Ennen ei tarvittu turvavyötä

tekikö levyjarrut, abs ja air bag autoista niin vaarallisia, että turvavyön käyttö piti tehdä pakolliseksi?
4184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niin eikä ennen taidettu kolaristakaan selvitä niin hyvällä prosentilla kuin nyt, miksi turvallisuus pitää olla pakollista?

Äänestä

Vanhaan aikaan ei tarvittu turvavyötä juuh. tiedän kolme kolaria suvussa ja lähipiirissä joissa vakavimmin vammautuneet ja kuolleet olivat takapenkillä vanhassa autossa jossa ei ollut turvavöitä. Ja ne jotka eivät kovinkaan pahoin vammautuneet ajoivat turvavyö kiinni.
Onhan se mukava, kun on miljoona airbakia autossa ja kuolinsyy onkin autosta ulos lentäminen. Sitä sattuu vielä nykypäivänäkin.

Äänestä

Ennen lennettiin autosta ulos kolaritilanteessa ja kuoltiin tai vammauduttiin erittäin vakavasti. Enne sitä nimittäin osattiin olla todella tyhmiä.

Äänestä

Noita tyynyjä ja lukkiutumattomia jarruja ei ainakaan Suomen markkinoilla ollut vuonna 1975, kun turvavyöpakko astui voimaan. Siispä tämä on levyjarrujen syytä, olihan ne silloin jo useimmissa perheautoissa ainakin etupyörissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pärjättiin ilman kirjoitti:

tekikö levyjarrut, abs ja air bag autoista niin vaarallisia, että turvavyön käyttö piti tehdä pakolliseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu