Kyllähän asiaa voidaan tarkastella moneltakin kantilta, jos vaan silloin otetaan kaikki tarvittavat seikat huomioon, unohtamatta tärkeitä, mutta usein vaiettuja yksityiskohtia, joiden merkitystä vähätellään yleisellä tasolla harvinaisen usein, vaikka juuri ne tuovat kokonaisuuteen sen vaatiman lisävalon, jonka perusteella voimme päästä tyydyttävään, joskaan ei aina täydelliseen lopputulokseen, josta voimme joskin tinkiä inhimillisen vajavuuden vaikuttaman seikan takia, joka on hyvin ymmärrettävää ja kieltämättä hyväksyttävääkin, kun tarkastelemme asiaan vaikuttavien nyanssien yhteisvaikutusta, joiden hahmottamisessa voidaan nähdä uusia ulottuvuuksia ja joiden tavoittelemisessa pyrkimällä saamme aivan toisen näkökulman, mistä käsin tarkasteltuna yleisvaikutelma siirtyy uuteen valoon, joka ei tosin häikäise, mutta aurinkolaseilla katseltuna näkyy riittävän selkeänä ja ylimpien arvovalintojen laatukentässä aiheuttaa suurta mielipideilmaston värisevää tajunnan kehittymistä ja laajentumista, joiden yhteisvaikutsus on epäilemättä aavistuksen verran avartava, joskaan ei aiheuta lievässäkään mitassa kalseaa oloa, eikä ahdistusta, joiden sanotaan yleistyvän lopunajan aikana yleisellä tasolla kaikkialla, vaikka sittemminkinhan voimme avartua näkemään niiden asiaan soveltuvat näkökulmat ihan uudessa tilanteessa, joka voi auttaa uusien virikkeiden ja voitokkaiden pyrkimysten saavuttamisessa. Eikö vain?
Nyt puhun minä!
Korvesta kajahtaa!
28353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Aika yllättävän voimakas ja kantaaottava aloitus. Tuollaista olen pitkään jo odottanut palstalle. Kannatti odottaa!
samaa mieltä täälläki, nyt tuli oikein sitä kunnon ruista, ehtaa evästä elon korpitielle, kiitos siulle kiitos
on joko hyvin älykäs tai mieleltään sairas henkilö. Ehkä kumpaakin.
Useinhan hyvin älykkäät ihmiset koetaan vähän mieleltään sairaina yksilöinä.
En ole tainnut koskaan lukea näin pitkää lausetta. En myöskään ole koskaan
lukenut näin pitkää mitään sanomatonta kirjoitusta. Se lienee vaativan
suurta kirjoitustaitoa ja älykkyyttä kirjoittaa tuo aloituskirjoitus.
Luultavasti kirjoittaja osaa kirjoittaa myös lyhyitä paljon sanovia lauseita ja hyviä kirjoituksia.
Kirjoittaja onkin kirjoittanut aloituksen provona, vai?
sitä kevennystä jota joku on piristeeksi kaipaillu, sinnuu mielestä se on sairasta, jaa että sillen?
hyvinkin älykkään henkilön älykästä tekstiä jota me vähemmän älykkäät raukat emme ymmärrä.
Mielestäni erittäin hyvä kirjoitus kunhan se annetaan painia sen omassa sarjassa. Minä en pysty
kilpailemaan tuossa kirjoittajan sarjassa jossa hän nyt "kilpailee".
Onhan asia niinkin, että jos yhtään ajattelemme asioiden keskinäisiä ja sisäisiä vaikutuksia toisiinsa, näemme ikäänkuin aavistaen, enteellisesti, silti oivaltaen, että mikään asia itsessään ei voi yksin valottaa riittävästi kokonaisuutta, kokonaisuuden kärsimättä ja kaikkien osatekijöiden saamatta niille kuuluvaa painotusta, jota ilman niiden merkitys jää vaillinaiseksi ja tilapäiseksi ajanvirrassa, jossa kukin väheksyttykin osanen kelluu tajunnan tavoittamattomissa, jos niille ei saada vapautettua kullekin niiden ansaitsemaa arvoa ja asemaa.
"Kyllähän asiaa voidaan tarkastella moneltakin kantilta, jos vaan silloin otetaan kaikki tarvittavat seikat huomioon, unohtamatta tärkeitä, mutta usein vaiettuja yksityiskohtia, joiden merkitystä vähätellään yleisellä tasolla harvinaisen usein, vaikka juuri ne tuovat kokonaisuuteen sen vaatiman lisävalon, jonka perusteella voimme päästä tyydyttävään, joskaan ei aina täydelliseen lopputulokseen ... "
Tällä palstalla on meitä muutamia, joita yritetään vaientaa juuri sen tähden, kun nostamme esille Raamatusta niitä "vaiettuja yksityiskohtia; Jeeuksen ja apostolien täsmäopetusta pyhyyden hengen mukaan opetettua.
