun musiikki loppuu.
Olen kuullut, että Ankkarock aiheuttaa myös paljon ongelmia.
Mikä on teidän kokemus? Eli asukkaana, ei osallistujana.
Vastaukset 6
Vanhimmat
asuin useamman vuoden ihan lähellä ankkarockin festarialuetta. ei haitannut yhtään. se on vain omasta asennoitumisesta kiinni. kun piti mielessä, että tätä on vain 2 päivää vuodessa, niin helpostihan sen jaksoi. ei mun mielestä pidä sillekään linjalle lähteä, että kielletään kaikki jos joku ei tykkää. kyllä tähän maahan sopisi enemmänkin tapahtumia ja eloa.
Mä olen asunut Korsossa tosi lähellä festarialuetta jo kohta kymmenen vuotta ja voin sanoa, että alkaa haitata vuosi vuodelta enemmän. Ei itse tapahtuma, vaan se porukka joka ei mee sinne festarialueelle vaan jää dokaamaan ihmisten pihoihin, sotkemaan, kusemaan ikkunoiden alle ja jopa paskomaan. Ihan saatananmoinen mökä 2 yötä putkeen ja koko Korso tavallaan osallistuu tähän "kulttuuritekoon" siivoilemalla jälkiä.
Alaikäiset saa tässä vaan yhden syyn lisää dokaa ja riehuu. Musta sen festarin voi ihan hyvin pitää, mutta sen muun bossen vois häätää muualle. Poliiseja kyllä kiertää ja jotain vartijoita, mutta onko tää nyt jotenkin niin poikkeuksellinen vkl, että alaikästen ja muidenkin julkijuopotteluun ei puututa?
Miten niin vuosi vuodelta enemmän, paljon vähemmän siellä nykyisin käy porukkaa. Eilenkään ei ollu paljon paskaakaan verrattuna entisiin aikoihin.
Voi olla, että kokonaisuudessaan jengiä on vähemmän, mutta meidän nurkilla on enemmän kun esim. viimevuonna. Pihassa on ihmispaskaa ja vessapaperia, lasinsiruja ym. Yöllä on kuuma, mutta ei toivookaan, että saa nukuttua ikkunat auki kun laskuhumalaiset daamit alkaa kiljua ja jäbät örveltää. Varsinainen festarihan päättyy aina jo klo 23 mut sehän ei noita varjobailaajia näytä koskevan.
Kiwaa:) Mä tykkään ku kuulen himasta millon bändit alottaa:) Ja eihän festarimelu ole negatiivista(ainakaan toistaiseksi), vaan erittäin positiivista melua ja hälyä:) Paskaa melua kyl inhoan, mut festarimökä saa hyvälle tuulelle, myös sillon ku en ite osallistu ja myös erityyppisten festareiden melu ku mis ite käyn.
Mut en ainakaa asu niin vieres et vois pää tulla kipeeks, mut ei se tosin kyl mul tule vaik olen reilusti puoli vrk vaik metallifestarialueella ja vaik oisin ilman tulppiaki..
Laita tulpat/hyvät kuppikuulosuojaimet nukkumisen ajaks ym. kotikeinot, pitäs onnistua, luulisin
ja asuinalueiden festarien ohjelmaosuus päättyy kyl varsin hyvissä ajoin vaik aamuvuoroon menijöitäki ajatellen, jos yhtään omaa joustoa omalta puoleltaan, näin minun havaintoni