Kuis Jussina?

Onko jo suunnitelmat tehty Jussin varalle?

Täällä porttien pieliin laitetaan koivut, kokkotarpeetkin on jo valmiiksi kasattuna, vieraita on ehkä paljonkin tulossa ja sahtia varmasti tarpeeksi valmiina. Ruokapuoli on vielä suunnittelun asteella, uudet perunat on ainakin ykkös juttu.

Näyttäisi sitä että saadaan hienot juhannuskelit, jos vaikka uskaltaisi talviturkinkin heittää pois. Illalla saatetaan lähteä katsomaan millainen on meininki lavatansseissa :DD

Onkos teillä minkämoisia suunnitelmiä keskisesän juhlistamiseksi.

9

317

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p.z

      tuo oo ihan leppoisa koti-ilta, mutta päivemmällä täytyy käydä grillailemassa kaikennäköistä herkkua.

      Jaa, että lavatantsuloihin aattelitte mennä? Aika siistiä. *kateellisena* :)

      • mennäänkö. Jos kuitenkin päätetään fillarilenkille lähteä, niin lavan kautta saatetaan koukata.


    • ...lavatanssit vois olla aika buenot joissa soittais esim. Timo Kotipelto, orkesterinsa myötäillessä Ü

    • Muuta traditiota ei ole kuin pihakoivut pihaan ja porukka kokoontuu grillin ympärille. Onneksi tänä vuonna ei sada, ei ainakaan pitäisi. Tämä jussi onkin miesmuistiin lämpimin vaikka jotenkinhan tuli ennenkin tarjettua.
      Vesille en missään nimessä enää menisi viettämään jussia, kyllä sitä tossujen alle löydyttävä tukevasti maata.

      • sadekuuroja huomiselle illalle, toivottavasti hyvää säätä riittää kuitenkin edes grillauksen verran. Täällä on nyt metsäpalovarotus, joten ellei sada niin ei kokkokaan pala.


    • Adria

      Juhannusterveiset porukoille täältä itäisestä Suomesta, pienen järven/lammen rannalta. Muita inehmoja ei mailla halmeilla, joten täällä vois vapaasti vuvuzeelata ja varmaan vuvuzeelaankin, kunhan ensin vetäsen pikkusen vuvuzeelajuomaa.

      Älkääkä tilastoituko, älkääkä ryhtykö JJ:ksi. Oikeesti pahoittelen onnettomuutta, enkä mukavan oloista miestä pilkkaa.

      Joten rauhallista Jussia, muistanette kuitenkin railakkaasti .....a.

      • vuvuzeelaa hyttyset, iltaisin yhtämittainen ininä :/

        Jusseja sinne itään, onkos siellä jo hirvikärpäsiä näkynyt?


      • Adria
        BonnieBonBon kirjoitti:

        vuvuzeelaa hyttyset, iltaisin yhtämittainen ininä :/

        Jusseja sinne itään, onkos siellä jo hirvikärpäsiä näkynyt?

        Onhan täällä kaikenlaista ötökkää pörräämässä ympärillä. Tarvii kokeilla auttaisko jos käyttäis saippuaa.


    • taitaa nyt jäädä lavatanssit väliin. Vaan eipä haittaa, onneksi on kohtuukokoinen oma katettu terassi, voidaan suojassa sateelta gillailla ja pitää omat tantsut. Ehkä näin parempi, voidaan itse valita oman mielen mukainen msa :)
      Kohta on sauna valmis kylpemistä varten, saapi vihta kyytiä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      61
      5171
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      34
      3779
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      72
      3523
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      105
      2877
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2710
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1961
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1736
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      221
      1583
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1384
    Aihe