minulla oli pari ajatusta joita en missän nimessä paljastanut kenellekään.Ajattelin käydä niin monessa kirkossa että saan vastauksen niihin.Kävin pyhä koulussa, kirkossa, ortodoksissa,helluntaisessa,kyselin papeilta,eri uskonnolisilta ihmisiltä mutta jäi vain ilman vastausta.Kun sitten aivan vain mukavalla mielellä kävelin Jehovan todistajien Valtakunnan salille ajattelin että lähden pois kun oli puolituntia mennyt mutta ujo kun olen niin en vain kehdannut.Tuli oliko se Vartiotornin lehden lukeminen ja siihen sai sitten kaikki yleisöstä vastata tain lukea otteita Raamatusta KUN joku vastasi ja luki Raamatusta oteen joka olikin minun kysymykseen VASTAUS voitte vain kuviltella miltä minusta tuntui! Tuli seuraavan kerta olin taas heidän kokouksissa ja ette usko mutta minun rukoukseen vastatiin.Tätä ei usko kuin minä itse ja tästä lähti minun vaelus on alkanut kohti paratiisia.Haluan tulla aidoksi Jehovan todistajaksi.
Uskokaa tain ei mutta
tämä on totta
16372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tiedän se että Jumala vetää puoleensa nöyrä sydämellisiä ihmisiä.Että minä uskon kyllä mitä kirjoitit
"joka olikin minun kysymykseen VASTAUS voitte vain kuvitella miltä minusta tuntui!"
Ei se vastaus Raamatusta ollut vaan Vartiotornista, 1.4.2010
[][][]
Lukijat kysyvät. Onko Jeesus ylienkeli Mikael?
Onko Jeesus ylienkeli Mikael?
Yksinkertaisesti sanottuna kyllä.
Ylienkeli Mikael on siis Jeesus ennen ihmiseksi tuloaan.
Saatuaan ylösnousemuksen ja palattuaan taivaaseen, Jeesus jatkoi
palveluaan ylienkeli Mikaelina ...[][][] Vartiotorni 1.4.2010 s.19
Mutta Jeesus ei ole ihmistä halvempi, henkiolento enkeli.
Vaan on JHVH (Jumala).
Filippiläiskirje 2:5
Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli,
6
joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliiksensa olla Jumalan kaltainen,
7
vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen;
8
hän nöyryytti itsensä ja oli kuuliainen kuolemaan asti, hamaan
ristin
kuolemaan asti.
>>...KUN joku vastasi ja luki Raamatusta oteen joka olikin minun kysymykseen VASTAUS voitte vain kuviltella miltä minusta tuntui!
Olet onnekas ja sinun kannattaa tuolla asenteella tehdä kaikkesi, jotta sinusta tulisi jehovantodistaja, juuri laisiasi henkilöitä Vt-seura etsii.
Oma tilanteeni ei ole lainkaan noin onnekas, jehovantodistajat eivät vastaa esittämiini kysymyksiin, mutta jatkan kyselyä, josko joskus saisin vastauksen. Tai jos sinä vaikka veisit kysymyksiäni eteenpäin, olisiko se mahdollista?
Kysy sama kysymys Jeesukselta! :)
>>Kysy sama kysymys Jeesukselta! :)
1) Miksi kysyä Jeesukselta Vt-seuran opeista, eikö olisi luonnollisempaa kysyä Jeesukselta vaikka Raamatussa olevasta täyttämättä jääneestä paluulupauksestaan?
2) Mihin tai miten Jeesukselle osoitetun kysymyksen esittää?
Jumala vastaa kun ihminen todella siihen haluaa vastauksen.Rukoilkaa niin teille vastataan olen elävä todiste siitä.Rakkaudella teille kaikille.Muistakaa ettei Jumala Jehova ole meistä kenestäkään kaukana.Äläkää antako koskaan periksi.
>>Jumala vastaa kun ihminen todella siihen haluaa vastauksen.Rukoilkaa niin teille vastataan olen elävä todiste siitä.Rakkaudella teille kaikille.Muistakaa ettei Jumala Jehova ole meistä kenestäkään kaukana.
Jos henkilö itse ratkaisee rukousvastauksen olemassaolon, nin en juurikaan ole asiasta vakuuttunut. Semminkin kun vuosia rukoilin ja se oli kuin seinälle olisi puhunut. Nyt kun olen hylännyt kritiikittömyyden, en tiedä mitään perustetta jumaluskolle.
>>Äläkää antako koskaan periksi.
Peräänantamattomuus suojaa omalta osaltaan HIV:iltä.
[][][] Jos henkilö itse ratkaisee rukousvastauksen olemassaolon,
niin en juurikaan ole asiasta vakuuttunut.
Semminkin kun vuosia rukoilin ja se oli kuin seinälle olisi puhunut.
Nyt kun olen hylännyt kritiikittömyyden, en tiedä mitään perustetta jumaluskolle.
>>Äläkää antako koskaan periksi.
