Miksi HOIKKA?

Satsamalainen

Miskihän sarjan asuinpaikaksi on lasvastettu hoikka vaikka Leppävaaran tila ja 95% sarjasta sijoittuu Tampereen lähettyville. Miksi ei siis hoikka voisi olla Mouhijärvi? Kaikkihan sen huomasi, että Tampereen alueella Tampere, Nokia, Mouhijärvi ,Hämeenkyrö oli kuvaukset tehty eikä missään hoikassa mitä ei ole edes olemassa.

9

4188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ketä haittaa

      No ei se haittaa, että paikka oli kuvitteellinen Hoikan kunta, tai oliko esikuva Hoikan opisto Karkussa?
      Miksi sen olisi pitänyt olla Mouhijärvi-Tampere-Nokia-Ylöjärvi -kuntaan sijoittuva sarja? Ollaan silti ylpeitä että tutut paikat vilahtelee kuvissa.

    • jiat9

      Kommentoinpa tosi vanhaa viestiä. Mun mielestä sarjan kannalta oli ihan oleellista, että se sijoittui vaikka sitten kuvitteellisesti kainuulaiseen kuntaan. Kyllähän ihmisillä liittyy näihin korkeuksiin ja maisemiin ihan toisenlaisia mielikuvia ja elämänmeno ajatellaan erilaiseksi kuin siellä, missä sarjaa oikeasti kuvattiin. Esimerkiksi korkeat työttömyysluvut ja syrjäisyyshän olivat jonkinmoisessa roolissa Metsoloissa. Että siksi mun mielestäni. :) Ei Metsolat olisi Metsolat, jos se kuvaisi jonkun toisen alueen elämää.

    • reissaajako

      Oikeasti muuten Kainuussa on Hoikka niminen kylä =) Tämä Hoikka sijaitsee Hyrynsalmella, ihan vitostieltä on viitoitus. En tosin käynyt katsomassa

      • Tahkopalloilija

        Niin on, ja toinen samanniminen on Valtimon kunnassa Pohjois-Karjalan pohjoisimmalla reunalla. Sieltäkään ei ole Kainuuseen matkaa kuin kolmisenkymmentä kilometriä.


    • 23

      Niin ja sastamalassa karkussa on hoikan opisto

    • JK

      EN TIEDÄ

      • dfgdfghdfgdfgdfg

        Onko kupolissas vikaa?


      • gdhdgdfgdfg

        Miks oot joka palstalla kirjottelemassa joko "Niinkö" tai sit " En tiedä"


    • ulupukka

      Siksi hoikka koska lihava ei mahtunut budjettiin:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. 75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe