auttakaa oi heimoveljet mikä on vikana kun etupyörien pultit lämpiää toosi kuumiks ajaessa. fiat ducato 89 on autona mulla.
ja toinen vika on kun se täristää/jumputtaa 55 ylöspäin kun vauhtimenee
ja toinen vika on kun se täristää/jumputtaa 55 ylöspäin kun vauhtimenee
Vastaukset 11
Vanhimmat
mennä vaan On normaali Fiatin vika. Minä otin pultit pois,niin ei lämpi enään.Hitsattiin pyörät kiinni
Tarkistanut jarrupalat. Ettei vain jarrusylinteri vähän jumittaisi ja näinollen palat hankaavat. Tuo tärinä tulee ilman muuta epätasapainossa olevasta renkaasta.
Minulla on Mercedes Benz 318 V 6 vm 2007 ja siinä kuumenee takavanteet niin että et voi käsiin koskea niitä.
Katoitko auton merkin oikein? Jos merkki on Citroen Jumper. Pyöränpulttien lämpeämistä pahempana pidän sitä, jos kuskin otsan lämmössä pystyy paistamaan kananmunan kypsäksi.
jarrut ovat päällä ja kuumuus leviää siitä. Tarkista jarrujen toiminta. Tuossa äkkiä kiehuu jarruneste ja huomaat ajavasi jarruttomalla autolla. Tai sitten kuumenee liikaa ja syttyy tuleen.
Ja jumputus tulee siitä että renkaat on epätasapainossa. Jota voi vielä pahentaa kuluneet iskunvaimentoimet.
tule vemputus epätasapainossa olevista renkaista. On tasapainoitettu uudet ja vanhat,siitä huolimatta armoton vemputus 55-78km/h nopeudes yhä jatkuu. Vanteetkin vaihdettu jo kerran ja ei auta ei.
88 vm fiat ja kyl o kummat viat. No, auto saanu taakse joskus mällin,että olisko runko vääntyny vai mist johtuu. Kohta joutuu vetonivelet ja iskarit vaihtamaan,että josko se auttais hieman. Tarkemmin ajatellen vaihdan parin vuoden pääst koko auton.
Jos täristää ja lämpenee, niin ovatko jarrulevyt kieroja, jarrust laahaavat ja aiheuttavat tykytystä.
Voisi myös olla vatoakseleiden ulommat päät jo kuluneet loppuun. Missä kunnossa on laakerit ?
Jarrut toimii paremmin lämpösenä.
ja onkin veto-akseli vika.ne sisemmät nivelet siel väljät,urautuneet.Käsikopelolla tuntuvat ehjiltä,mutta ovatkin vaihtokamaa.
Dekari on ihan oikeessa,
laatikon kupeissa olevat vetarien maljat ovat väljät. Silloin vatkaa vedättäessä.
se paukasee ja törmää happiatomiin se pultinpää, siitä johtuneepi kuumentuminen. elä aja kovaa ettei halkea vahingossa se atomi!