http://go.yle.fi/go/e/main_news_important/http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/06/suomi_saattaa_kouluttaa_terroristeja_afrikassa_1798338.html
Suomalaiset hyysärit kouluttavat sotilaita somppulandiaan, eikö olisi tärkeämpää ja edullisempaa kouluttaa rajavartijoita? estämään somppujen invaasiota maahamme, nehän vain loisivat ja rötöstelevät maassamme !
Late Lapista. Asiat tärkeysjärjestykseen Ry !
Suomalaiset hyysärit kouluttavat sotilaita somppulandiaan, eikö olisi tärkeämpää ja edullisempaa kouluttaa rajavartijoita? estämään somppujen invaasiota maahamme, nehän vain loisivat ja rötöstelevät maassamme !
Late Lapista. Asiat tärkeysjärjestykseen Ry !
Vastaukset 12
Vanhimmat
Somaliassa. -siinä on eroa- Suomen yli puolelle miljoonalle pummi-työttömälle EI saa jakaa veronmaksajien rahoja. heiltä suurimmalta osalta esm. luottotiedot menneet, ei kukaan edes hullu sellaiselle lainaa rahaa. ja valtio EI saisi olla hullu, kuulin juuri ylen aikainen radioa, jossa alle kolmekymppinen nainen sanoo ääneen, ettei ole juoppo, vaikka luottotiwdot ovat menneet. sitä joutuu päättelemään, miten sitten luottotiedot menneet?? ei jää muuta vaihtoehtoa, kuin ahneus, eli -mulle mulle kaikki heti- jos ihmisellä EI ole malttia säästää rahaa ennen ostoksen tai takuuvuokraan yms. niin typerä voi ottaa velkaa, mutta ei ymmärrä, miten typeryksellä voi olka rahaa muutaman kuukauden kuluttua maksaa velkansa, jos ennen velan ottamista EI tyypillä ole ollut pokkaa säästää muutamaa sataa-tonnia?? huom. varastaminen on rikos. mutta velan ottaminen on ahneutta.
Mistä sinä tiedät kenenkään luottotiedot ja miksi on menneet? Sulleko ne ilmoitetaan? On monta syytä miksi luottotiedot voivat mennä jopa ilman omaa syytä. Esim. itse menin aikoinaan takaamaan väärän ihmisen lainan. Samoin laman aiheuttamat konkurssit, ei välttämättä mitään tekemistä juopottelun kanssa. Eivätkä kaikki työttömät ole juoppoja. Soskun rahaa saavat monet työssäkin käyvät. Sulla on liikaa mutua noissa jutuissasi. Ei se ole noiden ihmisten syy ettei yhteiskunta laita heitä tekemään työtä rahan eteen. Ja kyllä sullekin kelpaa yhteiskunnan raha. Joka kerta kun käyt terveyskeskuksessa, ajat tietä pitkin, käyt kirjastossa, olet opiskellut, ajat bussilla, ym... käyt veronmaksajien pussilla. Sulleko pitäisi olla ilmaiset palvelut mutta ei muille? Etkö sinä maksa palkastasi Sotu maksua? Sehän on vakuutus pahan päivän varalle.
Julkinen talous muodostaa 80 miljardin euron verokannasta yli 50 prosenttia. Julkisen sektorin 95 iljardin euron menot muodostavat bkt:sta 56 prosenttia siis puolet kansantuloista. Julkisen sektorin henkilöstön ostovoima kaupungeissa on suoraan noin 45% ja julkisen talouden ostovoima siis hankinnat yrityksiltä noin 20% ja tähän päälle vielä tulonsiirot kotitalouksille ja yrityksille + verovähennykset - kotitalousvähennys.
http://www.verkkotietokeskus.fi/index.php/tyoemarkkinat/58-tyoelliset-tyoenantajasektorin-mukaan?layout=default
Lentokoneista olisi ruiskutettava jarrua koko Jumalan hylkäämään Afrikkaan !
Vain siten saadaan siellä asiat kohdilleen !
ovat hyväuskoisia hölmöjä. Eilenkin joku kapiainen kertoi etteivät ne somput ole kertoneet loikkaus aikeista. No ei kai ne somputkaan niin hölmöjä ole että sen etukäteen kertoisivat. Voi helvetti tätä suomalaisten hyväuskoisuutta.
ei ole minkäänlaista velvollisuutta viedä aktiivisesti syntyvyydensäännöstelyä ja asennemuokkausta näihin ylisikiäviin maihin? Mikäs "muka velvollisuus" kaikki järjetön, tulevaisuuden kannalta täysin epäonnistunut "hyysäys" on?
..juntti-Late. Päivästä toiseen saa lukea tätä uskomatonta paskaa mitä suollat tänne palstalle.
Late tekee isänmaallisen teon kusemalla ViherVasurien kurkkuun !
Siitä teenpoints
huolissaan, jos esm. Somalimaahan annetaan tukea. suomi -vähätöinen- pelkää. että seon hänelle "kuulu ista" Vastikeettomista viinarahoista pois??? ja hän toimeton haluaa. että pitää olla 2 miljarda ihmistä, jotka ovat KÖYHIÄ hänen puolestaan..?? suomi vähätöinen, kunei ole koskaan Köyhää edes nähnyt..
Tapetaan sairaalan holtittomuuteen. Sattui olemaan vaimoni. Viime viikolla tapettu.
Meni ja kuoli hapenpuutteeseen ylilääkityksestä.
Juoppo luuserikin voi aina parantua ja parantaa tapansa !
Väriviallinen on ja pysyy väriviallisena , sitäpaitsi Allusta ei voi koskaan erota .