´
Muttakun Raamatun Sana, evankeliumi ja apostolien todistukset tulisi ottaa kokonaan, eikä vain niitä näkemyksiä mitkä tukevat omaa teologiaa!
Kun uskot Sanan kokonaan, huomaat, että ei Sana ole itsensä kanssa koskaan ristiriidassa! Ihmisten ymmärrys vain on vajavaista, Henki meitä opettakoon ja antakoon meille viisautta, sillä ihmisinä me emme aina kaikkea ymmärrä vaikka itseämme viisaina pidämmekin.
Minä kaikessa vajavaisuudessani, heikkona saviruukkuna uskon Jumalan Sanan KOKO todistuksen, en tahdo ainoatakaan Sanan Totuutta kieltää. Uskon myös sen, että Sana ei ole itsensä kanssa ristiriidassa, ei valehtele, eikä johda ihmistä harhaan! Uskon, että Raamatun Sana on TOTTA!
Jumalan pelossa tahdon nöyränä vaeltaa, nöyränä Sanaan uskoa ja seurata Herraani, Jeesusta Kristusta!
Minä uskon sen kun Raamattu kertoo Jeesuksen syntyneen neitseestä Pyhän Hengen vaikutuksesta. Uskon Herran kävelleen vettenpäällä, muuttaneen veden viiniksi, herättäneen ihmisiä kuolleista sekä parantaneen heitä moninaisista sairauksista.
Uskon, että Hän kantoi meidän rikkeemme, vuodatti veren meidän puolestamme, jotta me saisimme elää!
Minä en yksinkertaisesti uskalla kieltää mitään minkä Raamattu sanoo! Kuinka uskaltaisinkaan? Kuinka kukaan uskaltaa? Uskokaa ihmiset Raamattuun, uskokaa evankeliumi, kokonaan!
oikein, ei sitä ole tarpeellista kieltääkään, mutta se on selitettävä Hengen mukaan eikä lihan mukaan, niin kuin kolminaisuusoppi ja sen kannattajat tekevät. Luonnollisille ihmisille hengelliset asiat tuntuvat ristiriitaisilta ja käsittämättömiltä;
1. Kor. 2:13
"ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti."
1. Kor. 2:14
"Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti."
Esimerkiksi Jeesuksen syntymisen Jeesus ja apostolit selittivät vuoren varmasti lihan syntymisen erikseen lihan mukaan Mariasta, ja "pyhyyden Hengen mukaan" syntymisen jokaisen Jumalan tahtoa tekevän ihmisen kuuliaisuuden kautta saatavasta neitseellisestä mielestä, rakkaudesta, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta. [Room.1:3,4; 1.Tim.1:5] Ja tätä pyhyyden Hengen mukaista Jeesuksen syntymistä on luonnollisen ihmisen mahdoton ymmärtää.
Toisin kuin Jeesus ja apostolit opettivat, kolminaisuusoppi ja sen kannattajat opettavat Jeesuksen syntymisen vain Marian lihallisesta kohdusta, eivät ihmisen mielen puhdistavasta ja muuttavasta Jumalan tahdosta.
´
Jos ja kun tai mielellään molemmat yhdessä tai erikseen, päättäköön kukin kohdallaan saamme tehdä riittäviä ja monipuolisia katsauksia ajan ja tilan käytön suhteen moninaisessa vuorovaikutuskentässä keskenämme, silti kuin erikseen punniten asianhaaroja, joilla yhteen saatettuna ja silti erikseen nähtynä kykenemme päättelemään asiat niiden oikeassa valohahmotuksessa, jossa niiden oikea luonne tulee näkyviin, vaikkakin kukin persoonansa kautta henkilökohtaisesta näkökulmasta kapeasti tilannetta katsellen.
ekivaarin neitseelliseen mieleen joka tosin peilaa enemmänkin ajassamme tyypillistä puberteettisseniiliä monialaisuutta painottuen siihen alapään kulttuuriin joka ekivaarin ennen niin puhdasta mieltä rassaa vaikka puheissaan vaikuttaa olevan lihan pyyteistä irti päässyt kuin entinen pässi narusta vedettäessä puhtaan kaulan kanssa kuitenkin paljon porua eikä villoja missään liekö vaarilta päässyt koko pässi narusta vai mistä sorkka puristaa.
Sanalla sanoen: roskaa
Juuri näin olen itsekin asian ymmärtänyt.
