Miksi Jeesus antaa ihmisten odottaa niin kauan, että he jo voivat pahoin ennenkuin heidän toiveensa voivat toteutua? Ja sitten on vielä niitä joilla ei ole edes perusasioita? Miksi kaikkea pahaa tapahtuu kokoajan?
Mitä evolutionistista hyötyä siitä voi olla ihmisille? Miksi ihmiset eivät huolehdi toisistaan, vaan jättävät heidät heitteille eivätkä tahdo tai osaa auttaa?
Mitä tämän asian kanssa pitäisi tehdä? Ja mikä on helluntailaisen uskonnon vastaus näihin kysymyksiin?
Mitä evolutionistista hyötyä siitä voi olla ihmisille? Miksi ihmiset eivät huolehdi toisistaan, vaan jättävät heidät heitteille eivätkä tahdo tai osaa auttaa?
Mitä tämän asian kanssa pitäisi tehdä? Ja mikä on helluntailaisen uskonnon vastaus näihin kysymyksiin?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Paha ei ole kenkään ihminen,
vaan toinen on heikompi toista.
On hyvää rinnassa jokaisen,
vaikk' aina ei esille loista.
Kas, hymy jo puoli on hyvettä
ja itkeä ei voi ilkeä:
miss' ihmiset tuntevat tuntehin,
liki liikkuvi Jumalakin.
Oi, antaos, Herra sa auringon,
mulle armosi kultaiset kielet,
niin soittaisin laulua sovinnon,
ett' yhtehen sais eri mielet.
Ei tuomita voi, ken ymmärtää.
Sävel selvittää, mikä salahan jää,
näin ihmiset toistansa lähemmän vie;
sen kautta vie Jumalan tie.
Oi, onnellinen, joka herättää
noin voimia hyviä voisi!
Oi, ihmiset, toistanne ymmärtäkää,
niin ette niin kovat oisi!
Miks emme me yhdessä käydä vois?
Jos murtuis yks, muut tukena ois.
Oi, ihmiset, toistanne suvaitkaa!
Niin suuri, suuri on maa.
"Siis kiitos, Luojani armollinen,
joka hetkestä, jonka elin,
kun sain minä ruumihin tervehen,
sydänlämmön, mi läikähteli
kun annoit sa vankkaa kättä kaks,
kaks silmää sieluni ikkunaks,
ja hengen herkän ja avoimen
joka tuutia tuulosen.
Ja kiitospa vihdoin viimeinen,
kun laulun lahjan sa annoit,
kun riemut ja murheet lapsosen
näin sävelten siivillä kannoit;
sen Sulta, Sulta ma yksin sain
ja Sinulle siitä ma vastaan vain,
tilin leiviskästäni kerran teen,
miten käytin ma kanteleen."
Mihin toiveisiin Jeesuksen pitäisi vastata - Jeesus ei ole mikään toiveiden täyttäjä -automaatti.
Toisilla ei ole perusasioita ja he osaavat rakastaa lähimmäisiään, toisilla on kaikki mitä toivoa voi ja he ovat tosi masentuneita, itsemurhan partaalla. Pahaa tapahtuu, koska jokainen meistä on mielettömän itsekäs.
Pitäisikö ihmisen olla se ensimmäinen, joka kaikesta hyötyy? Ihminenhän on periaatteessa järkevä vailla, ei kykene näkemään isoja kokonaisuuksia, vaan ennemmin tai myöhemmin palautuu katselemaan omaa napaansa.
Asioille tuskin voi mitään, ainut mitä voi tehdä on aloittaa "maailmoja muuttava muutos" omasta pienestä elämästään ja lähipiiristään, jokaiselta vaatii ponnistuksia, jotta senkään pystyisi hoitamaan edes 9 arvoisesti.
Mä oon hellari, mutta vastaukseni ei varmasti ole keskiverto helluntailaisen, sillä mulle on se ja sama periaatteessa mikä -lainen mä oon, mutta eivät nämä asiat seurakuntia vaihtelemallakaan parane.