Miksi HOIKKA?

Satsamalainen

Miskihän sarjan asuinpaikaksi on lasvastettu hoikka vaikka Leppävaaran tila ja 95% sarjasta sijoittuu Tampereen lähettyville. Miksi ei siis hoikka voisi olla Mouhijärvi? Kaikkihan sen huomasi, että Tampereen alueella Tampere, Nokia, Mouhijärvi ,Hämeenkyrö oli kuvaukset tehty eikä missään hoikassa mitä ei ole edes olemassa.

9

3987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ketä haittaa

      No ei se haittaa, että paikka oli kuvitteellinen Hoikan kunta, tai oliko esikuva Hoikan opisto Karkussa?
      Miksi sen olisi pitänyt olla Mouhijärvi-Tampere-Nokia-Ylöjärvi -kuntaan sijoittuva sarja? Ollaan silti ylpeitä että tutut paikat vilahtelee kuvissa.

    • jiat9

      Kommentoinpa tosi vanhaa viestiä. Mun mielestä sarjan kannalta oli ihan oleellista, että se sijoittui vaikka sitten kuvitteellisesti kainuulaiseen kuntaan. Kyllähän ihmisillä liittyy näihin korkeuksiin ja maisemiin ihan toisenlaisia mielikuvia ja elämänmeno ajatellaan erilaiseksi kuin siellä, missä sarjaa oikeasti kuvattiin. Esimerkiksi korkeat työttömyysluvut ja syrjäisyyshän olivat jonkinmoisessa roolissa Metsoloissa. Että siksi mun mielestäni. :) Ei Metsolat olisi Metsolat, jos se kuvaisi jonkun toisen alueen elämää.

    • reissaajako

      Oikeasti muuten Kainuussa on Hoikka niminen kylä =) Tämä Hoikka sijaitsee Hyrynsalmella, ihan vitostieltä on viitoitus. En tosin käynyt katsomassa

      • Tahkopalloilija

        Niin on, ja toinen samanniminen on Valtimon kunnassa Pohjois-Karjalan pohjoisimmalla reunalla. Sieltäkään ei ole Kainuuseen matkaa kuin kolmisenkymmentä kilometriä.


    • 23

      Niin ja sastamalassa karkussa on hoikan opisto

    • JK

      EN TIEDÄ

      • dfgdfghdfgdfgdfg

        Onko kupolissas vikaa?


      • gdhdgdfgdfg

        Miks oot joka palstalla kirjottelemassa joko "Niinkö" tai sit " En tiedä"


    • ulupukka

      Siksi hoikka koska lihava ei mahtunut budjettiin:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5172
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4607
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1392
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1350
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1014
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      885
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      833
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      799
    Aihe