No niin no niin no.
loistavaa sanataituruutta, mutta päättyi juuri siihen, jolloin olisi ollut mentävä asiaan ja tullut lopettaa kiertely ja kaartelu, mutta ilmeisesti akusta loppui virta kesken matkan ja ajoneuvo juuttui hojonkin.
Asiaan perehtymättömänä voi siltikin koettaa vaikuttaa niin, että voinemme sopuisasti kommunikoiden taivutella mielemme siihen salaisuuteen, jonka äärellä saamme usein lyhyen taipaleemme viettää, kuten monituiset tahot ennen meidän sukupolvemme saapumista ajan virrassa nykyiseen hetkeen, jossa me nyt armosta saamme uiskennella katselle totuuksien totuutta, Jeesusta Kristusta, joka kuoli puolestamme ja otti meille kuuluvan kärsimyksen päälleen ja lahjoitti oman vanhurskautensa osaksemme uskon kautta armosta.
Teksti on kuin suoraan Ylivainio-vainajan suusta.
Yhtä vaikea ymmärtää.
Ja yleensäkin hellarisaarnaajien tyyliä.He.
Ei kun nyt tiedän,kuin betsyn suusta....
Niilo oli kansanomainen mies, joka puhui selkeästi ja suoraan.
kokonaisuutta ajatellen vaiennetut yksityiskohdat ko. olevassa asiassa, ei koskaan päästä tulokseen joka kaikin tavoin olisi kutakin yksilöä tyydyttävä ratkaisu jollain tapaa kylläkin pystytään avartamaan mielen sumentamaa mieltä jos ja kun vastaanottaja olisi otollinen toisten näkemyksille jotka saattavat hyvinkin paljon erota alkuperäisestä lähteestä, joka sekin on hyvin arveluttava asia sillä niin monin tavoin mieli muokkautuu muuttuvissa aika- ja ajanjakso käsitteissä myös ravinolla on suuri merkitys siihen kuinka mielen muokkaus tapahtuu: vitamiinipuutteinen makroruoka saattaa pitemmälle vietynä aiheuttaa aivokudosten toimintaa heikentäen näin käsityskykyä kyetä selvittämään ja erottamaan asioiden vääristyminen suhteessa olennaiseen puoleen, mikä johtaa taas siihen että tarvitaan opettajia opettamaan ihmisille kummalla puolella on vasen tai oikea.
Taitaa olla kyseessä jonkin "puppugeneraattorin" tuottamaa tekstiä. Muistutaa sinänsä muuten hämmävän paljon joidenkin palstan aktiiviukovien jorinoita, paljon tekstiä mutta ei mitään järkevää sisältöä trai sanottavaa.
Jeesus on sovittanut koko ihmiskunnan synnin. Uskomalla Häneet saat syntisi anteeksi. Hän on ainoa tie Isän luokse.
Kirjoituksessasi ei kertaakaan mainittu Jumalan Pojan nimeä.
* Täydellistä sielullista inhimillsitä filosofista mieteskelyä, joka ei johda minnekkään eikä saavuta mitään, lihan mieliksi ja oman minän turhuutta. Raamatun sanomaa eikä Jeesuksen työn osuudesta ja ristin evankeliumista ei ollut, niinkuin sanoit sanaakaan !
Kirjoitin "Korvesta kajahtaa"-nimimerkillä tämän satiirisen aloituksen saadakseni palstalaiset ajattelemaan kirjoittamisiaan. Meillä on turhan paljon sanoja ilman sisältöä.
PS. Huumorillekin saisi olla sijaa myös.
Taasko tuo provoaloitus?
välillä henkeä!
Ei ole samantekevää, mitä henkeä vedämme sisimpäämme, koska kuljeksivia henkiä on maailman turuilla ja toreilla monenlaisia, itsekukin väittäen olevansa ihmisille elintärkeä ja välttämätön, silti ollen usein eksyttävä ja harhaanjohtava, vaikka päällepäin ihastuttava ja puoleensavetävä, mitätöiden oikean ja raittiin Jumalan Hengen ja sen vaikutuksen, jota ilman ihminen ei saa kokea Jumalan aitoa johdatusta ja huolenpitoa, joiden varassa uskova ihminen saa elää onnellisena ja autettuna läpi kaikkien elämän karikoiden ja vaikeuksien, joita kullekin annetaan säädystä riippumatta ja joita kukaan ei voi välttää maallista taivallusta tehdessään, sillä kaikki olemme samojen lainalaisuuksien alaisina koko elämämme ajan vajavaisina olentoina kulkiessamme ja kukin omia askareita toimittaessamme.
Eikö?
Kerrohan se!