Peräänantamattomuus suojaa omalta osaltaan HIV:iltä. [][][]
Minä en ratkaissut rukousvastauksen olemassaoloa. Pääsiäismaanantaina
TV1 ohjelmastakin (Kohtaamisia Jeesuksen Kanssa) se ilmenee.
Kovassa nikotiinin tarpeessa rukoilin lapsellisen ahdistuneen avunpyynnön "Isälle"
Jeesuksen Nimessä. Savukkeet lopussa eikä siihen aikaan voinut ostaa.
Mutta työmaalleni ehdittyäni siellä oli betonikaiteen päällä avaamattomana
semmoinen 10 savukkeen aski juuri omaa merkkiäni ja kokoa.
Kun Herralta pyysin ja Herraa kiitin, niin ei ainakaan saatanaa voi kukaan
syyttää tuosta ihmeestä.
"Älkää antako koskaan periksi!" Niin se on, pelastuksen halukkuus punnitaan
Luuk. 16:14
Tämän kaiken kuulivat fariseukset, jotka olivat rahanahneita, ja he ivasivat häntä.
15
Ja hän sanoi heille: "Te juuri olette ne, jotka teette itsenne vanhurskaiksi ihmisten edessä, mutta Jumala tuntee teidän sydämenne; sillä mikä ihmisten kesken on korkeata, se on Jumalan edessä kauhistus.
16
Laki ja profeetat olivat Johannekseen asti;
siitä lähtien julistetaan Jumalan valtakuntaa,
ja jokainen tunkeutuu sinne väkisin.
Peräänantamattomuus todellakin saattaa suojella HIV:ltä ja helvetiltä.
Luuk. 18:1
Ja hän puhui heille vertauksen siitä, että
heidän tuli aina rukoilla eikä väsyä.
4 Mutta pitkään aikaan hän ei tahtonut. Vaan sitten hän sanoi mielessään: 'Vaikka en pelkää Jumalaa enkä häpeä ihmisiä,
5 niin kuitenkin, koska tämä leski tuottaa minulle vaivaa, minä autan hänet oikeuteensa, ettei hän lopulta tulisi ja kävisi minun silmilleni'."
6 Niin Herra sanoi: "Kuulkaa, mitä tuo väärä tuomari sanoo!
7 Eikö sitten Jumala toimittaisi oikeutta valituillensa, jotka häntä yötä päivää avuksi huutavat, ja viivyttäisikö hän heiltä apuansa?
8 Minä sanon teille: hän toimittaa heille oikeuden pian.
Kuitenkin, kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?"
9 Niinpä minäkin sanon teille: anokaa, niin teille annetaan;
etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.
10 Sillä jokainen anova saa, ja etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan.
11 Ja kuka teistä on se isä, joka poikansa häneltä pyytäessä kalaa antaa hänelle kalan sijasta käärmeen,
12 taikka joka hänen pyytäessään munaa antaa hänelle skorpionin?
13 Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin taivaallinen Isä antaa Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä anovat!"
>>Kun Herralta pyysin ja Herraa kiitin, niin ei ainakaan saatanaa voi kukaan
syyttää tuosta ihmeestä.
Vai jakaa jumala röökiäkin tarvitseville, jään vaan ihmettelemään jakaako jumala esimerkiksi huumeitakin koukussa oleville rukoilijoille?
Ja mitä taas ihmeiden tekoon tulee, niin Suomesta saa ihmeellä matkarahat, jonka jälkeen voi mennä kuittaamaan ihmeellä miljoonan USA:sta. Tosin homma ei onnistu sillä, että on kuullut kun kaverille kerrottiin ihmeellinen asia.
moi vaan vanha juoppo
ja minä en tunne Sinua
Viestiketjun alussa kuvaamasi taudin alkuoireet ovat ihan samat olipa tartunnan saanut sitten nainen tai mies. Pikaista paranemista,
toivoo
Toipunut
JOS olisit kristitty, et kinastelisi sukupuolestasi, varsinkaan kun ei tekstin
välityksellä voi täyttä varmuutta saada kumpaa olet enemmän.
Meissä kaikissahan on, toivottavasti, sekä miestä että naista,
niin äitiä kuin isää havaittavissa tavalla jos toisella.
Gal. 3:28
Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata,
ei ole miestä eikä naista;
sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa.
Olet vasta opiskelun alussa...maailmassa on tuhansia uskontoja, joten sarkaa riittää. Onnea matkaan.
Lue otsikko :D
Onnellisena irti olen itse. Joku uskonto tms. oli se mitä tahansa, voi auttaa silloin kun itsellä on epävarma olo tai muut ongelmaa taikka henkisiä heikkouksia. Mutta JT on sellainen, että kun voitat omat ongelmasi, niin sinulla onkin uusi ongelma mistä on vaikea päästä irti ilman häpeärist... anteeksi, häpeäpaalua.
ja olen nähnyt miten hän on tosi onnellinen koettelemuksista huolimatta.Itselläni kun tulee koettelemuksia en jaksa niitä tain masennun niin että pitää otaa lääkettä jos sekään autaaaaaaa.